جهانگیری با اشاره به قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌های کشور مصوب سال ۹۶ و تدوین آیین‌نامه این قانون تصریح کرد: انتظاری که از ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب‌های کشور می‌رود این است که راهکارهایی اجرایی و عملیاتی به‌منظور رسیدگی به تالاب‌هایی که در معرض خشک شدن و آسیب هستند تدوین کند. معاون اول رئیس‌جمهوری با تاکید بر نگاه جامع بر تامین آب مورد نیاز کشور در بخش‌های کشاورزی و صنعت و نیز تامین حقابه تالاب‌ها، افزود: سازمان حفاظت محیط‌زیست باید بر اساس قوانین موجود از بهره‌برداری‌های غیرمجاز از منابع آب که منجر به تخریب تالاب‌ها می‌شود با قاطعیت جلوگیری کند. وی تصریح کرد: درخصوص صیانت از محیط زیست کشور هرجا که لازم باشد قطعا دولت مصوبات لازم را خواهد داشت و با استفاده از ظرفیت‌های قانونی اقدام خواهد کرد. وزیر نیرو نیز در این جلسه با اشاره به عزم ملی برای حفاظت از تالاب‌های کشور، بر برنامه‌ریزی بلندمدت با نگاه آمایش سرزمینی در این خصوص تاکید کرد. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این نشست همکاری دستگاه‌های مرتبط برای کمک به احیای تالاب‌های کشور را ضروری دانست.

در این جلسه گزارشی از وضعیت تالاب‌های کشور از سوی نماینده سازمان حفاظت محیط زیست ارائه شد. بر اساس این گزارش ۱۴۱ تالاب کشور به مساحت سه میلیون هکتار در آیین‌نامه جلوگیری از تخریب و آلودگی غیرقابل جبران تالاب‌ها به ثبت رسیده که از این تعداد ۲۵ تالاب ایران که دارای ارزش اکولوژیکی هستند در کنوانسیون رامسر ثبت شده‌اند. در ادامه این جلسه چالش‌های اصلی تالاب‌های ایران نظیر عدم تأمین حقابه زیست محیطی، ورود انواع آلاینده‌های کشاورزی، مراکز جمعیتی و آلاینده‌های صنعتی و نفتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و اعضای حاضر در جلسه نظرات و دیدگاه‌های خود را درخصوص راهکارهای حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌های کشور ارائه کردند. در این نشست دستورالعمل نحوه تشکیل و اداره جلسات ستاد ملی به تصویب رسید و مقرر شد دو نفر صاحب نظر علمی به‌عنوان اعضای حقیقی به عضویت ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب‌های کشور معرفی شوند. همچنین در این جلسه مقرر شد نقشه راه و راهبردها و برنامه عملی ملی حفاظت و احیای تالاب‌ها توسط سازمان حفاظت محیط‌زیست به‌روزرسانی شده و در جلسات بعدی ستاد ملی ارائه شود. در این نشست همچنین مقرر شد وزارت نیرو با همکاری سازمان حفاظت محیط‌زیست برنامه عملیاتی خود را درخصوص اجرایی کردن ماده ۴ آیین‌نامه نحوه جلوگیری از آلودگی و تخریب غیرقابل جبران تالاب‌ها درخصوص تالاب‌های مندرج در آیین‌نامه برای سال آبی ۹۹-۱۳۹۸ در جلسه بعدی ستاد ملی ارائه کند.

از دیگر مصوبات این جلسه تکلیف وزارت جهاد کشاورزی برای ارائه برنامه‌های جلوگیری از فرسایش خاک و کاهش بار رسوبی رودخانه‌های منتهی به تالاب‌ها و تکلیف وزارت نیرو برای ارائه اقدامات صورت داده و برنامه‌های آتی به‌منظور تعیین و علامت‌گذاری حد بستر و حریم تالاب‌های فهرست آیین‌نامه به استثنای علف‌های دریایی و صخره‌های مرجانی بود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند