وی با بیان اینکه وظیفه ما تامین آب باکیفیت برای مردم و مسوولیت اجتماعی جوامع، مصرف بهینه آب است، گفت: بارندگی‌های اخیر به افزایش ذخایر آبی کشور کمک کرده، اما باید توجه داشت که ظرفیت تصفیه‌خانه‌ها محدود است و چون آب باید در اختیار همه ایرانی‌ها قرار گیرد، افزایش مصرف ۳۰ درصدی آب در برخی شهرها و ۱۵ درصدی در شهر تهران نگران کننده است.

تقی‌زاده خامسی همچنین با اشاره به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و انجام سنت خانه‌تکانی در خانواده‌های ایرانی، بر ضرورت توجه جدی‌تر به مصرف بهینه آب تاکید کرد و افزود: برای تامین آب باکیفیت و مطلوب برای مردم پای کار هستیم و این برنامه را دنبال می‌کنیم. وی با بیان اینکه درخواست ما از مردم مدیریت مصرف در هنگام شست‌وشو و خانه‌تکانی است، اظهار کرد: این کار باید تدریجی انجام و از هم‌اینک شروع شود و به زمان پیک مصرف موکول نشود. معاون وزیر نیرو در عین حال با اشاره به شیوع ویروس کرونا تصریح کرد: مردم مصمم هستند بتوانیم روند شیوع و مخاطرات این ویروس را شکست دهیم.

مدیرکل دفتر مدیریت مصرف آب شرکت آب و فاضلاب کشور نیز با تاکید براینکه برای کاهش مصرف آب باید اقتصاد آب، فرهنگ‌سازی و اقدامات فنی مهندسی توامان انجام شود، گفت: مردم زمان استفاده از مصرف آب را کوتاه کنند، معتقدیم در این روزها رعایت موارد بهداشتی ضروری است. علی سیدزاده در گفت‌وگو با خبرگزاری «فارس» در پاسخ به این سوال که مصرف آب شرب در چند روز گذشته در تهران به مرز ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار متر مکعب رسید افزایش چشمگیری داشت، آیا مصرف آب در سراسر کشور نیز افزایش داشته است یا خیر، اظهار کرد: این روزها همزمان شدن خانه تکانی و شست‌وشو و رعایت مسائل بهداشتی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا باعث شده تا مصرف آب بالا برود، اما اینکه مصرف آب در کل کشور افزایش پیدا کرده، هنوز هیچ گزارش موثقی در این باره به دست ما نرسیده است.

وی با اشاره به اینکه به هر حال هم زمان شدن این موضوع مصرف آب شرب را بالا برده و این طبیعی است، گفت: ما از مردم می‌خواهیم که با رعایت کامل موارد مدیریت مصرف آب، زمان استفاده کردن از آب را پایین بیاورند. هرچند از آب شرب برای رعایت موارد بهداشتی نیز استفاده شود. سیدزاده با بیان اینکه با توجه به شرایط موجود نگاه‌ها به آب بهداشتی است، گفت:‌ مدیریت مصرف آب شرب همان طور که اعلام کردیم، با توجه به حساسیت‌هایی که نسبت به شیوع ویروس کرونا پیش آمده فراموش شده است، اما از مردم می‌خواهیم که با تدبیر و سعه صدر این مشکل را مدیریت کرده و بیش از حد شیر آب را باز نگه ندارند.

مدیرکل دفتر مدیریت مصرف آب شرکت آب و فاضلاب کشور تصریح کرد: در سال آینده برنامه‌های خود را برای مدیریت مصرف آب پیش خواهیم برد و در دستورالعمل‌های ابلاغ شده مانند سال‌های گذشته تاکید خواهیم کرد. وی در پاسخ به این سوال که آیا برای مدیریت مصرف آب، اقتصاد آب مقدم است یا فرهنگ‌سازی، گفت: برای مدیریت مصرف آب فرهنگ‌سازی، اقتصاد آب و اقدامات فنی و مهندسی موازی یکدیگر هستند، بنابراین هیچ‌کدام نسبت به یکدیگر تقدم و تاخر ندارند، اما موضوعی که در دنیا به آن تاکید می‌شود، این است که فرهنگ‌سازی در مدیریت مصرف آب پررنگ‌تر بوده است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند