به گزارش گروه اقتصاد و بین‌الملل روزنامه دنیای اقتصاد،این افزایش سالانه تولید غلات امسال نسبت به سال گذشته عمدتا ناشی از تولید بالاتر گندم است، محصولی که پیش‌بینی شده است تولید آن روی سطح ۷۷۱ میلیون تن بایستد و این یعنی افزایش ۶/ ۵ درصدی نسبت به سال گذشته. این پیش‌بینی افزایشی «فائو» از تولید امسال گندم جهان در بردارنده بازبینی افزایشی تولید هند است، جایی که برداشت مورد انتظار آن حکایت از ثبت رکوردی جدید دارد.  در مقابل، براساس پیش‌بینی‌های این سازمان، تولید غلات دانه‌درشت امسال با کاهش نسبت به سال گذشته روی سطح ۱۳۹۸ میلیون تن خواهد ایستاد. این به آن خاطر است که افزایش جهانی تولید جو، کاهش تولید ذرت را جبران نخواهد کرد. این کاهش تولید ذرت به‌نظر می‌رسد عمدتا در آمریکا تجربه شود. در این کشور رطوبت غیرمنتظره هوا در فصل بهار کاشت محصولات را به تاخیر انداخت، امری که بازدهی محصولات را در فصل برداشت کاهش خواهد داد. چشم‌انداز کاهشی تولیدات چین و همچنین کشورهای شرق و جنوب آفریقا نیز از عوامل مهم کاهش تولیدات ذرت امسال خواهد بود، کاهشی که فراتر از حجمی است که توسط افزایش تولیدات آرژانتین جبران شود. براساس پیش‌بینی‌های «فائو» تولیدات برنج جهان در پایان فصل زراعی ۲۰۱۹ سطح ۵۱۶ میلیون تنی را تجربه خواهد کرد، حجمی که نسبت به پیش‌بینی ماه ژوئن تغییر نکرده و نزدیک به رکوردی است که سال گذشته به ثبت رسید. این کاهش عمدتا به‌خاطر تولیدات کمتر برنج در چین، آمریکا و برزیل خواهد بود که مانند ذرت، توسط افزایش تولیدات کشورهای تایلند و هند جبران نخواهد شد.

وضعیت مصرف محصولات کشاورزی

در تازه‌ترین گزارش «فائو» پیش‌بینی مصرف غلات جهان در فصل ۲۰-۲۰۱۹ نسبت به گزارش پیشین (ماه ژوئن) افزایش یافته است. به گزارش این سازمان، انتظار می‌رود مصرف غلات جهان با افزایشی یک درصدی نسبت به ۱۹-۲۰۱۸ به سطح ۲۷۰۸ میلیون تن برسد. در این رابطه مجموع مصرف گندم امسال با افزایشی ۵/ ۱ درصدی نسبت به سال گذشته به سطح ۷۵۸ میلیون تن خواهد رسید، افزایشی که عمدتا در بخش مصارف غذایی خواهد بود. در مقابل، رشد سالانه مصرف جهانی درشت‌دانه‌ها روندی ملایم‌تر به خود خواهد گرفت و نرخ ۶/ ۰ درصدی را تجربه خواهد کرد. این روند عمدتا به‌دلیل بازبینی کاهشی مصرف ذرت در چند کشور همچون برزیل و مکزیک است. در سال ۲۰-۲۰۱۹ مصرف برنج جهان نیز با افزایشی ۴/ ۱ درصدی نسبت به سال زراعی ۱۹-۲۰۱۸ روی سطح ۵۱۸ میلیون تن خواهد ایستاد. افزایش مصرف در آسیا و آفریقا عامل اصلی افزایش مصرف برنج امسال جهان خواهد بود.

