به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» به نقل از «رویترز»، اتحادیه اروپا و آمریکا بیش از ۱۶ سال است که پیرامون اعطای یارانه‌های دولتی به شرکت‌های هواپیماسازی خود اختلاف دارند. در حالی که حکم جدید «سازمان تجارت جهانی» هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است، اما روز جمعه این تصمیم به اطلاع دو طرف رسانده شد. به گفته منابع مطلع، طی هفته‌های آتی، این مجوز سازمان به اتحادیه اروپا به طور رسمی منتشر خواهد شد. رأی جدید ضد آمریکایی «سازمان تجارت جهانی» به نفع اروپا در حالی است که چندی پیش این سازمان در حکمی مشابه ایالات‌متحده را در راه‌اندازی جنگ تجاری علیه چین مقصر شناخته بود.

به گفته این منابع که خواسته‌اند نامشان فاش نشود، بعید به نظر می‌رسد اتحادیه اروپا تعرفه‌های خود را بر محصولاتی همچون جت‌های بوئینگ که البته هنوز باید به تأیید «سازمان تجارت جهانی» برسد، پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر آمریکا وضع کند، چرا که بروکسل تمایلی به موضع‌گیری تند ستادهای انتخاباتی نامزدها ندارد. از طرفی در حالی که هر دو طرف احتمالا به خاطر حکم‌هایی که «سازمان تجارت جهانی» به نفع‌شان صادر کرده است اعلام پیروزی خواهند کرد، اما منابع آمریکایی به مجوز تلافی حجم بیشتری از واردات اروپایی به نفع «بوئینگ» اشاره می‌کنند.

روز سه‌شنبه تجارت آمریکا شاهد خبر ناخوشایند دیگری نیز بود. تازه‌ترین آمارهایی که وزارت بازرگانی آمریکا منتشر کرد نشان می‌دهد کسری تجاری کالایی این کشور در ماه آگوست تشدید شد. تلاش کسب‌وکارهای آمریکایی برای تامین ذخایر و موجودی انبار خود که در پی شیوع کرونا به اتمام رسید، با افزایش چشمگیر سطح واردات، عامل اصلی این تشدید کسری تجاری به حساب می‌آید. با این حال کارشناسان انتظار دارند تولید‌ناخالص‌داخلی این کشور پس از تجربه شدیدترین سقوط خود از سال ۱۹۴۷ در فصل دوم، فصل سوم را با روندی رو به بهبود سپری کند. اقتصاد آمریکا که از فوریه سال‌جاری به‌خاطر شوک‌های ناشی از کرونا وارد رکود شد، در تابستان تحت‌تاثیر عواملی همچون بازگشایی فعالیت‌های اقتصادی و بسته‌های حمایت مالی دولت، با نیروهای مثبت مواجه شد.

بر اساس آمارهای روز سه‌شنبه وزارت بازرگانی آمریکا، کسری تجارت کالایی این کشور با افزایشی ۵/ ۳ درصدی به رکورد ۹/ ۸۲ میلیارد دلار در ماه آگوست رسید. بر این اساس واردات آگوست با رشد ۱/ ۳ درصدی در مجموع مقدار ۳/ ۲۰۱ میلیارد دلاری را به ثبت رساند، اتفاقی که افزایش ۸/ ۲ درصدی صادرات را که در مجموع به سطح ۳/ ۱۱۸ میلیارد دلار رسید، خنثی کرد.

در افزایش واردات ماه آگوست آمریکا، کالاهای مصرفی با رشد ۷ درصدی پیشگام بودند. در حالی که واردات مواد غذایی و کالاهای سرمایه‌‌ای نیز افزایشی قدرتمند را به ثبت رساند، اما واردات ملزومات صنعتی با کاهش ۶/ ۴ درصدی مواجه شد. در طرف صادرات، صادرات کالاهای مصرفی، ملزومات صنعتی و موادغذایی در ماه آگوست رشد داشتند، اما برای کالاهای سرمایه‌ای و وسایل نقلیه صادرات کاهش یافت. صاحب‌نظران معتقدند در فصل سوم برای اولین بار از سال ۲۰۱۹، تحولات تجارت ممکن است بر عملکرد رشد اقتصاد آمریکا اثر منفی بگذارد. با این حال با توجه به اینکه بخش عمده واردات مربوط به تأمین موجودی‌های انبار بوده است، صدمه رشد تولیدناخالص‌داخلی از تجارت می‌تواند محدود باشد. بر اساس گزارش وزارت بازرگانی این کشور، موجودی انبار خرده‌فروشی‌ها پس از بهبود ۲/ ۱ درصدی ماه جولای، در ماه آگوست نیز رشد ۸/ ۰ درصدی را به ثبت رساند. موجودی انبار عمده‌‌فروشی‌ها هم که در ماه جولای کاهش یافته بود، در آگوست افزایش ۵/ ۰ درصدی را تجربه کرد. این افزایش در موجودی انبار می‌تواند به رشد اقتصادی آمریکا در فصل سوم کمک کند.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند