وزیر نیرو با تاکید بر اینکه در طرح‌های مورد نیاز برای شیرین‌سازی آب دریا، مجوزهای لازم در استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان و بوشهر داده شده است، تصریح کرد: در این طرح‌ها نسبت آب شیرین به آب شور یک سوم است. باید سه برابر آب شور از دریا برداشت کنیم تا یک سوم آب شیرین به دست آید. اردکانیان که در یک برنامه تلویزیونی حضور یافته بود، با بیان اینکه مطالعات شیرین کردن آب شور دریا و انتقال آن به نقاط غیر ساحلی در جنوب کشور انجام شده است، اما اجرای آن مستلزم تهیه و تایید طرح سازگاری با کم آبی در استان مربوطه است، افزود: به عنوان نمونه اگر در استانی در فلات مرکزی بدون اینکه الگوی کشت را تغییر یا برداشت از سفره‌های زیرزمینی را کاهش دهیم، فقط به دنبال سرمایه گذاری برای انتقال آب بیشتر باشیم، این به معنای آن است که مشکل را به آینده موکول کردیم. به گفته وی، دستگاه‌های مسوول در یک استان باید در یک تصمیم جمعی این اصلاحات را در قالب طرح سازگاری با کم آبی اجرا کنند تا سرمایه‌گذاری برای انتقال آب جدید صورت گیرد.

از سوی دیگر معاون آب و آبفای وزیر نیرو از تمهیدات ویژه وزارت نیرو برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های نمک‌زدایی و شیرین‌سازی آب دریا در کشور خبر داد. قاسم تقی‌زاده خامسی اظهار کرد: برای کسانی که در شیرین‌سازی آب دریا برای مصارف صنعت و شرب سرمایه‌گذاری کنند، تمهیدات ویژه‌ای را در نظر گرفته ایم و خیلی سریع به آنها مجوز می‌دهیم که خودشان مطالعه و سرمایه‌گذاری کنند.

وی یادآور شد: با پیشرفته شدن فناوری آب‌شیرین‌کن‌ها در جهان، کشورها تامین آب شرب و صنعت خود را به تدریج به سمت استفاده از آب دریا پیش می‌برند و دلیل آن این است که هم آب با کیفیت‌تر و هم دسترسی به آن آسان‌تر است.  تقی‌زاده خامسی با اشاره به بهره‌برداری از فاز دوم آب‌شیرین‌کن بندرعباس اظهار کرد: هدایت الکتریکی آب خروجی در اینجا ۵۰۰ است و با بهترین آب‌های کشور رقابت می‌کند. این تصفیه‌خانه در چهار فاز قرار است انجام شود که فاز نخست آن در سال‌های گذشته در همین دولت افتتاح شد و اکنون فاز دوم آن افتتاح می‌شود که ۱۰۰ هزار مترمکعب در شبانه روز ظرفیت دارد و در واقع می‌تواند آب بندرعباس را دو برابر شیرین کند. وی گفت:هم اکنون حدود ۷۰ میلیون مترمکعب آب از سدهای میناب و شمیل اونیان منتقل می‌شود و این آب می‌تواند نمک آب را بسیار کاهش دهد و ترکیب این آب و آب سدهای میناب و شمیل می‌تواند در افق آینده، آب بندرعباس را با کیفیت، پایدار و تامین کند.

وی افزود:‌ پیمانکار، تجهیزات دو فاز دیگر را تقریبا به محل انتقال داده و ۱۰ درصد آن باقی مانده است و این قول را گرفتیم که تا پایان سال این دو فاز هم به نتیجه برسد. وی گفت: دو پروژه دیگر هم در بندرعباس به بهره‌برداری می‌رسد که یکی آبرسانی به مجتمع گلخانه‌ای ۵۰۰ هکتاری میناب است که از سد شمیل و نیان و شبکه آن آبرسانی شده است. در اینجا برای ۵ هزار نفر شغل مستقیم ایجاد خواهد شد. پروژه دیگر هم آبرسانی به شهرک صنعتی میناب است که به اتمام رسیده و در این دو پروژه ۵۰ میلیارد تومان هزینه شده است. تقی‌زاده خامسی، قیمت هر مترمکعب آب که از سرمایه‌گذار در قالب این سامانه خریداری می‌شود را ۱۰۸۰ تومان اعلام کرد و گفت: این آب برای صنعت قابل عرضه است و اگر قرار باشد از راه دور آب را انتقال دهیم و سرمایه‌گذاری کنیم، استفاده از آب دریا مقرون به صرفه است.

همچنین قاسم تقی‌زاده خامسی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: ظرفیت آب‌شیرین‌کن‌ها در ایران نسبت به کشورهای همجوار بسیار پایین است و ما از آب دریا کم استفاده می‌کنیم، در جهان حتی کشورهایی که بارندگی مناسبی دارند و موجودی آب شیرین آنها خوب است، ولی از شیرین‌سازی آب دریا غفلت نکردند و کشورهای کم آب مانند عربستان سعودی و امارات چند میلیارد مترمکعب در سال آب دریا را برای مصارف شرب و صنعت شیرین می‌کنند. معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: در ایران تاکنون برای حدود ۴ میلیارد مترمکعب مجوز نمک‌زدایی آب دریا صادر کرده‌ایم؛ ولی با اینکه تاکنون ۶۰ واحد آب‌شیرین‌کن نصب شده است و ۲۵ واحد در حال نصب داریم، اما فاصله تا عدد تخصیص معنا دار است.

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند