علی‌اصغر مصاحب در حاشیه بازدید از واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی بجنورد و بیدک گفت: از ناحیه این افزایش تولید برای ۳هزار و ۶۹۰ نفر اشتغال‌زایی شده است. وی افزود: در راستای اجرای برنامه‌های افزایش تولید و بازفعال‌سازی صنایع کوچک، امسال باید ۴ هزار واحد تولیدی افزایش تولید یابد و ۲ هزار واحد نیز بازفعال‌سازی شوند. وی افزود: افزایش ظرفیت تولید ۴ هزار واحد صنعتی کوچک با همکاری سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی و سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها پیگیری می‌شود که از این تعداد، ۲ هزار و ۶۵۸ واحد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی واقع شده‌اند.

مصاحب همچنین از ۲ هزار واحد صنعتی هدف‌گذاری شده برای بازفعال‌سازی در سال جاری خبر داد و گفت: هزار و ۳۴۳ واحد در شهرک‌های صنعتی مستقر هستند و تاکنون ۳۹۰ واحد تولیدی به این هدف دست یافته‌اند. به گفته معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران سال گذشته برای بازفعال‌سازی هزار و ۴۰۰ واحد راکد برنامه‌ریزی شده بود که با تلاش‌های انجام شده توانستیم هزار و ۷۲۶ واحد راکد را به چرخه تولید بازگردانیم. معاون صنایع کوچک سازمان شهرک‌های صنعتی و صنایع کوچک افزود: این سازمان در قالب برنامه‌های مختلف و استفاده از ظرفیت‌هایی مانند ستاد تسهیل سرمایه‌گذاری، رفع موانع تولید و کلینیک‌های مشاوره‌ای که اعتبار آن از محل تبصره ۱۸ بودجه تامین شد و همچنین معرفی سرمایه‌گذار جدید به واحدهای غیرفعال توانست این واحد‌ها را دوباره فعال کند.

اجرای طرح پوشاک روستایی  

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در مورد پرداخت تسهیلات روستایی و عشایری به واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی نیز گفت: هم اکنون این تسهیلات تنها به واحدهای مستقر در نواحی صنعتی پرداخت می‌شود که به‌جد پیگیر شمول پرداخت تسهیلات به شهرک‌ها و حداقل به واحدهای مرتبط با صنایع روستایی هستیم، اما متاسفانه تاکنون این اقدامات نتیجه‌ای نداده است.

به گفته مصاحب، در عین حال برای استفاده از این تسهیلات طرح پوشاک روستایی در ۵ استان کرمانشاه، چهارمحال‌و‌بختیاری، اردبیل، همدان و گیلان را آغاز کرده‌ایم ولی همچنان اصرار بر این است که بتوانیم از تسهیلات روستایی و عشایری حداقل بخشی از شهرک‌ها را نیز بهره مند کنیم. مصاحب با بیان اینکه بیش از ۶۰ درصد درآمد مالیاتی کشور از سوی تولید‌کنندگان پرداخت می‌شود افزود: اصلاح قانون برنامه ششم و سهم واحدهای تولیدی در مورد مالیات ارزش افزوده از خواسته‌های واحدهای تولیدی بود ولی طرح آن به کمیسیون‌های مربوط برگشت خورد تا دوباره بررسی شود اما در عین حال ما پیشنهادهای خود را برای اصلاح برنامه ششم و قانون ارزش افزوده به متولیان داده‌ایم. وی در مورد خوشه‌های صنعتی نیز گفت: یکی از مدل‌های توسعه‌ای که صنایع کوچک متولی آن است خوشه‌های صنعتی است و اتفاق خوبی که در این بخش رقم خورده این است که به زودی جشن استقلال صدمین خوشه صنعتی کشور را برگزار می‌کنیم.

فعالیت ۸۰ هزار واحد صنعتی کوچک

وی همچنین با بیان اینکه بیش از ۸۰ هزار واحد کوچک صنعتی در کشور فعالیت دارند، اظهار کرد: بیش از ۴۳ هزار واحد تولیدی از این تعداد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استقرار دارند. مصاحب افزود: ۷۷ درصد این واحدها فعالند و برای بازفعال‌سازی واحدهای غیرفعال نیز برنامه‌های مختلفی در دست اجرا داریم، اما نمی‌توان این نکته را هم نادیده گرفت که فعالیت برخی از واحدهای صنعتی دیگر توجیه اقتصادی ندارد و عمر آنها به پایان رسیده است. معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران افزود: سیاست‌ دولت‌های یازدهم و دوازدهم باعث افزایش رقابت پذیری واحدهای صنعتی کوچک و متوسط شده است که این امر در کنار بین‌المللی کردن تولیدات صنعتی، از مهم‌ترین برنامه‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران است.

به گفته مصاحب، واحدهای صنعتی کوچک و متوسط ظرفیت‌های فراوانی برای تولید و اشتغال دارند و این ظرفیت در شهرک‌ها و نواحی صنعتی باعث رشد کارآفرینی و توسعه فضای کسب و کار شده است. مصاحب افزود: تاکنون ۵۳۰ شرکت دانش‌بنیان تولیدی در نقاط مختلف کشور شناسایی شده و ۲۸۰ واحد تولیدی نیز مجوز دانش بنیانی دریافت کرده‌اند. وی ادامه داد: توجه ویژه به اقتصاد دانش‌بنیان رویکرد اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان صنایع کوچک است که این مهم نیز تنها با ایجاد ارتباط تنگاتنگ بین صنعت و دانشگاه، مراکز علمی و پژوهشی محقق می‌شود. مصاحب عنوان کرد: صنایع کوچک و متوسط بخش عمده‌ای از مسیر توسعه پایدار کشور را فراهم ساخته‌اند و بر همین اساس، سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی علاوه بر تامین زیرساخت‌های شهرک‌ها و نواحی صنعتی، رویکرد حمایتی از این حوزه را در دستور کار خود قرار داده است.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند