در این خصوص یکشنبه گذشته نیز جلسه ستاد ملی فرماندهی سیلاب در شرکت مدیریت منابع آب ایران برگزار شد و پس از بررسی وضعیت بارش‌ها شرکت مدیریت منابع آب ایران با استناد به نتایج این نشست، درخصوص وقوع سیلاب در استان‌های شمالی کشور هشدار داد. طبق اعلام این شرکت، مطابق اخطاریه شماره ۴۵ و ۴۶ سازمان هواشناسی مورخ ۱۹ و ۲۰ مهر ماه و اعلام دفتر مطالعات پایه شرکت مدیریت منابع آب ایران و بارندگی‌هایی که در استان گیلان، مازندران و گلستان در تاریخ‌های ۲۰ و ۲۱ مهر ماه رخ داده و پیش‌بینی شده است که طی روز گذشته ادامه یابد، برآوردها حاکی از این است که بارش‌ها به‌ویژه در بخش‌های شرق و جنوب استان گیلان و غرب و مرکز استان مازندران ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلی‌متر خواهد بود. بیشترین شدت بارندگی مربوط به حد فاصل کاظم‌رود تا شلمان‌رود و سرشاخه‌‌های رودخانه‌های منتهی به تالاب انزلی است.

شرکت مدیریت منابع آب ایران به مدیران عامل شرکت‌های آب منطقه‌ای استان‌های یاد شده اعلام کرد که ضمن مراقبت حداکثری و انجام همه امور مربوط به پیش‌بینی و پیشگیری از بروز مشکلات احتمالی اقدام لازم را به‌عمل آورند. پایش صورت گرفته از میزان بارش‌ها تا صبح دیروز نشان‌دهنده آن است که، بارش شدید باران در چند شهرستان استان گیلان موجب طغیان رودخانه، آسیب دیدن زیرساخت‌ها و تخریب چند پل شد و طغیان رودخانه‌ها در پی بارش‌های اخیر در شمال کشور از استان گیلان آغاز شده است.

آمادگی برای مقابله با سیلاب

وزیر نیرو در مراسم افتتاح سامانه پایش وضعیت نیروگاهی با اشاره به اینکه آمادگی وزارتخانه برای مقابله با سیلاب‌ها همواره در حال افزایش است، گفت: به کمک اطلاعات و پایش وضعیت استان‌های مختلف، آمادگی وزارت نیرو برای برخورد با سیلاب‌ها افزایش یافته است، اما باید این نکته را متذکر شد که پیش‌بینی سیلاب و بارش‌ها با سازمان هواشناسی‌ است.

به گفته اردکانیان، درتلاشیم با دسترسی مناسب‌‌تر به اطلاعات و داده‌های دریافتی سازمان هواشناسی بتوانیم سطح آمادگی‌ها را افزایش دهیم. این امر یک فعالیت بین‌بخشی است و دستگاه‌های مختلفی در این زمینه با یکدیگر مشارکت دارند. وزیر نیرو با اشاره به فعال شدن ستاد فرماندهی سیلاب در شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: این ستاد هم اکنون مشغول به فعالیت است و در آینده نزدیک گزارش جامعی درخصوص نقاط دارای ضعف ارائه خواهد شد تا آمادگی در این مناطق افزایش یابد. اردکانیان با تاکید بر اینکه پیش‌بینی سازمان هواشناسی برای سه ماه پاییز شرایط طبیعی بارش‌ها بوده، عنوان کرد: وزارت نیرو در حال پایش وضعیت استان‌های مختلف به‌صورت منظم است، بنابراین این وزارتخانه از نظر وضعیت مخازن سدها، رودخانه‌ها و شرایط آنها برای عبور از سیلاب و نیازهای پایین‌دست مخازن آمادگی کاملی دارد، پس سعی داریم با به دست آوردن اطلاعات و داده‌های سازمان هواشناسی، سطح آمادگی وزارت نیرو را افزایش دهیم. اردکانیان ادامه داد: قطعا سایر دستگاه‌ها با ما در این زمینه همکاری دارند و استان‌های مختلف تحت مدیریت بحران قرار دارند، به همین منظور در شرکت مدیریت منابع آب، ستاد فرماندهی مدیریت سیلاب فعال شده است که به زودی گزارش جامعی ارائه می‌شود تا مناطقی که ضعف دارند، آمادگی خود را افزایش دهند. وزیر نیرو با اشاره به اینکه پیش‌بینی‌ها در بازه زمانی سه ماهه است و هشدارها در بازه زمان کوتاه‌مدت از ۲۴ ساعت تا ۷۲ ساعت است، گفت: مردم باید نسبت به این هشدارها توجه داشته باشند، هر چند دستگاه‌های متبوع در مواقع بارش‌های شدید و وقوع سیل هشدار می‌دهند. وی خاطرنشان کرد: به هر حال آزادسازی حریم و بستر رودخانه از مهم‌ترین اقدامات برای افزایش آگاهی‌ها است که باید به‌طور جدی به آن پرداخته شده و دستگاه قضا نیز به آن توجه کافی داشته باشد که قطعا دارد. به گفته وی، هر میزان که بتوانیم با رعایت قانون با چارچوب‌های اخلاقی از تجاوز به حریم و بستر رودخانه‌ها بکاهیم، به نفع کشور است.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند