بارندگی‌های مناسب سال آبی جاری موجب شده در حال‌حاضر ایران یکی از پربارش‌ترین بازه‌های زمانی نیم قرن اخیر را تجربه کند و همه استان‌های ایران بارندگی فراتر از مدت متوسط بلندمدت را به ثبت برسانند. میزان بارندگی‌ها از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهرماه) تاکنون به حدود ۳۲۲ میلی متر رسیده است که این رقم در مقایسه با سال آبی گذشته ۱۱۴ درصد و در مقایسه با مدت متوسط بلندمدت ۴۳ درصد افزایش یافته است.

آمارها حاکی از آن است که این بارندگی‌ها موجب شده تا از میان ۱۷۸ سد بزرگ کشور در حال‌حاضر ۸۶ سد مهم از جمله سدهای شهید رجایی، طالقان، ساوه، البرز، ساوه و شیرین‌دره بین ۹۰ تا ۱۰۰ درصد پر شده باشند. بنا بر اعلام وزارت نیرو، میزان آب ورودی به مخزن سدها نیز تحت‌تاثیر نزولات جوی بسیار مناسب چند ماه اخیر روند صعودی چشمگیری به خود گرفته است. به‌طوری که میزان ورودی به سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری تاکنون با رشد ۲۹۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۴۶/ ۶۸ میلیارد مترمکعب رسیده است. میزان آب موجود در مخزن سدها نیز با رشد ۵۹ درصدی نسبت به سال گذشته به ۴۴/ ۴۰ میلیارد مترمکعب رسیده است و هم‌اکنون ۸۱ درصد مخزن سدهای کشور پر شده است. میزان آب خروجی از سدها نیز به منظور کنترل سیلاب‌های اخیر رشد ۲۱۱ درصدی نسبت به سال گذشته داشته و به ۹۹/ ۴۷ میلیارد مترمکعب رسیده است.

حال خوب سدهای تهران

در این میان، سدهای تهران نیز از وضعیت خوبی برخوردارند و مخازن این سدها حدود یک میلیارد و ۳۰ میلیون مترمکعب آب دارند. تقریبا تا اواخر خردادماه همه سدهای این استان به استثنای سد لار، سرریز می‌کنند. به‌طور کلی حجم کل سدهای تهران ۲ میلیارد مترمکعب است و از آنجاکه سد لار فرار آب دارد و ظرفیت آن ۴۵۰ میلیون مترمکعب است، از یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون مترمکعب مخزن حدود یک میلیارد و ۳۰ میلیون مترمکعب خالی است و پیش‌بینی می‌شود مابقی آن یعنی یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون مترمکعب تا آخر خردادماه پر شود.

طبق آماری که هفته گذشته اعلام شد، ذخیره آب در سد کرج ۱۴۸ میلیون مترمکعب، در سد طالقان ۴۰۷ میلیون مترمکعب، سد لتیان ۶۶ میلیون مترمکعب، سد لار ۱۰۵ میلیون مترمکعب و سد ماملو ۲۱۱ میلیون مترمکعب است. به‌طور کلی ذخیره منابع سدهای پنج‌گانه تهران در ۱۷ اردیبهشت‌ماه، ۹۳۷ میلیون مترمکعب تخمین زده شد که این عدد نسبت به روز مشابه سال قبل ۳۹ درصد افزایش داشته است.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند