در گزارش سازمان تجارت جهانی آمده: اگرچه معرفی محدودیت صادراتی اقدام قابل درکی است اما عدم همکاری بین‌المللی در این زمینه ممکن است دسترسی کشورهای متکی به واردات به اقلام بهداشتی ضروری را قطع کند و با مداخله در زنجیره تامین کالاهای پزشکی، چنین اقداماتی مانع واکنش ضروری برای تامین اقلام بهداشتی می‌شود. ممنوعیت صادرات و محدودیت‌ها معمولا در سازمان تجارت جهانی ممنوع هستند اما استثناهایی وجود دارند که اجازه می‌دهند ممنوعیت موقتی برای جلوگیری از کمبود کالاهای غذایی یا سایر کالاهای ضروری در کشور صادرکننده اعمال شوند.

محدودیت‌های سفر، جریان تجارت کالاهای ضروری برای مبارزه با کرونا را کند کرده اما محدودیت‌های صادراتی، تنظیم تصمیمات خرید و یافتن تامین‌کنندگان جدید را برای دولت‌ها و شرکت‌ها دشوار کرده است.

سران گروه ۲۰ که متشکل از اقتصادهای پیشرفته جهان هستند، ماه گذشته اعلام کردند که هرگونه اقدامی در واکنش به پاندمی کرونا باید هدفمند، مناسب، شفاف و موقتی باشد اما محدودیت‌های صادراتی جدید از آن زمان اعمال شده‌اند. آمریکا هفته گذشته از چین خواست در مقررات جدید کنترل کیفیت صادرات تجهیزات حفاظتی تجدیدنظر کند زیرا این مقررات مانع روند عرضه می‌شود. فرانسه هم با وجود درخواست مکرر سایر کشورهای اتحادیه اروپا برای رفع محدودیت‌ها و مقابله با کمبود دارو در کشورهای دیگر، فهرست داروهایی که با محدودیت‌های صادراتی روبه‌روست را گسترش داد. سازمان تجارت جهانی اعلام کرده که این محدودیت‌ها باعث می‌شود کشورهای دیگر اقدامات مشابه انجام دهند و میزان عرضه مورد نیاز کاهش پیدا کند. بر اساس گزارش رویترز، پیامدهای سیاسی این محدودیت‌ها واکنش جهانی به پاندمی کرونا را تضعیف خواهد کرد و باعث تکرار مکرر شیوع بیماری می‌شود که روی زندگی همه تاثیر می‌گذارد و باعث به تاخیر افتادن دریافت کالاهای مورد نیاز می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند