همچنین در این نشست، رئیس کل بانک مرکزی گفت: با تهاتر نفت با کالاهای اساسی می‌توانیم باعث افزایش تجارت خارجی شویم. عبدالناصر همتی ادامه داد: یکی از بهترین و مهم ترین روش‌های تامین ارز کالاهای وارداتی در شرایطی که تحریم‌های ظالمانه آمریکا در جریان است تهاتر است. رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در تهاتر نیاز به مبادله ارزی نیست، افزود: دولت آمریکا تمام تلاش خودش را کرده است تا مبادی انتقال پول به ایران را ببندد که باعث فشار بر تجارت شود. وی ادامه داد: از ۵/ ۱سال پیش بانک مرکزی با همکاری وزارت صمت تهاتر را شروع کرده و بخشی از واردات ما از صادرات معدن یا بخش‌های دیگر این وزارتخانه تهاتر شده است. همتی خاطرنشان کرد: کاری که در حال حاضر قرار است انجام شود بسیار فراتر از اقدامات قبلی است. با این تصمیم حجم زیادی از کالاهای اساسی، دارو، کالاهای ضروری و قطعات تولیدی‌ها تامین می‌شود. وزیر صمت این کار را آغاز کرده‌اند و با همت وزارت نفت می‌توانیم بخش‌های نفت را نیز وارد این تهاتر کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: در بانک مرکزی علاوه بر تامین کلاسیک از طریق منابع بانک مرکزی یا سامانه نیما که تاکنون کالاها از این طریق تامین مالی می‌شدند می‌توانیم با تهاتر نفت با کالاهای اساسی باعث افزایش تجارت خارجی شویم. وی اظهار کرد: باید سازوکار این تصمیم هر چه سریع‌تر تعریف شود. کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی نیز گفت: این تصمیم نمادی از شکسته شدن بوروکراسی‌ها برای گرفتن تصمیمات اساسی است که امیدواریم با این اقدام کالاهای اساسی با قیمت مناسب به دست مردم برسد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: شرایط برای افزایش صادرات کشور در ۶ ماه دوم سال جاری فراهم است و با تدبیر می‌توانیم درخصوص تامین کالاهای اساسی، مایحتاج ضروری مردم و همچنین مواد اولیه مورد نیاز بخش تولید گام‌های خوبی برداریم.

علیرضا رزم‌حسینی نیز در این جلسه مشترک گفت: با توجه به دستور رئیس‌جمهور درخصوص هماهنگی دستگاه‌ها برای افزایش صادرات و همچنین تامین کالاهای مورد نیاز کشور، این جلسه تشکیل شده است. وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: شرایط برای افزایش صادرات کشور در ۶ ماهه دوم سال فراهم است و در سایه همدلی و با تدبیر، می‌توانیم درخصوص تامین کالاهای اساسی، مایحتاج ضروری مردم و همچنین مواد اولیه مورد نیاز بخش تولید گام‌های خوبی برداریم.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند