وزیر جهادکشاورزی در حاشیه رونمایی از سامانه صدور حد مجاز آلاینده‌ها در محصولات کشاورزی اظهار کرد: با این سامانه غذای مصرفی مردم شناسنامه‌دار می‌شود و در صورتی که روند شناسنامه‌دار کردن برای آن محصول طی شده باشد می‌تواند کد استاندارد دریافت کند. به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمود حجتی افزود: این کار بزرگی است که در کشور انجام شده است؛ شناسنامه‌دار کردن و دریافت کد استاندارد برای محصولات کشاورزی به افزایش صادرات آنها نیز کمک می‌کند، زیرا این روال در پروتکل‌های منعقد شده میان کشورها مورد تایید است. وزیر جهادکشاورزی ادامه داد: با کد محصولات و بارکدی که وجود دارد، همه اطلاعات از ابتدای تولید تا زمان عرضه به بازار را می‌توان رؤیت کرد، بنابراین در خرید این محصولات هم با اختیارات و آزادی بیشتری عمل کرد.

وی تصریح کرد: برای راه‌اندازی این سامانه با سازمان استاندارد و وزارت بهداشت همکاری شده است و با این سامانه از ظرفیت‌های الکترونیکی در راستای بهبود وضعیت کشاورزی استفاده خواهیم کرد. رئیس سازمان ملی استاندارد نیز در این مراسم اعلام کرد که دریافت نشان استاندارد حد مجاز آلاینده‌ها در محصولات کشاورزی کاملا برای بهره‌برداران این بخش رایگان خواهد بود و براساس آنچه در مجامع داخلی و بین‌المللی مطرح کرده‌ایم، نگرانی ما درباره محصولات کشاورزی بیش از آنکه در زمینه بی‌کیفیتی باشد، از تقلب است که باعث پایین‌آمدن اعتبار ایرانی خواهد شد.

نیره پیروزبخت در مراسم رونمایی از سامانه دریافت نشان حد مجاز آلاینده‌ها در محصولات کشاورزی عنوان کرد: کیفیت، اصالت و ایمنی غذا از جمله نکات مهمی است که همواره جزو دغدغه‌ها و نگرانی‌های ما در زمینه محصولات کشاورزی بوده است به‌گونه‌ای که در زمینه کیفیت روی ضایعات، خواص مختلف مثبت و منفی آلودگی‌ها، رنگ، طعم و دیگر معیارهای کیفی یک محصول کشاورزی و غذایی تاکید می‌کنیم و در زمینه ایمنی غذا همه پارامترهای درگیر در این زمینه را مورد توجه ویژه قرار می‌دهیم. این مساله در همه دنیا رعایت می‌شود و بعضی از محصولات کشاورزی به همین سبب اجازه ورود به کشورها را پیدا نمی‌کنند.

رئیس سازمان ملی استاندارد، با اشاره به بهداشت ضعیف در زنجیره غذایی، استفاده از مواد شیمیایی، نگهداری نامناسب و... به‌عنوان دغدغه‌های اصلی در زمینه ایمنی غذا گفت: آنچه همواره روی آن تاکید ویژه داشته‌ایم، توجه به اصالت غذاست که در همین زمینه نیز با پیشنهاد به کدکس توانسته‌ایم استانداردهای غذایی مربوط به اصالت را در دستور کار قرار دهیم که ما از ایران نیز مسوولیت آن را برعهده داریم زیرا بیشتر از آنکه از بی‌کیفیتی محصولات غذایی رنج ببریم و نگران باشیم از تقلب در این زمینه رنج می‌بریم.

وی گفت: از طریق این سامانه همه کشاورزان و بهره‌برداران می‌توانند به‌صورت رایگان نسبت به دریافت نشان حد مجاز آلاینده‌های تولیدات خود اقدام کنند و اگر کشاورزی به این موضوع ورود پیدا نکند و در برابر آن مقاومت کند، در آینده با مشکل فروش محصول خود مواجه خواهد شد و مجبور است با فرهنگ‌سازی به این عرصه وارد شود، چراکه خود بهره‌برداران، مصرف‌کنندگان محصولات کشاورزی هستند.

پیروزبخت در ادامه عنوان کرد: کیفیت، اصالت و ایمنی غذا از جمله نکات مهمی است که همواره جزو دغدغه‌ها و نگرانی‌های ما در زمینه محصولات کشاورزی بوده است به‌گونه‌ای که در زمینه کیفیت روی ضایعات، خواص مختلف مثبت و منفی آلودگی‌ها، رنگ، طعم و دیگر معیارهای کیفی یک محصول کشاورزی و غذایی تاکید می‌کنیم و در زمینه ایمنی غذا همه پارامترهای درگیر در این زمینه را مورد توجه ویژه قرار می‌دهیم. این مساله در همه دنیا رعایت می‌شود و بعضی از محصولات کشاورزی به همین سبب اجازه ورود به کشورها را پیدا نمی‌کنند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند