رضا رحمانی در واکنش به موضوعات مطرح شده درباره اجرایی نشدن سیستم کالابرگ الکترونیکی به‌رغم مصوبه مجلس در بودجه ۹۸، گفت: در قانون بودجه سال جدید، مجلس برای هزینه کرد و توزیع بودجه ۱۴ میلیارد دلاری جهت تامین کالاهای اساسی چندین مسیر را در پیش‌روی وزارتخانه قرار داد که یکی از آنها سیستم کالابرگ الکترونیکی بود، در مصوبه تاکید شده که دولت با بررسی وضعیت، یکی از دو مسیر را دنبال کند. وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: دولت و مجلس تمام تلاش و برنامه‌ریزی خود را برای تامین اعتبار ۱۴ میلیارد دلاری جهت تامین کالاهای اساسی صورت داده و با وجود تمام محدودیت‌های ارزی برای تامین نیازهای مردم، منابع اعتباری مربوطه برای سال گذشته و سال‌جاری تامین شد. رحمانی با بیان اینکه وزارت صمت نحوه اجرای هزینه‌کرد و توزیع بودجه ۱۴ میلیارد دلاری در سال گذشته را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده است، تصریح کرد: تمام معایب مکانیزم توزیع اعتبار برای واردات کالاهای اساسی رسیدگی و شناسایی شده است، اما قطعا آنچه که نیت وزارتخانه برای تامین کالاهای اساسی بوده، محقق نشده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه هزینه کرد بودجه ۱۴ میلیارد دلاری نباید منجر به بروز رانت و هدر رفت منابع ملی شود عنوان کرد: قطعا نباید هزینه کرد بودجه ۱۴ میلیارد دلاری از هر مسیر و مکانیزمی، منجر به بروز رانت، هدر رفت منابع ملی و کسب درآمدهای هنگفت برای برخی افراد شود.  وزیر صنعت و معدن تصریح کرد: در شرایط کنونی تصمیم‌گیری درباره تعیین مکانیزم هزینه کرد بودجه ۱۴ میلیارد دلاری در کارگروه‌های دولت در حال بررسی است و امیدوارم در نهایت به راهکاری مناسب برای تامین و توزیع عادلانه کالاهای اساسی به مردم برسیم. رحمانی در واکنش به موضوعات مطرح‌شده درباره مخالفت وزارت صنعت، معدن و تجارت با اجرایی شدن سیستم کالابرگ الکترونیکی و احیای دوباره سیستم توزیع ارز به واردکنندگان برای واردات کالاهای اساسی، خاطرنشان کرد: این موضوعات مطروحه به هیچ‌وجه درست نیست و عدم اجرای سیستم کالابرگ الکترونیکی توسط دولت شایعه است.

 وی یادآور شد: این مساله قطعا شایعه است زیرا اعتقاد ما تداوم روند سال گذشته برای تامین کالاهای اساسی نیست. وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه دولت برای تعیین مکانیزم توزیع بودجه ۱۴ میلیارد دلاری جهت تامین کالاهای اساسی به جمع‌بندی خواهد رسید، ادامه داد: وزارتخانه با توجه به اتفاقات سال گذشته برای تامین و توزیع کالاهای اساسی، معایب موجود را شناسایی و رسما اعلام کرد، حال باید منتظر بمانیم تا دولت برای تعیین مکانیزم توزیع بودجه ۱۴ میلیارد دلاری جهت تامین کالاهای اساسی به جمع‌بندی برسد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند