تولید انواع لباس ایزوله به ۲۰ هزار عدد رسیده که با توجه به تولید ۱۲ هزار و ۳۰۰ عددی در گذشته می‌توان گفت این محصول نیز رشدی ۶۱ درصدی را تجربه کرده است. وضعیت تولید انواع دستکش نیز براساس داده‌های اعلام شده نشان دهنده آن است که تا تاریخ اعلام شده تولیدکنندگان موفق به تولید ۵/ ۱میلیون عدد دستکش در کشور شده‌اند که با توجه به تولید ۳/ ۱ میلیون عددی تولید دستکش در گذشته این بخش نیز رشدی ۹ درصدی را ثبت کرده است. اما درخصوص انواع مواد شوینده داده‌های اعلام شده از رشد ۷۷ درصدی تولید در این بخش حکایت دارد؛ براساس داده‌های اعلام شده مجموع تولید انواع مواد شوینده تا تاریخ اعلام شده به ۶۵۳ تن رسیده است، تولید این محصول پیش از این برابر با ۳۶۸ تن ثبت شده بود. داده‌های اعلام شده درخصوص وضعیت انواع پد و دستمال نیز بیانگر آن است که در حال حاضر تولید این محصول به ۵۴۰ تن رسیده که رشدی ۳۲ درصدی داشته است، مجموع تولید قبلی انواع پد و دستمال برابر ۴۰۸ تن بوده است. اما وضعیت تولید انواع ضدعفونی‌کننده‌ها نیز با توجه به آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت رشدی ۱۱۵ درصدی داشته‌اند، داده‌های اعلام شده بیانگر آن است که تولید این محصولات تا تاریخ اعلام شده برابر ۷۳۸ تن بوده و پیش از این ۳۴۳ تن انواع ضدعفونی‌کننده در کشور تولید می‌شد. داده‌های اعلام شده همچنین بیانگر آن است که ظرفیت تولیدی ماسک اصناف در حال حاضر ۵/ ۴ میلیون عدد است.  کیوان گردان، مدیرکل دفتر صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، اعلام کرد: ۱۳ واحد تولیدی ماسک زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت در کشور فعال شده‌اند. به گفته مدیرکل دفتر صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت، براساس آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ظرفیت اسمی واحدهای تولیدکننده ماسک در کشور، ۵/ ۱ میلیون عدد در روز است که هم اکنون مشغول به فعالیت هستند.

مهدی صادقی نیارکی نیز در این خصوص با اشاره به اینکه هم اکنون کارگاه‌های تولیدی در حوزه تولید ماسک فعال شده‌اند، می‌گوید: تا به حال ۱۵ تن انواع پارچه در اختیار تولیدکنندگان ماسک قرار گرفته است و هم اکنون تولید ماسک در واحدهای صنفی و کارگاه‌های تولیدی پوشاک در حال انجام است. به گفته سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت، تولید ماسک در کارگاه‌های تولیدی با ظرفیت دو میلیون عددی آغاز شده و به مرور تولیدات افزایش و روانه بازار خواهد شد.

مراکز درمانی، اولویت توزیع

از سوی دیگر، مدیرکل نظارت بر محصولات بهداشتی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نیز در گفت‌وگو با «ایسنا»، اعلام کرد که در حال حاضر به هفته‌ای ۴۰ میلیون ماسک نیاز داریم. اسماعیل مهدی پور با بیان اینکه هر آنچه تولید می‌شود به زنجیره توزیع وزارت بهداشت تحویل داده می‌شود، عنوان کرد: طبق اعلام وزارت بهداشت تقاضای هفته‌ای ماسک، ۴۰میلیون عدد است و اولویت توزیع اقلام بهداشتی در حال حاضر مراکز درمانی هستند.

مدیرکل نظارت بر محصولات بهداشتی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه بازرسان وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) در تمام واحد‌های تولیدی شبانه روز مستقر شده‌اند تا بر تحویل اقلام بهداشتی به وزارت بهداشت نظارت شود، گفت: تمام آنچه از ماسک و مواد ضد عفونی و دستکش و لباس حفاظتی تولید می‌شود به زنجیره توزیع وزارت بهداشت تحویل داده می‌شود. همچنین طبق تدبیری که در جلسات اتخاذ شده اینکه اولویت توزیع این اقلام مراکز درمانی است. همچنین به گفته وی در حال حاضر آمار تولید و توزیع همه واحدهای تولیدی احصا می‌شود. این مقام مسوول با بیان اینکه هر آنچه تولید می‌شود به زنجیره توزیع وزارت بهداشت تحویل داده می‌شود، گفت: بعد از ورود و شیوع بیماری، واحد‌های نیمه تعطیل فعال شدند، شیفت‌های کاری افزایش یافته و الان ۲۱ واحد تولیدکننده ماسک‌های پزشکی فعال هستند که یک واحد خصوصی ماسک N۹۵ تولید می‌کند. از حدود ۷۶۶ هزار ماسکی که روزانه تولید می‌شود، ۳۱ تا ۴۰ هزار ماسک N۹۵ و بقیه ماسک سه لایه است، اما طبق اعلام وزارت بهداشت تقاضای هفته‌ای ماسک، ۴۰ میلیون عدد است. وی همچنین کاهش تعرفه واردات ماسک، لغو ممنوعیت واردات الکل و ممنوعیت صادرات ماسک و مواد اولیه آن را از جمله اقدامات دیگر برای تامین بازار اقلام بهداشتی عنوان کرد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران نیز اعلام کرد: ظرفیت تولید موادشوینده و ضدعفونی‌کننده در کشور پس از شیوع کرونا ۸ برابر افزایش یافت. به گزارش «شاتا» صابرپرنیان افزود: از مجموع ۲۲۰ واحد تولید موادشوینده و ضدعفونی‌کننده در کشور ۱۵ واحد با ۶۰ درصد ظرفیت تولید و بقیه با کمتر از ۳۰ درصد ظرفیت تولید فعالیت می‌کردند.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند