او با اشاره به اینکه سامانه بهین‌یاب به عنوان ملاک عمل ما قرار گرفته و از زمانی که این سامانه ملاک بوده بسیاری از مشکلات ما کم شده است، گفت: از این پس تنها واحدهای عضو بهین‌یاب، اجازه خرید شمش را دارند و ۱۴ شرکت تاکنون در بهین‌یاب ثبت‌نام کرده‌اند. سرقینی افزود: بهین‌یاب در تنظیم بازار به ما کمک کرده است و فلزات در این امر پیشرو بوده‌اند. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به کاهش قیمت در بعضی از فلزات گفت: امروز شاهد تعادل قیمت‌ها در بستر بورس کالا هستیم؛ و کالایی همچون الکترود گرافیتی ۴۰ درصد کاهش قیمت داشته است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به همکاری میان صنایع معدنی و صنایع تولیدی اشاره کرد و گفت: بسیاری از تعرفه‌ها در حوزه معدن و صنایع مشترک است و نیازمند همکاری دو‌جانبه است و استان‌ها باید این مقوله را در نظر داشته باشند. وی از ارسال ۳هزار و ۱۷ تعرفه مورد تایید معاونت معدنی، به استان‌ها خبر داد. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه ارزش تولیدات مواد معدنی و زنجیره تولید آن، پارسال حدود ۲۱ میلیارد دلار بوده، تصریح کرد: البته درآمدهای معادن کوچک بسیار قابل توجه است و نباید فکر کنیم چون اسمشان کوچک است، درآمد ناچیزی دارند. سرقینی با یادآوری اینکه بررسی آمار تولیدات سه ماه اول امسال در حوزه معدن و صنایع معدنی حاکی از رشد تولیدات در این مدت نسبت به مدت مشابه سال گذشته بوده است، اظهار کرد: همه ما به این موضوع اذعان داریم که در حال حاضر شرایط پیچیده‌ای را پشت سر می‌گذاریم اما آنچه از اهمیت زیادی برخوردار است، آرامش نسبی در جامعه است که به‌واسطه نزدیکی دولت و بخش خصوصی حاصل شده است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه همه باید کمک کنیم تا معادن به چرخه فعالیت بازگشته و اقتصاد از وجود این عرصه بهره‌مند شده و کم نیاورد، بیان کرد: خوشبختانه معدن و صنایع معدنی جزو حوزه‌هایی است که در آن ظرفیت‌سازی‌های خوبی اتفاق افتاده و این موضوع را می‌توان از ارزآوری ۲۰ میلیارد دلاری که در سال گذشته محقق شد، دید. وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به فعال نبودن معاونت معدنی به‌صورت مجزا در استان‌ها اشاره کرد و گفت: ما پیگیر جداسازی فعالیت معاونت امور معدنی با دیگر معاونت‌ها هستیم، ولی تاکنون میسر نشده است و تاکنون سازمان استخدامی مجوز انجام آن را به ما نداده است. او به استعلام قبل از مزایده در واگذاری امور معدنی اشاره کرد و گفت: برای کمتر شدن مشکلات، استعلام درخواست‌کننده از دستگاه‌های مرتبط انجام شود تا روال قانونی پس از برگزاری مزایده به سرعت انجام شود.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند