به گفته حسن حسینقلی، سیاست‌های کلان اقتصادی کشور با شیوه اجرا همخوانی ندارد و همواره دستگاه‌ها در قالب مشی درون سازمانی عمل می‌کنند و هریک براساس منافع تشکیلات خود فعالیت دارند. وی یادآور شد: آمارهای صادرات بخش معدن و صنایع معدنی در سال گذشته بیش از ۹ میلیارد دلار اعلام شد، اما توانمندی و قابلیت این بخش بسیار بیشتر از این رقم است، به شرط آنکه در چارچوب قانون از بخش معدن و صنایع معدنی مطالبات وصول شود و هریک از دستگاه‌ها مانند سازمان امور مالیاتی، مالیات بر ارزش افزوده، بیمه، تأمین اجتماعی فراتر از قانون از بهره برداران مطالبه نداشته باشند.

حسینقلی تصریح کرد: امروز معادن در چنبره معضلات و مشکلات عدیده با دستگاه‌هایی مانند محیط زیست و منابع طبیعی است، بر پایه آمار وزارت صنعت ۶ هزار معدن فعال و نیمه فعال در کشور وجود دارد، سازمان‌های حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی هر روز یک مشکل و یک مانع پیش روی معادن قرار می‌دهند و با تعطیلی معادن، مشکلات برطرف می‌شود.

به گفته وی، انتظار بخش معدن و صنایع معدنی این است که دولت با دخالت مستقیم یکبار برای همیشه مشکل بهره‌برداری از معادن را حل کند، امروز بزرگ‌ترین ذخایر معدنی کشور در مناطق حفاظت شده طبیعی قرار دارند، بنابراین لازم است گونه‌های جانوری مورد ارزیابی قرار گیرند و تکلیف روشن شود. رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های صنایع و معادن سرب و روی ایران اضافه کرد:درخواست تشکل‌های معدنی از دولت حرف شنوی و تعامل است و چنانچه قانون یا دستورالعملی قرار است اجرایی شود، با اهل حرفه رایزنی و مذاکره انجام شود، تا بازتاب مخربی برای بخش به‌دنبال نداشته باشد.

وی افزود: امروز سیستم بانکی برای تولید به سودهای کلان می‌اندیشد، تخصیص وام با بهره ۱۸ درصد، در حالی که طرف‌های خارجی با نرخ سود چهار تا ۶ درصد در بازارهای بین‌المللی حضور دارند و با طرف ایرانی رقابت می‌کنند به نفع کشور نیست. حسینقلی گفت: امروز موضوع ارز نیمایی هم به معضل و آفتی دیگری برای اقتصاد تبدیل شده، چنانچه دولت خود را کنار بکشد، واردکنندگان و صادرکنندگان می‌توانند با یکدیگر هماهنگ شوند، پیامد دخالت دولت در بازار ارز این می‌شود که قیمت تمام شده، گران شود.

این متخصص بخش معدن و صنایع معدنی یادآور شد: پیش از این واردات بدون انتقال ارز یکی از رویه‌های مورد عمل برای تولیدکنندگان بود که الان ممنوع است. همه چیز از کانال نیما باید رفع شود، چنانچه این رویه درست باشد، سخنی نیست، اما تدابیر لازم اتخاذ نشده است. حسینقلی معتقد است: دولت به جای بسترسازی برای رشد تولید، با اقدام‌های غیر کارشناسی زمینه رشد بخش واسطه‌ای و دلالی را فراهم کرده که این معضلی برای اقتصاد کشور است. وی تاکید کرد: امروز درخواست تولید‌کننده و صادرکننده این است که دستگاه‌ها مطابق شرایط روز با فعالان اقتصادی کشور برخورد کنند و از سختگیری‌های بی مورد و غیرقانونی برای منافع مقطعی، بپرهیزند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند