به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، عباس نعیمی، عضو هیات عامل ایمیدرو در نشست کارگروه نظارت بر بازار بورس ایمیدرو که در آن به روند تغییرات بازار بورس طی یک هفته گذشته پرداخته شد، افزود: مهم‌تر از حمایت از دارایی‌ها، اعتمادسازی در بورس با استفاده از نظرات خبرگان این حوزه است. وی با بیان اینکه ۸۵ شرکت سهامی عام زنجیره معدن در بورس حضور دارند، عنوان کرد: ارزش بازار شرکت‌های زنجیره معدن تا ۲۰ شهریور به ۱۵۵۲ هزار میلیارد و سهم این شرکت‌ها از ارزش بازار تا دوم مهر به ۹/ ۲۴ درصد رسید.

در این جلسه مدیر اقتصادی و سرمایه‌گذاری ایمیدرو طی سخنانی گفت: بازار سرمایه دنیا مشابه بورس ایران با بحران کمبود نقدینگی و ورود سرمایه جدید مواجه شده است. امیر صباغ افزود: آمار نقدینگی بازارهای سرمایه دنیا حکایت از افت هزار میلیارد دلاری نقدینگی دارد که طی ماه سپتامبر عامل افت بازار سهام آمریکا برای چهارمین هفته متوالی شده است. وی گفت: کاهش شتاب چاپ پول و عقب‌نشینی بانک‌های مرکزی کشورها از سیاست قبلی از دلایل این موضوع است که انتظار می‌رود در آینده نزدیک این سیاست تغییر کند.

در این جلسه راهکارهای پیشنهادی برای تقویت بازار مورد بررسی قرار گرفت که از جمله آنها می‌توان به تشکیل صندوق بازارگردان، اجرای مصوبه بورس در مورد ۱۰ درصد سهام خزانه در مورد کل شرکت‌ها، اجرای مصوبه بورس در مورد اوراق اختیار فروش تبعی و بیمه سهام و افزایش اعتبارات بازارگردان‌های مستقل شرکت‌هایی همچون ملی مس و فولاد مبارکه اشاره کرد. تسریع در افزایش سرمایه ۳۹ هزار میلیارد تومانی شرکت‌ها و تحقق برنامه حداکثر تا ۱۵ آبان ماه امسال، در صورت لزوم تجدید ارزیابی دارایی‌ها، هماهنگی بیشتر با شرکت‌های حقوقی فروشنده سهام برای جلوگیری از بروز هیجان در بازار و مدییت عرضه سهم و هماهنگی بازارگردان‌های شرکت‌های تابعه ایمیدرو با صندوق ثبات بازار نیز از راهکارهایی بود که به‌منظور تقویت بازار بورس اعلام شد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند