یدالله صادقی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم درخصوص میزان تخلفات صورت گرفته از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور تاکنون اظهار کرد: با توجه به گشت‌های ویژه مشترکی که با تعزیرات، وزارت اطلاعات، پلیس امنیت اقتصادی و کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی انجام شده، ٤فقره تخلف از ٤ اسفند تا امروز کشف و ضبط شده است.

وی با بیان اینکه تخلفات و احتکارهایی که انجام می‌شود توسط شبکه‌های غیر‌رسمی یا همان دلالان و واحد‌های غیرمجاز انجام شده و به تولید‌کننده مربوط نمی‌شود گفت: اولین فقره تخلف مربوط به احتکار ٥٤ هزار ماسک بوده که پرونده به تعزیرات منتقل و ماسک‌ها نیز تحویل دانشگاه علوم پزشکی شده است. دومین موردتخلف نیز مربوط به کشف ٨ میلیون دستکش و ماسک بوده که البته بیشتر آن دستکش‌های لاتکسی است که این اقلام به هیات امنای صرفه‌جویی ارزی وزارت بهداشت تحویل داده شده است.

رئیس سازمان صنعت استان تهران ادامه داد: یکی دیگر از تخلفات ثبت شده مربوط به ٢ هزار و ۲۵۰ لیتر انواع مواد ضدعفونی‌کننده بوده که این فقره نیز تحویل هیات امنای صرفه‌جویی ارزی وزارت بهداشت شده است. همچنین در چهارمین فقره نیز ٥ هزار ماسک تقلبی تولید شده در واحدهای غیرمجاز بوده که پلیس امنیت قضایی این پرونده را تحویل مراجع قضایی داده است.

وی با بیان اینکه از ٤ اسفند تاکنون دو فقره تخلف دیگر نیز توسط دستگاه‌های امنیتی و پلیس امنیت اقتصادی ثبت شده که در قالب گشت مشترک نبوده است، خاطرنشان کرد: یکی از این موارد ضبط ٧٧ فقره ماسک بوده که توسط دستگاه‌های امنیتی در شهرری انجام شده و پرونده تحویل تعزیرات و ماسک‌ها نیز به دانشگاه علوم پزشکی تحویل داده شد. صادقی درخصوص مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده و تامین و توزیع آن در سطح تهران نیز افزود: برخی از مواد ضدعفونی‌کننده بر پایه الکل بوده که توزیع آن به عهده وزارت بهداشت است ولی درخصوص سایر مواد ضدعفونی‌کننده و بهداشتی از جمله وایتکس، صابون‌های مایع و جامد، لکه‌برها و... هیچ مشکلی وجود ندارد و مردم شاهد توزیع گسترده آن هستند.

وی ادامه داد: هر واحد تولیدی، هر دو نوع مواد ضدعفونی‌کننده را تولید می‌کنند اما برای مواد ضدعفونی‌کننده الکلی وزارت بهداشت سهمیه‌بندی کرده و بر اساس آن تولیدات را اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت دریافت و با تحویل به واحدهای پخش، در داروخانه‌ها توزیع می‌شود.  رئیس سازمان صنعت در پاسخ به این سوال که چرا هنوز با توجه به افزایش تولید، میزان مواد ضدعفونی‌کننده الکلی کم است، گفت: تاکنون سابقه این میزان مصرف برای این مواد ضدعفونی‌کننده نبوده ولی دستورات لازم برای افزایش تولید آن از ابتدای شیوع ویروس کرونا داده شده است ولی میزان تولید به حجم الکلی که به واحدهای تولیدی تحویل داده می‌شود، بستگی دارد. صادقی گفت: از روز گذشته با توجه به هماهنگی‌هایی که بین اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت و بخش صنایع غذایی و بهداشتی وزارت صنعت شده تولیدات افزایش یافته و از روز گذشته نیز توزیع اقلام بهداشتی الکلی شروع شده و در روزهای آینده نیز بهتر خواهد شد، حتی مجوز موقت سه ماهه به واحدهایی که تولید مواد ضدعفونی بر پایه الکل نداشتند نیز برای تولید بیشتر، داده شده است.

درج قیمت مواد بهداشتی در۱۲۴

از سوی دیگر مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نیز از افزودن تعداد دیگری از اقلام بهداشتی پر مصرف از قبیل انواع ژل و محلول ضدعفونی‌کننده دست به سامانه ۱۲۴.ir خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان؛ مهرداد ایزدی گفت: سامانه اطلاع‌رسانی قیمت کالا و خدمات با هدف افزایش شفافیت درخصوص قیمت کالا و خدمات پر مصرف خانوار طراحی شده است و در حال حاضر شامل ۶ گروه اصلی کالا و ۴ گروه اصلی خدمات است.  این مقام مسوول یادآور شد: در حال حاضر این سامانه از طریق درگاه اینترنتی www.۱۲۴.ir و همچنین اپلیکیشن آسان‌پرداخت (آپ) در اختیار عموم مردم قرار دارد.

مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی سازمان حمایت متذکر شد: با توجه به شرایط کنونی کشور و بحث شیوع کرونا و افزایش تقاضای مصرف‌کنندگان برای خرید مواد بهداشتی و ضد عفونی‌کننده، در جهت رفاه حال هموطنان عزیز، ۱۰ قلم لوازم بهداشتی شامل انواع ژل و محلول ضدعفونی‌کننده دست در اوزان مختلف و سفید‌کننده علاوه بر محصولات بهداشتی قبلی در سامانه گنجانده شده و قیمت اقلام اعلام شده شامل حداقل و حداکثر قیمت این اقلام روی خروجی آپ و سایت ۱۲۴.ir قرار گرفته است.

ایزدی از این سامانه به‌عنوان پل ارتباطی بین مردم و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان نام برد و اضافه کرد: همچنین سامانه مذکور قابلیت ثبت و رسیدگی به شکایات تخلفاتی نظیر گرانفروشی، اختفا و احتکار، کم‌فروشی و عدم درج قیمت درخصوص انواع کالاها و خدمات از جمله اقلام بهداشتی و شوینده‌ها را به‌صورت آنلاین دارد.

مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی سازمان حمایت درباره نحوه رسیدگی به شکایت‌های مردمی نیز توضیح داد: با ثبت شکایت مصرف‌کنندگان در این سامانه، بازرسان سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها در کمترین زمان ممکن ضمن مراجعه به واحدهای صنفی در صورت وجود تخلف، برخورد لازم را به‌عمل آورده و نتیجه را به مصرف‌کننده منعکس می‌کنند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند