ابوالقاسم شیرازی در مورد وضعیت تولید ماسک توسط اصناف گفت: برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی مردم باید دسترسی آسان به ماسک  داشته باشند در حالی که تولید این محصول بهداشتی مبارزه با کرونا برای تولید‌کنندگان با مشکلاتی مواجه شده است.

رئیس اتحادیه تولید‌کنندگان و فروشندگان پوشاک تهران با اشاره به اینکه تامین اقلام و مواد اولیه مورد نیاز تولید ماسک با مشکل مواجه شده است، گفت: تولید‌کنندگان ماسک برای تامین اقلام مورد نیاز تولید باید حواله دریافت کنند و  مطابق حواله باید از شرکت تولید‌کننده ماده اولیه مورد نیاز تولید ماسک را تحویل بگیرند اما به‌رغم انتظار بخش کمی از مواد اولیه موردنیاز تولید به آنها تحویل می‌شود.

وی افزود: در چنین شرایطی واحد تولیدی فقط در ایامی که ماده اولیه در اختیار دارد فعالیت می‌کند و بقیه ایام را در انتظار تامین ماده اولیه، فعالیت خود را متوقف می‌کند.   شیرازی با اشاره به کمبود کش به عنوان یکی از ملزومات موردنیاز تولید ماسک بیان کرد: متاسفانه قیمت این کالا به‌شدت در بازار افزایش یافته است ضمن اینکه بسیار در بازار کمیاب است.

رئیس اتحادیه تولید‌کنندگان و فروشندگان پوشاک تهران بیان کرد: مرکز اصناف وزارت صمت متولی تامین پارچه مورد نیاز برای تولید ماسک است و نظارت خوبی نیز در این زمینه دارد، اما به هر حال کمبودهایی نیز وجود دارد.

وی بیان کرد: در حال‌حاضر بخش عمده‌ای از پارچه مورد نیاز ماسک توسط یک شرکت در تهران تامین می‌شود که اگرچه عملکرد این شرکت بسیار خوب است اما به تنهایی قادر به پاسخگویی به تمام تقاضای بازار نیست.  به گفته شیرازی، پارچه موردنیاز ماسک در داخل کشور تولید می‌شود و  نظارت بر نحوه توزیع ماسک‌های تولیدی نیز بر عهده سازمان بسیج اصناف کشور است. وی با تاکید بر اینکه بر نحوه تولید واحدهای مجاز تولید ماسک نظارت وجود دارد، گفت:  تولید‌کنندگان ماسک باید حتما مجوز تولید از سازمان غذا و دارو داشته باشند.

شیرازی در پاسخ به این سوال که چگونه بخشی از تولید ماسک قاچاق می‌شود، گفت: در مجموع بر فرآیند تولید و توزیع واحدهای مجاز تولید‌کننده ماسک نظارت می‌شود اما ممکن است برخی واحدها به‌صورت غیر‌مجاز و بدون داشتن مجوز اقدام به تولید ماسک کنند.

وی با بیان اینکه قطعا با واحدهای متخلف و بدون مجوز تولید ماسک برخورد قانونی می‌شود، گفت: تاکنون یکی، دو واحد  تولید‌کننده ماسک غیر‌مجاز که  تولید خود  را به خارج از کشور قاچاق می‌کردند شناسایی شده و به مراجع قضایی معرفی شده‌اند. وی بیان کرد: بازرسان اتحادیه و همچنین بازرسان اصناف به‌طور مداوم به واحدهای تولید ماسک نظارت می‌کنند و هرگونه تخلفی را بلافاصله به نیروی انتظامی اطلاع داده و در صورت لزوم واحد تولیدی متخلف پلمب می‌شود و برای اجرای حکم به مراجع قضایی معرفی می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند