وی افزود: تراز نرمال سدها و سطح آبگیری سدها را کاهش داده‌ایم و اثرات آن در تخصیص آب خواهد بود، چراکه با این اقدام در حقیقت توسعه کشاورزی محدود خواهد شد و عمدتا تامین آب شرب خواهد بود. حاج‌رسولی‌ها با اشاره به اینکه به هر حال سال آینده باید جریانات و بارش‌های حدی را بررسی کنیم، گفت: مخازن سدهای کشور درحال‌حاضر ۱۱ درصد کمتر از پارسال است، چراکه بارندگی‌های تجمعی نسبت به پارسال کمتر شده است. به گفته وی پیش‌بینی می‌شود، بارش‌های سیل‌آسا در فروردین ماه و اردیبهشت ماه رخ دهد و پیش‌بینی‌ها بالاتر از شرایط نرمال خواهد بود.

بررسی وضعیت ذخیره آبی ارس

از سوی دیگر به گزارش «ایرنا» مسوولان امور آب استان‌های اردبیل، آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی و جمهوری‌آذربایجان با بازدید از رودخانه مرزی ارس در مناطق مختلف وضعیت این رودخانه را بررسی کردند. نبی‌الله پاسبان عیسی‌لو، معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل روز یکشنبه به «ایرنا» گفت: در این بازدید، نسبت به ذخیره آب دریاچه سد ارس و آماده شدن آن برای سال زراعی ۹۹-۹۸ تاکید شد و چگونگی همکاری مشترک در بهره‌برداری از آب این رودخانه مرزی مورد تبادل نظر قرار گرفت. وی با بیان اینکه در این نشست بر استفاده بهینه از منابع آب ارس تاکید شد، افزود: همچنین میزان ذخیره به موقع آب برای تامین نیاز اراضی پایین‌دست شبکه‌های مغان و خداآفرین مورد بررسی قرار گرفت. او با اشاره به رها شدن به موقع آب از سد ارس بیان‌کرد: باید با برنامه‌ریزی دقیق نیاز آبی پایین‌دست سد ارس مدنظر گرفته شود. پاسبان عیسی‌لو حفاظت از خاک در برابر فرسایش‌ این رودخانه مرزی را ضروری خواند و گفت: اجرای پروژه ساماندهی و حفاظت سواحل رودخانه‌های مرزی جزو اولویت‌های شرکت آب منطقه‌ای اردبیل بوده و در راستای اخذ و جذب اعتبارات لازم تلاش می‌شود.

وی از آمادگی این شرکت برای جلوگیری از هرگونه ساخت‌وساز غیرمجاز در حریم رودخانه‌ها و همچنین جلوگیری از تجاوز به بستر رودخانه‌ها خبر داد و افزود: با همکاری مشترک با تمامی دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط آمادگی داریم تا در زمینه‌های مختلف جهت حفاظت از منابع آبی تلاش کنیم. معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل لازمه هدایت آب‌های سطحی و اضافی به خارج از شهر را یادآور شد و ادامه‌داد: برای هدایت آب‌های سطحی و اضافی موجود در داخل شهر باید شهرداری‌ها اقدامات مناسبی انجام دهند تا در این باره مشکلی برای شهروندان به‌وجود نیاید.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند