«مرکز پژوهش‌های مجلس» با استناد به آمارهای اعلام شده از سوی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو)، عملکرد تولید واحدهای عمده معدنی و صنایع معدنی کشور را مورد ارزیابی قرار داده است. در این گزارش عملکرد تولید در زنجیره ارزش محصولاتی غیرآهنی مانند «آلومینیوم»، «مس» و «سرب و روی» زیر ذره‌بین قرار گرفته است.

عملکرد تولید در زنجیره ارزش آلومینیوم نشان می‌دهد در سال ۱۳۹۷ حدود ۲۳۸ هزار تن «پودر آلومینا» تولید شده است. همچنین براساس آمارها، این محصول در خردادماه امسال در مجموع تولید محقق شده بیش از ۲۲ هزار تن را تجربه کرده است. «شمش آلومینیوم» که یکی دیگر از محصولات زیرمجموعه زنجیره آلومینیوم به شمار می‌رود، در سال ۹۷ تولید بیش از ۲۷۶ هزار تن را در کارنامه خود به ثبت رسانده است. این در حالی است که در خردادماه ۹۸، نزدیک به ۲۰ هزارتن از این محصول در کشور تولید شده است.

«مس» محصول غیرآهنی دیگری است که عملکرد تولید آن اعلام شده است. مطابق با ارزیابی‌ها، مجموع استخراج مس در سال ۱۳۹۷ به بیش از ۱۷۵ میلیون تن رسیده است. در خردادماه امسال نیز مطابق با آمارها بیش از ۱۴ میلیون تن مس از معادن کشور استخراج شده است. واکاوی‌ها همچنین حاکی است در سال ۱۳۹۷، سنگ سولفیدی مس در مجموع تولیدی برابر با ۵۳ میلیون تن، کنسانتره مس بیش از یک میلیون تن،‌ آند مس ۳۱۳ هزار تن، کاتد مس ۲۴۷ هزار تن، مولیبدن تغلیظ نزدیک به ۷ هزار تن و لجن طلا و نقره ۳۰۲ تن را در کارنامه خود ثبت کرده‌اند. این محصولات همچنین در خردادماه امسال تولیدی معادل «۴میلیون تن»، «۹۴هزار تن»، «۳۱ هزار تن»، «۲۲ هزار تن»، «۶۷۷ تن» و «۳۵ تن» داشته‌اند. سومین زنجیره‌ای که عملکرد تولید آن مورد بررسی قرار گرفته «زنجیره ارزش سرب و روی» است. براساس آمار منتشر شده، «کانسنگ سرب و روی» در مجموع سال ۹۷ را با تولید بیش از یک میلیون تن پشت سر گذاشته است. این در حالی است که در خردادماه امسال این محصول تولیدی برابر با ۷۸ هزار تن را به ثبت رسانده است.

در دومین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنایع غیرآهنی و فناوری‌های وابسته قرار است تمرکز روی تولید و بازار فلزات غیرآهنی (شامل آلومینیوم، مس، سرب، روی و طلا) باشد. در این همایش، محورهای «توازن زنجیره تامین (اکتشاف تا محصول نهایی)، مصرف داخلی و صادرات در بازار صنایع غیرآهنی»، «صادرات در مواجهه با تحریم‌ها، آیین‌نامه‌ها و قوانین داخلی و زیرساخت‌ها»، «تامین سرمایه و تبادلات مالی داخلی و بین‌المللی»، «بومی‌سازی و رونق تولید در صنایع غیرآهنی»، «انرژی، آب، محیط‌‌زیست و اقتصاد چرخه‌ای در بهره‌وری صنایع غیرآهنی»، «بهره‌وری، تکنولوژی و نوآوری با نگاهی ویژه بر ارتباط صنعت و دانشگاه» بررسی می‌شود. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این همایش می‌توانند با شماره تلفن‌های ۶-۴۲۷۱۰۱۸۰ تماس بگیرند یا به وب‌سایت http:/ / events.den.ir مراجعه کنند.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند