این در حالی است که وزارت دارایی قزاقستان در ماه آوریل ۲۰۲۰ (فروردین ماه) از قصد دولت این کشور برای تزریق مالی هزار میلیارد تنگه به بودجه منتج از بحران کرونا در این کشور خبر داد که ۳ میلیارد تنگه از این مبلغ از محل طلب‌های قزاقستان با استقراض خارجی از بازار بین‌المللی تامین خواهد شد. براساس گزارش معاونت امور بین‌الملل اتاق تهران، در طرح مشوق‌های مالیاتی که دولت قزاقستان در پیش گرفته است، شرکت‌های کوچک و متوسط و همچنین مشاغل خدماتی از پرداخت مالیات در زمان بحران و تا پایان سال ۲۰۲۰ معاف شده‌اند.

حمایت‌های دولتی

در تداوم تصمیمات مقامات دولتی قزاقستان در مقابله با بحران فراگیر ویروس کرونا، ارائه بسته‌های حمایتی هدفمند با پوشش ۱۰ درصد از مزایا در بخش‌های اجتماعی و نیز کمک به بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط در دستور کار دولت قرار گرفته است. علاوه بر آن، دولت در بیانیه خود از اقداماتی مبنی بر ارائه معافیت‌های اقتصادی برای بنگاه‌ها جهت مقابله با ویروس کووید-۱۹ یاد کرده که در ادامه به این موارد اشاره می‌شود:

مشوق‌های مالیاتی: «اعلام معافیت مالیاتی برای کارآفرینان، منع سازمان‌های اجرایی از جمع‌آوری مالیات و جمع آوری اجباری مالیات از دارایی شرکت‌های ورشکسته»، «معافیت شرکت‌های کوچک و متوسط از پرداخت مالیات در زمان بحران» و «معافیت مشاغل مبتنی بر خدمات مانند سینماها، رستوران‌ها و ... اجباری از پرداخت مالیات تا پایان سال ۲۰۲۰» اقداماتی هستند که در بخش مشوق‌های مالیاتی انجام شده است.

بسته‌های حمایت مالی: قزاقستان ۱۰ میلیارد دلار برای اقدامات ضد بحران در سراسر کشور - به استثنای مزایای مالیاتی و حمایت‌های محلی اختصاص داده شده - تخصیص داده که از این رقم، مبلغ ۷۴۰ میلیون دلار به منظور اقدامات ایجاد اشتغال است. همچنین «اختصاص مبلغ ۹/ ۵ هزار میلیارد تنگه (۱۳ میلیارد دلار معادل ۹ درصد از تولید ناخالص داخلی) به منظور حمایت از اقشار آسیب‌پذیر» و «ارائه وام‌های یارانه‌ای تحت برنامه دولتی اقتصاد و روان‌سازی به میزان یک هزار میلیارد تنگه به همراه اقداماتی برای کمک به شرکت‌های کوچک و متوسط برای تامین اعتبار سرمایه در گردش به میزان ۶۰۰ میلیارد تنگه» از دیگر اقدامات دولت قزاقستان برای حمایت از بنگاه‌های زیان‌ده بوده است. اختصاص ۱۸ هزار میلیارد تنگه برای حمایت از اشتغال تحت عنوان «نقشه راه اشتغال» یکی دیگر از گام‌های حمایتی است؛ طی این برنامه شرکت‌های کوچک و متوسط و کارآفرینان واجد شرایط می‌توانند به فعالیت‌های اقتصادی خود تداوم بخشیده و در عین حال از مشوق‌های مالیاتی ابلاغی به استانداران مناطق مختلف بهره‌مند شوند. «پرداخت نقدی به بیکاران و افراد خود اشتغال به میزان ۹۵ دلار در هر ماه»، «پرداخت پاداش به ارزش یک ماه حقوق و دستمزد برای پزشکان، افسران پلیس و سایر متخصصان درگیر در موضوع مبارزه با ویروس کرونا»بخش‌های دیگر این حمایت‌ها به شمار می‌روند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند