به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، خداداد غریب‌پور پیش از برنامه افتتاح کارخانه آلومینیوم جاجرم، در جمع مدیران این شرکت تصریح کرد: ایمیدرو آماده دو برابر کردن ظرفیت تولید در این شرکت است؛ به‌طوری‌که ظرفیت سالانه از ۲۵۰ هزار تن فعلی به ۵۰۰ هزار تن افزایش یابد. وی ادامه داد: در صورت کشف ذخایر جدید بوکسیت می‌توان خوراک جدیدی برای پروژه توسعه تامین و پروژه دوبرابر شدن ظرفیت را عملی کرد. غریب‌پور از توسعه اکتشاف به‌عنوان یکی از اولویت‌های ایمیدرو یاد کرد و گفت: برنامه‌ای برای اجرای ۳۰۰هزار کیلومتر مربع به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه کرده‌ایم و موافقت اولیه هم کسب شده است. رئیس هیات عامل ایمیدرو با تاکید بر بهره‌گیری از توان بخش خصوصی در اکتشاف عنوان کرد: پیش‌بینی کرده‌ایم که ۱۰۰ هزار کیلومتر مربع با مشارکت کنسرسیوم‌های بزرگ معدنی و ۲۰۰ هزار کیلومتر مربع توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران اجرا شود. وی اظهار امیدواری کرد با انجام اکتشافات جدید بتوان ذخایر بوکسیت در کشور را افزایش داد. غریب‌پور همچنین به برنامه یک روزه سفر رئیس‌جمهوری به استان خراسان شمالی اشاره کرد و گفت: فعال‌سازی ۱۰ معدن کوچک استان در سفر رئیس‌جمهور را پیش‌رو داریم. وی افزود: این برنامه توسط بخش خصوصی و با حمایت ایمیدرو انجام شده است. غریب‌پور به فعال‌سازی طرح آلومینیوم جاجرم اشاره کرد و گفت: کارخانه‌ای که هم‌اکنون آماده افتتاح است تا سال ۹۴ به‌عنوان پروژه‌ای نیمه‌تمام معرفی شده بود، اما با کمک تمامی مدیران و کارشناسان فعلی و گذشته، طرح مجددا فعال شد و مسیر راه‌اندازی را طی کرد.

وی با یادآوری پیشرفت ۶۵ درصد طرح از سال ۹۴ تا پایان ۹۷ افزود: در دوره آقای کرباسیان، این طرح مشکلات را پشت‌سر گذاشت و مدیریت مهندس زارع نیز سبب ایجاد تحول در پروژه و راه‌اندازی آن شد. غریب‌پور همچنین به برنامه راه‌اندازی طرح آلومینیوم جنوب اشاره و اظهار کرد: تا اوایل شهریور امسال این طرح نیز به تولید خواهد رسید و به این ترتیب ظرفیت تولید آلومینیوم کشور به ۷۷۰هزار تن افزایش خواهد یافت. رئیس هیات عامل ایمیدرو در بخش دیگری از سخنانش رشد بهره‌وری را مورد تاکید قرار داد و گفت: کاهش مصرف ارزی با اجرای سیاست‌های بومی‌سازی یکی از روش‌های موثر در رشد بهره‌وری است. وی خواستار مستقر کردن تیمی برای تعیین نیازهای ارزی و برطرف شدن آنها از طریق بومی‌سازی در شرکت آلومینای ایران شد.

غریب‌پور در عین حال توجه به رشد بهره‌وری تولید در این شرکت را مورد تقدیر قرار داد و گفت: به‌رغم پایین آمدن عیار مواد معدنی بوکسیت و کیفیت پایین آن، شاهد رشد و تثبیت تولید در این شرکت هستیم. وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: مسوولیت‌های اجتماعی و منظور کردن استانداردهای زیست‌محیطی از سیاست‌های اصلی ایمیدرو است که توسط شرکت آلومینای ایران نیز پیگیری و اجرا می‌شود. غریب‌پور افزود: امور رفاهی و ورزش و همچنین درمانی در جاجرم مورد توجه بیشتری قرار می‌گیرد. تورج زارع، مدیر‌عامل آلومینای ایران نیز در این مراسم عنوان کرد: طرح آلومینیوم جاجرم دارای بیشترین نسبت بومی‌سازی در صنعت آلومینیوم نسبت به کارخانه‌های مشابه است.

وی ادامه داد: تجهیزات به کاررفته در ساخت کارخانه آلومینیوم نیز از بهترین شرکت‌ها تامین شده است. زارع به توسعه متوازن در این شرکت اشاره کرد و گفت: با انجام حفاری‌های اکتشافی میزان ذخایر بوکسیت کشور افزایش دوبرابری یافت و اکنون به ذخایر ۳۸ میلیون تنی دست یافته‌ایم. مدیر‌عامل شرکت آلومینای ایران یادآور شد: ذخایر پایین پاشنه آشیل این کارخانه بود که خوشبختانه با انجام ۵۰ هزار متر اکتشاف، از آن مرحله عبور کردیم. وی درباره نیروهای شاغل در کارخانه آلومینیوم جاجرم گفت: ۴۰۰ نفر از این رقم به‌صورت مستقیم و ۱۶۰۰ نفر نیز به‌صورت غیر‌مستقیم مشغول به کار شده‌اند. زارع همچنین گفت: در شرکت آلومینای ایران نیز همزمان با بازنشستگی برخی از کارکنان اقدام به برگزاری آزمون و جذب نیرو کرده‌ایم که فرآیند آن تا پایان سال به پایان می‌رسد و ۳۶۰ نیروی جدید جذب شرکت می‌شوند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند