به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب‌پور رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: این مهم در حالی عملیاتی می‌شود که طبق سیاست‌های ایمیدرو، استراتژی تامین مالی طرح‌های توسعه شرکت‌های بزرگ از محل سود، در دستور کار است.

وی افزود: سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در راستای راهبردهای توسعه‌ای خود، استراتژی تامین مالی طرح‌های توسعه‌ای شرکت‌های معدن و صنایع معدنی از محل سود خود شرکت‌ها آغاز کرده است. معاون وزیر صمت تصریح کرد: هدف‌گذاری مذکور توسط این سازمان توسعه‌ای به این جهت انجام شده است که کشور در شرایط محدودیت در تامین مالی بین‌المللی (فاینانس) و نبود تسهیلات بانکی و تحریم نفت به سر می‌برد.

وی خاطرنشان کرد: از سال گذشته مقرر شده است که این مدل تامین مالی در شرکت‌های مبارکه، ملی مس، گل گهر، چادرملو و فولاد خوزستان با «افزایش سرمایه» عملیاتی شود.

رویکرد افزایش سرمایه فولاد مبارکه

بنابر این گزارش، شرکت فولاد مبارکه به‌عنوان بزرگ‌ترین واحد صنعتی و فولادساز کشور از جمله مجموعه‌هایی است که این رویکرد را طبق سیاست‌های بالادستی، اجرایی کرده است. این فولادساز پارسال در گام نخست، افزایش سرمایه ۸ هزار میلیارد تومانی را عملیاتی کرد و امسال نیز ۱۰ هزار میلیارد تومان دیگر را در قالب افزایش سرمایه به سرمایه‌گذاری در طرح‌های خود اختصاص خواهد داد.  در این زمینه مبارکه هشت طرح توسعه‌ای در بخش‌های گندله، کنسانتره، تختال و... را در شمار برنامه‌های خود قرار داده است که تا سال ۱۴۰۳ به بهره‌برداری می‌رسد. غریب‌پور گفت: پروژه نورد گرم دو شرکت فولاد مبارکه اصفهان یکی از کلیدی‌ترینِ این طرح‌ها محسوب می‌شود که تکمیل زنجیره تولید آن به ۲/ ۷ میلیون تن می‌رسد.  وی افزود: ساخت واحد تولید کنسانتره سنگ آهن شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان با ظرفیت ۵ میلیون تن از دیگر طرح‌های توسعه‌ای مبارکه محسوب می‌شود که فاز نخست آن (ظرفیت ۵/ ۲ میلیون تن) در خرداد امسال با فرمان رئیس‌جمهور افتتاح شد و فاز دوم آن در تابستان امسال راه‌اندازی می‌شود. رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به دیگر طرح‌های فولاد مبارکه، تصریح کرد: فولادسازی و ریخته‌گری تختال شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری (۸۰۰هزار تن تختال) نیز از جمله طرح‌های فولادی است که در فهرست طرح‌های توسعه‌ای این فولادساز قرار دارد.  بنا بر اعلام مسوولان مجتمع فولاد سفیددشت، تاکنون پروژه فولادسازی این مجموعه ۸۴ درصد پیشرفت فیریکی داشته است و طی امسال به بهره‌برداری می‌رسد. وی تصریح کرد: میزان سرمایه‌گذاری در واحد فولادسازی سفیددشت ۹۵ میلیون یورو و ۱۵۰۰ میلیارد تومان است. اشتغال‌زایی مستقیم فولادسازی سفیددشت ۴ هزار نفر و غیرمستقیم آن ۸ هزار نفر است. همچنین غریب‌پور به اهمیت طرح الکترود گرافیتی برای صنعت فولاد کشور اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی خط نخست سالن ماشین کاری شرکت نوین الکترود اردکان (ظرفیت فاز نخست؛ ۳۰ هزار تن) نیز امسال با سرمایه‌گذاری ۸۵ میلیون یورو راه‌اندازی می‌شود. به گفته وی، اشتغال‌زایی این خط به ۵۸۰ نفر به‌صورت مستقیم و ۴ هزار نفر به‌طور غیرمستقیم است. وی تاکید کرد: پروژه الکترود گرافیتی شرکت نوین الکترود  اردکان دارای بودجه حدود ۳۳۰ میلیون یورو است که فاز نخست آن در سال ۹۹ به بهره‌برداری می‌رسد.

سه پروژه توسعه‌ای در اندیمشک و هرمزگان

رئیس هیات عامل ایمیدرو درباره طرح‌های دیگر فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: احداث واحد فولادسازی و ریخته‌گری بیلت مجتمع فولاد زاگرس اندیمشک (ظرفیت ۴۰۰هزار تن بیلت)، پروژه افزایش ظرفیت زیرسقف از ۵/ ۱ به ۲ میلیون تن تختال فولاد هرمزگان (۵۰۰هزار تن تختال) و پروژه احداث کارخانه تولید ورق عریض شرکت فولاد هرمزگان (۲/ ۱ میلیون تن پلیت) از دیگر طرح‌های توسعه‌ای مبارکه محسوب می‌شود که به ترتیب طی سال‌های ۹۹، ۱۴۰۱ و ۱۴۰۳ به بهره‌برداری می‌رسد. وی افزود: مشارکت در طرح‌های تولید کک نفتی شرکت اروند کک ایرانیان، تولید ۱۰ میلیون تن فولاد در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس و نیز مشارکت در طرح تولید ۱۰ میلیون تن فولاد در منطقه آزاد چابهار در دستور کار شرکت فولاد مبارکه قرار دارد. به گفته غریب‌پور، شرکت فولاد مبارکه در سال ۹۹، برنامه افزایش سرمایه تا ۱۰ هزار میلیارد تومان را در دستور کار دارد.

این مطلب برایم مفید است
101 نفر این پست را پسندیده اند