تخصصی نیروگاه‌های برقابی کشور از طریق ارسال پیام تصویری افزود: در سال آبی جاری به‌ دلیل نزولات خوبی که داشتیم، حجم مخازن عمده‌ سدها، خصوصا سدهای نیروگاهی کشور افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است. وی ادامه داد: بر اساس آمارهای موجود، در سال ۹۷ بیش از ۱۵ هزار و ۷۰۰ گیگاوات ساعت تولید برق در نیروگاه‌های برقابی کشور داشته‌ایم که ۵۰ درصد از این عدد در سه‌ماه زمستان سال ۹۷ تولید شده است. حاج‌رسولی‌ها افزود: این میزان از تولید در فصل زمستان که کشور با محدودیت تامین سوخت برای نیروگاه‌‌های حرارتی و گازی مواجه است، عدد قابل‌توجهی است و توانسته بیش از ۲ میلیارد متر مکعب صرفه‌جویی در مصرف سوخت در این نیروگاه‌ها به‌همراه داشته باشد. مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با تاکید بر بهره‌گیری از تجارب وقایع روی داده در سال‌های گذشته، به اهمیت وجود برنامه منسجم و هماهنگ بین دیسپاچینگ ملی برق و مرکز نیروگاه‌های برقابی شرکت مدیریت منابع آب ایران اشاره کرد و گفت: باید سعی کنیم انسجام مناسب‌تری در این بخش داشته باشیم. وی اظهار کرد: با استفاده از همین تجارب، در سیلاب‌های اخیر، مرکز مدیریت نیروگاه‌های برقابی نقش موثر و فعالی در ستاد ملی فرماندهی و مدیریت سیلاب شرکت مدیریت منابع آب ایران در زمینه مدیریت مخازن و خروجی سد از باب تولید انرژی داشت و به‌همین دلیل تا این لحظه شرایط خوبی داشته‌ایم.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه استفاده بهینه از منابع موجود در مخازن سدها، محور اصلی تولید انرژی در پیک تابستان سال جاری است، ادامه داد: چون ظرفیت نیروگاه‌های منصوب شده در کشور از سال ۹۶ به بعد تغییر زیادی نداشته و حدودا بالای ۱۲ هزار مگاوات است و آن سال هم سال خوبی در تولید انرژی بود، ارقام آن سال را به‌عنوان شاخص مدنظر قرار می‌دهیم و باید نسبت به سال ۹۶ توان لحظه‌ای را حداقل ۱۰ درصد افزایش داده و بالای ۱۰ هزار و ۵۰۰ مگاوات توان لحظه‌ای را در اختیار شبکه قرار دهیم. حاج‌رسولی‌ها اضافه کرد: باید بتوانیم با مدیریتی که انجام می‌دهیم و با توجه به شرایطی که در چند سال اخیر شاهد بودیم، ۱۲ ساعت پیک مصرف را برای تولید نیروگاه‌های برقابی مدنظر داشته باشیم. به‌علاوه، با توجه به پتانسیل منابع آبی موجود حتما بالای ۵۰ درصد نسبت به سال ۹۶ انرژی تولید کنیم و توان تولید را نیز حداقل ۷۰ درصد افزایش دهیم. وی همچنین تاکید کرد: هماهنگی کامل با دیسپاچینگ ملی برق در ایام پیک و تنظیم خروجی‌ها با نگاه حفظ منابع آبی برای سال آینده به‌عنوان یک اصل باید مد نظر همه شرکت‌ها و نیروگاه‌ها باشد.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای احداث نیروگاه‌های جدید را بسیار مهم برشمرد و گفت: متوقف ماندن این ظرفیت‌ها شایسته نیست و استان‌ها حتما در این گونه موارد، از‌جمله طرح‌های معرفی شده برای واگذاری در قالب تبصره ۱۹ را جدی گرفته و پیگیری بیشتری داشته باشند. حاج‌رسولی‌ها نظام مدیریت ایمنی و بهداشت در نیروگاه‌های برقابی را بسیار مهم دانست و اظهار کرد: اگر چه در نیروگاه‌های برقابی نسبت به سایر تاسیسات آبی شرایط بسیار خوبی را در بحث مدیریت ایمنی و بهداشت شاهد هستیم، اما حفظ این شرایط باید استمرار یابد. وی تشکیل کارگروه‌هایی برای مدیریت عبور از پیک سال جاری در شرکت‌های تابعه و شرکت مادر را نیز ضروری دانست و تاکید کرد: با رعایت این موارد باید به‌گونه‌ای پیش برویم که در تابستان سال جاری رکورد بی‌نظیری از نظر تولید برقابی ثبت کنیم.

این مطلب برایم مفید است