با توجه به نیاز روزافزون کشور به تامین منابع معدنی موردنیاز صنایع گوناگون و همچنین روند کاهشی ذخایر موجود معدنی، تحول در روند کشف ذخایر بزرگ معدنی ضروری بوده که این امر نیازمند تغییر نگرش جدی در حوزه نیروی انسانی متخصص و تامین منابع مالی است.

به گزارش سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، رضا جدیدی ضمن یادآوری تخصص‌های متنوع زمین‌شناسی و اکتشافی در بدنه نیروی انسانی این سازمان در ۶ دهه فعالیت خود در زمینه تولید اطلاعات پایه در حوزه زمین‌شناسی و اکتشاف منابع معدنی، افزود: باتوجه به وجود ریسک بالا، نبود جذابیت اقتصادی، پیچیدگی‌های علمی، نیاز به تجهیزات به‌روز سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای ورود بخش خصوصی جهت سرمایه‌گذاری، نیازمند ورود بخش حاکمیتی دولتی هستیم تا در یک برنامه‌ریزی مدون موجب تحول راهبردی در حوزه اکتشاف ذخایر معدنی در کلاس جهانی شویم.

پیش از این علیرضا شهیدی رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفته بود، حدود ۶۶ درصد کل معادن کشور مواد غیرفلزی و مصالح ساختمانی را در خود جای داده‌اند و مقدار کمی منابع فلزی دارند که بر این اساس اهمیت معادن کوچک پررنگ‌تر می‌شود.

وی برآورد کرد، معادن کوچک مقیاس با اینکه ذخیره کمی دارند، سهم حدود ۸۰ درصدی از کل معادن ایران را به خود اختصاص داده‌اند.

جدیدی یادآور شد: برنامه‌های انجام شده اکتشافی توسط بخش‌های دولتی و غیردولتی در سال‌های گذشته کافی نیست، بنابراین اجرای پروژه‌های گوناگون موضعی و کوچک‌مقیاس موجب شده اکتشافات سیستماتیک با هدف شناسایی و پی‌جویی ذخایر جدید معدنی به فراموشی سپرده شود.

به گفته وی، اینگونه پروژه‌ها با هدف کشف یک نوع ماده معدنی و صرفا برای رفع نیاز موردی برخی صنایع کشور اتفاق می‌افتد، در حالی‌که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در طول دوره فعالیت خود با بهره‌گیری از توان متخصصان و در حد منابع مالی در اختیار خود به اکتشافات سیستماتیک و چندوجهی پرداخته‌ که حاصل آن کشف ذخایر گوناگون معدنی در سال‌های گذشته بوده‌ و با توجه به منابع مالی اختصاص یافته به این سازمان در مقایسه با ارزش مواد معدنی کشف شده نتایج چشمگیری داشته است.

برنامه جدید اکتشافات سیستماتیک

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری اطلاعات و بودجه سازمان یاد شده با اشاره به تدوین برنامه جدید این سازمان در حوزه اکتشافات سیستماتیک و تولید اطلاعات پایه جدید زمین‌شناسی در کشور، بر لزوم تغییر نگرش‌ها و سیاست‌های بخش معدن در حوزه توسعه منابع انسانی متخصص و تامین منابع مالی مورد نیاز تاکید کرد. به گفته وی، اداره سازمان‌های علمی و حاکمیتی که تولید ثروت و اطلاعات زیرساختی متنوع برای کشور را برعهده دارند، با اداره دیگر بخش‌ها تفاوت چشمگیری دارد که در این زمینه اجرای برنامه‌های حفظ و نگهداشت نیروی انسانی متخصص، توسعه هدفمند منابع انسانی و بازتعریف منابع مالی بودجه‌ای عمومی و اختصاصی در این بخش‌ها حیاتی است.

جدیدی افزود: منابع مالی مناسب برای اجرای پروژه‌ها و خدمات موردنیاز سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در حوزه برون‌سپاری فعالیت‌های تخصصی تعریف شده سیستماتیک با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی نقش بسزایی خواهد داشت. وی افزود: براساس چرخه تولید اطلاعات پایه زمین‌شناسی و اکتشافی، تعریف مسیر یکپارچه و روشن، سیاست‌گذاری واحد و پایش روند اجرا توسط بخش حاکمیتی است که در این راه به ظرفیت‌های بخش خصوصی نیاز جدی است و در صورت وجود منابع مالی مناسب بازدهی، فعالیت‌ها و در نتیجه تحول چشمگیری در کشف ذخایر جدید معدنی اتفاق خواهد افتاد.

براساس این گزارش، سومین همایش چشم‌انداز صنایع فلزات غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته با نگاهی به تولید و بازار در هشت محور «جهش تولید، توسعه پایدار و متوازن و حذف موانع پیش‌رو»، «اکتشافات و فعالیت‌های اکتشافی مدرن ضامن حیات و پویایی معادن»، «معادن کوچک و متوسط، احیا و سرمایه‌گذاری»، «بومی‌‌سازی، استفاده از ظرفیت‌های ساخت داخل و توسعه فناوری، استارت‌آپ‌‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان»، «ارزیابی سهم صنایع فلزات غیر‌آهنی در تولید ناخالص ملی، تکمیل زنجیره تولید و لزوم کاهش ریسک سرمایه‌‌گذاری»، «تحولات اقتصاد جهانی و بازار صنایع غیرآهنی، ارزآوری و تحریم‌ها»، «مسوولیت‌‌های اجتماعی شرکت‌های معدنی و صنعتی» و «کرونا، پساکرونا و بازار فلزات غیرآهنی» برگزار خواهد شد. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این همایش می‌توانند با شماره تلفن‌های ۶-۴۲۷۱۰۱۸۰ تماس بگیرند یا به وب‌سایت events.den.ir مراجعه کنند.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند