در مقابل، کسب‌ و کارهای الکترونیکی نیز با تمام توان و قوا برای ایفای مسوولیت اجتماعی خود و تأمین مایحتاج جامعه در تلاش هستند. آنچه از کسب ‌و کارهای الکترونیکی انتظار می‌‌رود آن است که در کلیه مراحل زنجیره عرضه کالا، موارد بهداشتی و توصیه‌های اعلام شده توسط ستاد ملی مبارزه با کرونا یا دستورالعمل‌های وزارت بهداشت را اجرا کنند. از جمله مواردی که نیازمند توجه بیشتر است می‌توان به شرایط بسته ‌بندی سفارشات، شرایط نگهداری کالا و مراحل ارسال بسته به مشتری اشاره کرد.  بر اساس این گزارش، کسب‌وکار الکترونیکی لازم است روزانه محیط تحویل کالا از تأمین‌کننده، انبار و محل بسته بندی را با مواد ضدعفونی‌کننده، گندزدایی کند. همچنین وسایل حمل‌ و نقل کالاهای ارسالی باید ضد عفونی شوند.

درضمن کسب‌ و کار باید سازوکار لازم را برای کنترل روزانه سلامت پرسنل بخش بسته ‌بندی و حمل ‌و نقل مرسولات داشته باشد. در سومین بند ذکر شده است: کسب‌ و کار باید الزام استفاده از دستکش و ماسک را برای کلیه پرسنل به ویژه بخش بسته ‌بندی و حمل داشته باشد. همچنین پیش از هر بسته ‌بندی با رعایت نکات بهداشتی، دست‌‌ها ضدعفونی شوند. چهارم اینکه کسب ‌و کارها در صورت امکان و با در نظر گرفتن حجم کالای سفارش داده شده، پیش از ارسال بسته‌‌ها آنها را ضدعفونی کرده و در داخل بسته‌‌های بزرگ‌تر قرار دهند. بسته بزرگ‌تر باید به نحوی بسته‌ بندی شود که در طول زمان تا تحویل به مشتری در معرض آلودگی قرار نگیرد. در پنجمین بند آمده است: کسب‌ و کار لازم است ضمن اطلاع ‌رسانی نکات بهداشتی به پرسنل بخش حمل و توزیع، از ایشان بخواهد هنگام تحویل سفارش به خریدار، به وی توصیه‌های مرتبط با خرید اینترنتی و نکات را یادآور شوند. ششمین بند از این گزارش حکایت از آن دارد که کسب ‌و کار باید اقلام بسته‌ بندی خود مانند کارتن‌ها و پلاستیک‌‌ها را در محل‌‌هایی که دارای شرایط مناسب بهداشتی هستند و به‌طور مداوم ضدعفونی می‌‌شوند، نگهداری کرده و در زمان انتقال به محل بسته ‌بندی نیز اصول بهداشتی را رعایت کند. بر اساس گزارش پیش‌رو، اما رعایت نکات بهداشتی تنها متوجه کسب ‌و کار الکترونیکی نیست، بلکه مصرف‌‌کننده نیز با رعایت موارد بهداشتی ذیل، می‌‌تواند ریسک آلودگی بسته‌‌های دریافتی را کاهش دهد. در این خصوص نیز چند نکته به مصرف‌کنندگان گوشزد شده است. نخست اینکه مصرف‌کنندگان لازم است بسته‌‌های سفارش را پیش از ورود به محل سکونت خود با رعایت نکات بهداشتی، ضدعفونی کنند یا در صورت عدم امکان، بسته‌های سفارشی را در محل مناسبی قرار دهند تا پس از جابه‌جایی اقلام داخل آن، محل قرارگیری را ضدعفونی کنند.

دوم آنکه مصرف‌کنندگان لازم است اقلام خریداری شده خود را پیش از مصرف ضدعفونی کنند. همچنین در صورتی‌ که امکان انتقال محتوای اقلام به داخل بسته بهداشتی دیگری وجود دارد، پس از انجام این کار، بسته بندی اولیه را دور بیندازند. سوم آنکه مصرف‌‌کننده باید تا زمان ضدعفونی کامل بسته‌ها از سایر اعضای خانواده بخواهد به محیط ضدعفونی نزدیک نشوند. چهارم آنکه درصورتی‌که مصرف‌کننده دسترسی به مواد ضدعفونی‌کننده ندارد لازم است حداقل تا ۴۸ ساعت بسته‌ها را در محلی دور از دسترس و تردد قرار دهد و پس از آن اقدام به استفاده کند.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند