به گزارش «شاتا» محسن صفدری افزود: در هفته‌های گذشته با افزایش بی‌رویه قیمت و رقابت نامعقولانه، افزایش هزینه بسته‌بندی صنایع غذایی و افزایش قیمت محصولات این صنعت تا بیش از ۵۰ درصد نسبت به قیمت پایه ایجاد شده بود. وی بیان کرد: بعد از التهاب بازار تصمیم به واقعی‌سازی سهمیه‌ها و بهبود روند عرضه گرفتیم و ۱۳ شرکت در سامانه بهین یاب سهمیه خرید BOPP را دارند که مجموع سهمیه آنها ۱۸ هزار و ۵۲۰ تن در ماه بود. کل عرضه پتروشیمی‌های داخلی ۷ هزار و ۴۰۰ تن بود پس بیش از ۲ برابر تولید، تقاضای سهمیه وجود داشت که برای خرید وارد بورس می‌شدند از طرفی با افزایش قیمت دلار تمایل برای خرید افزایش پیدا کرد و رقابت ناسالم در این بین ایجاد شد.

صفدری تاکید کرد: قیمت پایه این محصول در بورس حدود ۱۹ هزار تومان بود؛ اما قیمت در بازار تا بیش از ۲۹ هزار تومان هم می‌رسید. این ماده هنگامی که به دست مصرف‌کننده یعنی صنایع غذایی می‌رسید حدود ۴۵ هزار تومان قیمت‌گذاری می‌شد.  این در حالی است که در حالت معمول این محصول باید با قیمت حدود ۳۰ هزار تومان به دست مصرف‌کننده برسد. وی افزود: این اتفاق در نهایت منجر به افزایش قیمت نامعقول در صنایع خوراکی و غذایی می‌شد بنابراین ما میزان متوسط خرید و متوسط آمار تولید این ۱۳ شرکت در سال ۹۸ را بر اساس سامانه بهین‌یاب اندازه‌گیری کردیم و مبنای ارائه سهمیه مشخص شد.

مدیر دفتر صنایع غیرفلزی وزارت صمت تصریح کرد: با اصلاحات انجام‌شده این سهمیه به ۷ هزار و ۹۰۰ تن رسید و این عدد بسیار نزدیک به میزان تولید پتروشیمی کشور است این یعنی رقابت‌های ناسالم حذف شد. روز دوشنبه این ماده دوباره در بورس کالا عرضه شد و با صفر درصد افزایش قیمت، یعنی بدون رقابت به دست تولیدکننده رسید.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند