مهرداد ایزدی حمایت از مصرف‌کننده را حمایت از تولید‌کننده واقعی دانست و گفت: این دو تفاوتی ندارند و هر دو در جهت اعتلای کشور حرکت می‌کنند. وی افزود: تولید‌کننده باید محصول را با قیمت مناسب عرضه کرده و مصرف‌کننده هم از قیمت و کیفیت کالا راضی باشد و در این میان کالای قاچاق مشکل زا است. مدیرکل دفتر مطالعات وبرنامه‌ریزی سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان یکی از مهم‌ترین رویکردهای این سازمان را مبارزه با قاچاق دانست و افزود: مصرف‌کننده باید مطمئن باشد کالا با خدمات پس از فروش به دستش می‌رسد و تولید‌کننده ایرانی در این میان حق واقعی مصرف‌کننده داخلی را اعاده می‌کند.

ایزدی با بیان اینکه سازمان حمایت در کنار تعزیرات پیگیر این حق بوده و حقوق مصرف‌کننده را اعاده می‌کند، سامانه‌های درج قیمت را در راستای حمایت از مردم دانست و گفت: به‌عنوان مثال لوازم خانگی دارای بیش از ۱۰ هزار مدل در بازار داخلی است؛ بنابراین سامانه اینترنتی ۱۲۴ قیمت ۱۶۰ قلم کالا را با درج قیمت به مردم معرفی می‌کند. وی با بیان اینکه این سامانه دو امکان درج گروه کالایی و خدمات را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد، غلات، روغن، پروتئین، لبنیات، میوه و صیفی، مواد غذایی و نهاده‌ها و نیز مجموعه لوازم بهداشتی، لوازم خانگی، لاستیک و... را از مجموعه‌هایی دانست که با درج قیمت در این سامانه معرفی شده‌اند. مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی سازمان حمایت گفت: این سامانه تنها کالای تولید داخل را به نمایش می‌گذارد و این مساله از ویژگی‌های سامانه ۱۲۴ است.

ایزدی رنج قیمتی کالا را در این سامانه از دیگر خصیصه‌هایی دانست که ویژگی‌های جزئی کالا را بر اساس قیمت در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌دهد.

وی با اعلام اینکه سایت قدیمی ۱۲۴، قیمت‌ها را کاملا به تفکیک و با ذکر خوداظهاری درج کرده است، افزود: این سامانه تمام ویژگی‌های کالاها را نمایش می‌دهد. ایزدی ادامه داد: ما از نظر قانون دستورالعمل قیمت‌گذاری کالا و خدمات را در اختیار داریم؛ قانون می‌گوید برخی کالاها نظیر نان، برنج وارداتی یا شکر دارای قیمت مصوب هستند و مغازه‌ها نمی‌توانند در این حوزه دخالت کنند. وی در این باره توضیح داد: دولت برای واردات مواد اولیه یارانه تخصیص داده و لذا کالا باید با قیمت مصوب به فروش برسد.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند