مصطفی رجبی مشهدی در کنفرانس بین‌المللی ترانسفورماتور با بیان اینکه صنعت برق با چالش‌هایی از جمله کمبود شدید منابع مالی، نیاز سالانه به سرمایه‌گذاری‌هایی برای احداث تاسیسات جدید، فرسودگی تجهیزات و افزایش مصرف برق روبه‌روست، اظهار کرد: در طول سال تنها برای ۵۰۰ ساعت نیازمند سرمایه‌گذاری‌های زیادی هستیم و دقیقا در همین ساعت‌هاست که ترانسفورماتورها هم تحت فشار قرار می‌گیرند و میزان خطای آنها افزایش می‌یابد. او اضافه کرد: براساس پیش‌بینی‌ها در صورت ادامه روند موجود، ایران تا سال ۱۴۱۲ به تدریج مجبور به واردات انرژی خواهد شد اما در صورت سرمایه‌گذاری در احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر و اهتمام جدی به بهینه‌سازی مصرف انرژی، این روند قابل پیشگیری است. او درعین حال به روند شدت مصرف انرژی در ایران نیز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر شدت انرژی (مصرف انرژی به ازای تولید هر واحد کالا) در ایران ۴۰ درصد است که در صورت روند موجود این میزان در سال ۱۴۱۷ به ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت و این به معنای هزینه بیشتر برای تولید کالا و خدمات است که ریسک بسیار بالایی را به همراه دارد.

همچنین معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر از آغاز عملیات اجرایی بزرگترین مزرعه تولید بیت‌کوین به ظرفیت ۶۰ مگاوات توسط سرمایه‌گذار چینی در رفسنجان خبر داد و گفت: استخراج‌کننده رمزارزها اگر بدون مجوز اقدام به تولید بیت‌کوین کند از آنها خسارت خواهیم گرفت. همچنین آرش آقایی‌فر، دبیر ششمین کنفرانس بین‌المللی ترانسفورماتور ایران در این مراسم گفت: نرخ خطا در شبکه ترانسفورماتور ایران ۵/ ۲ برابر جهان است که تداوم آن می‌تواند مشکل‌ساز باشد. او اظهار کرد: در حالی که نرخ خطا در شبکه ترانسفورماتور جهانی سالانه ۵/ ۰ درصد است، این رقم در کشورمان بالغ بر ۵/ ۱درصد است که باید تلاش کرد این درصد خطا به نرخ جهانی برسد. او یکی‌دیگر از چالش‌های صنعت ترانسفورماتور ایران را روند پیر شدن این تجهیزات عنوان کرد و گفت: اکنون ۷۲۵ هزار ترانس توزیع و ۵هزار ترانس قدرت در شبکه وجود دارد که به سرعت درحال پیر شدن هستند.

او افزود: پیر شدن این تجهیزات، هزینه‌های چند ده میلیاردی بر اقتصاد کشور تحمیل می‌کند. آقایی‌فر ادامه داد: در جهان راهکارهای مناسب برای بهسازی این تجهیزات اندیشیده شده است که باعث ارتقای عمر مفید آنهاست و ما تلاش داریم با همفکری دانشگاهیان و فعالان این صنعت، راهکارهای افزایش عمر این تجهیزات بررسی شود. او گفت: از طرف دیگر نوسان نرخ ارز، قیمت ترانسفورماتورها را به بیش از ۵/ ۲ برابر افزایش داده که هم فشار سنگینی بر دولت و هم فعالان این صنعت وارد می‌شود. آقایی‌فر ادامه داد: بهینه‌سازی مدیریت بهره‌برداری از این تجهیزات در این شرایط بسیار مهم است. وی از کاهش صادرات ترانسفورماتور ایران خبر داد و گفت: درحالی که میزان صادرات این تجهیزات در سال ۹۳ حدود ۷۵ میلیون دلار بود، الان به ۹ میلیون دلار کاهش یافته است.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند