افزایش ۲۹ درصدی بارش‌ها در کشور

وی با بیان اینکه طی شهریور ماه امسال سیستم‌های بارشی شمالی به‌تدریج به کشور نفوذ می‌کنند و در برخی روزها بارش‌هایی را در نوار شمالی کشور شاهد خواهیم بود، گفت: به‌طور کلی از ابتدای سال آبی زراعی تاکنون در کشور ۵/ ۲۸۵ میلی‌متر بارش پهنه‌ای (بارش‌های نقطه‌ای در ایستگاه‌های هواشناسی) داشتیم که این میزان نسبت به بارش بلندمدت ۶۴ میلی‌متر (حدود ۲۹ درصد) بیشتر بود. با وجود این بارش‌ها طی سال جاری آبی زراعی نسبت به سال گذشته حدود ۸ درصد کمتر شده است. رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی درباره توزیع بارش‌ها در کشور توضیح داد: از ابتدای مهرماه تاکنون بارش‌های بیشتر از نرمال عمدتا در مناطق مرکزی و شرقی ایران رخ داده است و در نوار غربی بارش‌ها در حد نرمال و حتی کمتر از آن بود. برای مثال بارش‌ها در استان اردبیل ۳/ ۲ درصد کمتر از میانگین بلندمدت و در استان چهار محال و بختیاری ۱۲ درصد کمتر از حد نرمال گزارش شد. به گفته وظیفه بارش‌ها دراستان‌های کردستان، کرمانشاه و کهگیلویه  و بویراحمد نیز به ترتیب ۶/ ۰، ۹/ ۷ و ۹ درصد کمتر از میانگین بلندمدت بود. وی با اشاره به اینکه پربارش‌ترین استان‌ها از ابتدای سال آبی تاکنون استان‌های گیلان، مازندران و لرستان بودند، گفت: بارش در این استان‌ها به ترتیب ۹، ۴/ ۲۶ و ۳/ ۱۲ درصد بیشتر از حد نرمال گزارش شد.  

وضعیت دمای هوای کشور

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در ادامه درباره وضعیت دما در کشور از ابتدای سال آبی زراعی و در تابستان اظهار کرد: به طور کلی دمای هوا از مهر سال گذشته تا اردیبهشت امسال بیشتر در شرایط نرمال و در برخی مواقع پایین‌تر از حد نرمال بود اما طی ماه گذشته دمای هوا در بیشتر استان‌ها بالاتر از میانگین بلندمدت بود و در نقاطی مانند مناطق مرکزی حدود دو تا سه درجه بیشتر از حد نرمال گزارش شد. این متخصص هواشناسی افزود: بر اساس آنچه مدل‌های اقلیمی نشان می‌دهند تابستان امسال در کشور دمای هوا حدود

۵/ ۰ تا یک درجه سانتیگراد گرم‌تر از میانگین است و پیش‌بینی می‌شود از مهر ماه دمای هوا به حد نرمال برسد. وظیفه در ادامه درباره وضعیت بارش‌ها  در کشور طی سال آبی آینده گفت: شاخص دوقطبی اقیانوس هند بر عکس سال قبل در فاز منفی قرار گرفته است و نوسان جنوبی اقیانوس آرام نیز به احتمال زیاد وارد فاز سرد خواهد شد. نتیجه این تغییرات برای منطقه خاورمیانه و کشور ما بارش‌های ضعیف و کمتر از نرمال خواهد بود.  رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه باران‌های موسمی در تابستان امسال نیز قوی‌ترند و دیرتر از کشور خارج می‌شوند، تصریح کرد: از این رو بارش‌های پاییزه در کشور دیرتر از معمول شروع می‌شوند و به‌طور کلی پیش‌بینی می‌کنیم پاییز کم‌بارشی داشته باشیم. وظیفه در پایان با بیان اینکه فصول خشک ما طی سال آبی زراعی آینده طولانی خواهد بود، تاکید کرد: این موضوع باید از هم‌اکنون مورد توجه مسوولان مدیریت منابع آب قرار گیرد و تمهیداتی را در بخش‌ کشاورزی و مصرف آبی بیندیشند.

موجودی مخازن سدهای  کشور

از سوی دیگر به گزارش «ایرنا» میزان موجودی آب مخازن سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری (مهر ۹۸) تا پایان خردادماه به ۳۸ میلیارد و ۴۴ میلیون متر مکعب رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۴ درصد کاهش داشته است. میزان ورودی آب به سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری تا پایان خرداد ۵۰ میلیارد و ۲۶ میلیون متر مکعب بود که نسبت به دوره مشابه پارسال که ۸۱ میلیارد و ۷۹ میلیون متر مکعب ورودی داشت ۳۹ درصد کاهش دارد. امسال و تا پایان خردادماه ۴۰ میلیارد و ۲۷ میلیون متر مکعب آب از سدها خارج شده که نسبت به مدت مشابه پارسال که ۶۱ میلیارد و ۶۵ میلیون متر مکعب بود ۳۵ درصد کاهش یافته است. ظرفیت کل مخازن سدهای کشور ۵۰ میلیارد و ۵۰۰  میلیون متر مکعب است که درصد پرشدگی آنها به ۷۶ درصد رسیده در حالی که پارسال این عدد ۸۰ درصد بود. مجموع سدهای کشور براساس آخرین گزارش شرکت مدیریت منابع آب ایران ۱۹۳ سد است که درصد پرشدگی ۶۸ سد بین ۹۰ تا ۱۰۰ درصد اعلام شده است. ۵۳ سد نیز بین ۷۰ تا ۹۰ درصد پرشدگی دارند و ۳۷ سد نیز بین ۵۰ تا ۷۰ درصد پرشدگی را نشان می‌دهند. ۲۴ سد از مجموع کل سدهای کشور کمتر از ۴۰ درصد پرشدگی دارند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند