وی با بیان اینکه در حال حاضر ذخیره آب در سد کرج ۱۴۸ میلیون مترمکعب، سد طالقان ۴۰۷ میلیون مترمکعب، سد لتیان ۶۶ میلیون مترمکعب، سد لار ۱۰۵ میلیون مترمکعب و سد ماملو ۲۱۱ میلیون مترمکعب است، اظهار کرد: به‌طور کلی ذخیره منابع سدهای پنج‌گانه تهران، ۹۳۷ میلیون مترمکعب تخمین زده شده که این عدد نسبت به روز مشابه سال قبل ۳۹ درصد افزایش داشته است. وی ادامه داد: سال گذشته ذخیره سد کرج ۱۳۸ میلیون مترمکعب، سد طالقان ۲۹۱ میلیون مترمکعب، سد لتیان ۴۱ میلیون مترمکعب، سد لار ۳۸ میلیون مترمکعب و سد ماملو ۱۶۸ میلیون مترمکعب بوده است. قائم مقام شرکت آب و فاضلاب تهران با بیان اینکه در مجموع در روز مشابه سال قبل میزان ذخیره سدهای پنج‌گانه تهران ۶۷۵ میلیون مترمکعب بوده است، ابراز کرد: در سد کرج شاهد ۲/ ۷درصد، در سد طالقان ۹/ ۳۹ درصد، سد لتیان ۶۱درصد، سد لار ۳/ ۱۷۶ درصد و در سد ماملو ۳/ ۲۶ درصد افزایش ذخیره منابع آبی هستیم.

احمدنسب درباره میزان پرشدگی سدهای تهران گفت: در حال حاضر تمام سدهای تهران سرریز شده‌اند، اما با توجه به اینکه ورودی سدها بالاست شرکت آب منطقه‌ای برای مدیریت منابع سدها را تخلیه می‌کند. قائم مقام شرکت آب و فاضلاب تهران تصریح کرد: با توجه به اینکه ذخیره برف در بالادست نسبت به سال‌های قبل نیز افزایش یافته ورودی رودخانه‌ها زیاد است، به همین دلیل باید خروجی سدها باز باشد و شرکت آب منطقه‌ای نیز با هدف تغذیه سفره‌های زیرزمینی و جلوگیری از خسارت اقدام به این کار کرده است. به گفته وی، در حال حاضر ورودی آب به سد کرج ۹/ ۶۶ مترمکعب بر ثانیه است که این عدد در سال گذشته تنها ۸/ ۱۷ مترمکعب بر ثانیه بوده به عبارتی شاهد ۶۶ درصد افزایش ورودی آب به سد کرج هستیم. احمدنسب با بیان اینکه در سد طالقان نیز ورودی آب ۶/ ۱۰۰ مترمکعب بر ثانیه است، اظهار کرد: سال قبل این عدد تنها ۲۴ مترمکعب بر ثانیه بوده، همچنین در سد لتیان شاهد ۴۶ مترمکعب بر ثانیه ورودی آب هستیم. در سد لار نیز ۳/ ۸۰ مترمکعب بر ثانیه و در سد ماملو ۶۰ مترمکعب بر ثانیه ورودی سدها ثبت شده که به ترتیب در سال گذشته ۹/ ۱۳، ۲/ ۱۹ و ۸/ ۶ مترمکعب بر ثانیه بوده است. قائم مقام شرکت آب و فاضلاب تهران با بیان اینکه در مجموع ورودی سدهای پنج‌گانه تهران ۳۵۴ مترمکعب بر ثانیه تخمین زده شده است، تصریح کرد: در این شرایط لازم است تا تدابیری برای خروج آب از سدها صورت گیرد که در حال حاضر توسط شرکت آب منطقه‌ای این موضوع در حال مدیریت است. البته باید گفت که حجم آب موجب شده تا نگرانی برای تامین آب در تابستان آینده نداشته باشیم.

احمدی‌نسب با اشاره به وضعیت ذخیره برف در تهران، ادامه داد: ارتفاع برف در منطقه لار برای اولین‌بار از زمان بهره‌برداری که تنها ۶ متر بوده به ۵/ ۷ متر افزایش یافته که این مساله بهبود وضعیت ذخیره برف را در تهران نشان می‌دهد. همچنین میزان بارندگی‌ها از ابتدای سال آبی جاری تاکنون به ۳۱۹ میلی‌متر رسیده است که این رقم در مقایسه با (۱۳۹ میلی‌متر) مدت مشابه سال گذشته ۱۲۹ درصد و در مقایسه با (۲۱۹ میلی‌متر) مدت متوسط بلندمدت ۴۵ درصد افزایش داشته است. روند افزایشی بارندگی‌ها موجب شده است تا ایران پربارش‌ترین سال آبی نیم قرن اخیر خود را تجربه کند و حجم بارندگی تمامی استان‌ها از مدت میانگین ۵۰ سال اخیر کشور هم فراتر برود. ورودی آب به سدهای کشور نیز از ابتدای مهر سال گذشته تاکنون به ۰۸/ ۶۴ میلیارد مترمکعب رسیده، که این رقم در مقایسه با ورودی ۱۵/ ۱۶ میلیارد مترمکعبی مدت مشابه سال گذشته ۲۹۷ درصد افزایش داشته است.

این مطلب برایم مفید است