ذخایر کاهش می‌یابد

به گزارش «فائو»، ذخایر غلات جهان در پایان فصل زراعی ۲۰۱۹ با کاهش ۲/ ۳ درصدی یا ۲۷ میلیون تنی، به ۸۲۸ میلیونی تن رسید. این سطح حتی ذخایر غلات جهان را پایین‌تر از ابتدای فصل زراعی ۲۰۱۹ قرار داده است، اتفاقی که عمدتا در ذخایر ذرت رخ داده است. براساس پیش‌بینی‌ها مجموع ذخایر غلات‌ دانه‌درشت در پایان سال زراعی ۲۰-۲۰۱۹ با کاهشی ۱/ ۹ درصدی روی سطح ۳۱۱ میلیون تن خواهد ایستاد. این در حالی است که انتظار می‌رود سطح ذخایر ذرت امسال با کاهشی چشمگیر حجم ۳۱۱ میلیون تنی را به ثبت برساند. این کاهش که ۴/ ۱۲ درصد یا ۴۴ میلیون تن کمتر از سطحی آغاز سال عمدتا در آمریکا و چین متمرکز خواهد بود. کاهش سطح ذخایر این محصول در حالی است که ذخایر گندم جهان در ۲۰-۲۰۱۹ حدود ۵/ ۴ درصد (۱۲ میلیون تن) افزایش خواهد یافت. این پیش‌بینی عمدتا به‌خاطر انتظار افزایش ذخایر گندم کشورهای چین، اتحادیه اروپا و روسیه است. در مقابل، «فائو» پیش‌بینی خود از ذخایر برنج جهان در انتهای سال زراعی ۲۰-۲۰۱۹ را با کاهشی ۴۰۰ هزار تنی نسبت به گزارش ماه ژوئن به ۱۷۹ میلیون تن رسانده است؛ امری که کاهش ذخایر فیلیپین و آمریکا بیشترین نقش را در آن داشته است. تازه‌ترین پیش‌بینی «فائو» از سطح ذخایر برنج جهانی ۱/ ۱ درصد کمتر از رکوردی است که در آغاز سال تجربه شده بود. در نهایت در حالی که انتظار می‌رود نسبت ذخایر به مصرف غلات در سال زراعی ۲۰-۲۰۱۹ به نسبت در نرخ بالای ۶/ ۲۹ درصد باقی بماند، برای غلات دانه‌درشت اما پیش‌بینی می‌شود این نرخ به پایین‌ترین سطح ۶ سال اخیر خود یعنی ۷/ ۲۴ درصد کاهش یابد. از دیگر پیش‌بینی‌های ارائه شده در گزارش مربوط به «تجارت غلات» است. بر این اساس این سازمان، پیش‌بینی خود را از حجم تجارت غلات جهان برای سال زراعی ۲۰-۲۰۱۹ نسبت به گزارش ماه ژوئن اندکی افزایش داده است. براساس این پیش‌بینی تجارت غلات جهان در پایان سال زراعی جاری با ۲ درصد (۳/ ۸ میلیون تن) افزایش نسبت به سال گذشته به سطح ۴۱۵ میلیون تن خواهد رسید. عامل اصلی رونق تجارت غلات جهان عمدتا به‌خاطر بهبود چشمگیر در تجارت گندم خواهد بود. بر این اساس، حجم تجارت این محصول پس از کاهش در سال ۱۹-۲۰۱۸ در سال‌جاری ۹/ ۳ درصد افزایش خواهد یافت، افزایشی که عمدتا به‌دلیل صادرات بالاتر کشورهای استرالیا، اتحادیه اروپا و روسیه است. به گزارش «فائو» در حالی که تجارت جهانی غلات دانه‌درشت نزدیک به سطوح سال گذشته باقی خواهد ماند، اما واردات ذرت اتحادیه اروپا به‌دنبال ذخایر باقی مانده از سال گذشته در سال‌جاری کاهشی قابل‌توجه را تجربه خواهد کرد. درخصوص صادرات ذرت نیز پیش‌بینی شده است دسترسی محدودتر به محصولات آمریکا در این فصل توسط عرضه کشورهای دیگر جبران شود. به گزارش «فائو» انتظار می‌رود تجارت برنج جهانی در سال‌جاری کاهش ۳ درصدی یابد. این در حالی است که پیش‌بینی موقت این سازمان حکایت از آن دارد که تجارت جهانی برنج در ۲۰۲۰ با افزایش قابل‌توجه به رکورد ۹/ ۴۸ میلیون تن خواهد رسید.

 

03-02

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند