در حال حاضر حجم آب موجود در مخزن سدهای ایران به بیش از ۳۹ میلیارد مترمکعب رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از ۶۳ درصد افزایش پیدا کرده است، یعنی حدود ۸۰ درصد حجم مخازن سدها پر شده است. بارندگی‌های اخیر به لحاظ شدت، مدت و وسعت بی‌سابقه بوده و همین امر موجب شده تا برکات زیادی برای کشور به همراه داشته باشد و شرایط خوبی برای تأمین آب مورد نیاز شرب و سایر مصارف به وجود آید، در همین رابطه رضا اردکانیان، وزیر نیرو اظهار امیدواری کرد که با نفوذ این بارش‌ها بیلان منفی سفره‌های زیرزمینی نیز تا حدودی ترمیم شده باشد.

با این وجود، وی معتقد است که نمی‌توان با یک پدیده و یک سال بارندگی مناسب، نظری درباره ورود به دوره ترسالی داد و قطعا باید شرایط تغییر اقلیم را بررسی کرد و به محض فاصله گرفتن از کانون امداد و نجات و تحولات کنونی مدیریت سیلاب، درصددیم جمع‌بندی‌های جهانی را در ارتباط با این پدیده‌ها دریافت کنیم. حاج رسولی‌ها، مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران نیز در این خصوص با اشاره به اینکه با اتکا به یک سال بارندگی نمی‌توان در مورد این مساله قضاوت کرد، گفت: با این شرایط بسیاری از بخش‌هایی که به خط قرمز نزدیک شده بودند، شرایط بهتری را تجربه می‌کنند.

او با تاکید بر این مساله که ایران هم‌چنان با کسری مخزن زیادی در منابع آب‌های زیرزمینی روبه‌روست، تصریح کرد: با بارش‌های سالانه یک ساله، این میزان جبران نمی‌شود، اما می‌توان گفت که افت آب زیرزمینی را در سال جاری شاهد نباشیم. حاج‌رسولی‌ها با تاکید بر این مساله که ذخایر سدهای ایران در تمام مناطق یکسان نیست، اظهار کرد: حدود ۲۰ میلیارد مترمکعب از ۵۰ میلیارد مترمکعب ذخیره فعلی سدها، صرف ذخیره سال قبل شده و ۳۲ میلیارد مترمکعب دیگر نیز در تالاب‌های کشور رهاسازی شده است. علی‌نقی ضیایی، مدیرگروه مهندسی آب دانشگاه فردوسی مشهد هم در این خصوص معتقد است، اینکه برخی می‌گویند بحران آب با این بارندگی‌های فراوان از بین رفته، نادرست است و اینکه جبران حجم مصرفی از منابع آب زیرزمینی باشد، نیست.

وی با بیان اینکه بحران آب با یک بارش از بین نمی‌رود چراکه چند سال با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کردیم و این مساله همچنان ادامه دارد، اظهار کرد: در حقیقت از منابع آب‌های زیرزمینی که تجدیدپذیر بودند، خیلی بیش از حد در طول سال‌های اخیر استفاده کرده‌ایم و با این بارش‌های اخیر، اضافه برداشت‌ها از منابع آبی جبران نخواهد شد.  ضیایی با بیان اینکه بارندگی‌های فصل بهار امسال جبران مصرف بیش از حد از منابع آبی ما را نکرده است، تصریح کرد: در نتیجه، اینکه برخی می‌گویند بحران آب با این بارندگی‌های فراوان از بین رفته، نادرست است و اینکه جبران حجم مصرفی از منابع آب زیرزمینی باشد، نیست.

این استاد دانشگاه فردوسی مشهد بهترین راه‌حل پیش رو برای مقابله با بحران آب را افزایش بهره‌وری دانست و در این باره گفت: تنها راه‌حل برای مقابله با بحران آب و مدیریت مصرف آن، افزایش بهره‌وری است؛ یعنی بتوانیم از حداقل آب مصرفی، بیشترین استفاده را کنیم. بی‌تردید حل تنش‌ها و چالش‌های بحران آب در ایران و مدیریت صحیح آب‌های ناشی از بارش‌های اخیر در ایران و اندیشیدن تمهیدات لازم برای جلوگیری از وقوع مجدد سیل و طغیان رودخانه‌ها، نیازمند یک مدیریت اصولی و همه‌جانبه است چراکه تنها در این شرایط است که می‌توان مشکلات این بخش را سر و سامان داد و به‌همین دلیل لازم است یک عزم جدی برای رفع این چالش بزرگ به‌وجود‌ آید تا در آینده شاهد مشکلات بزرگ‌تری از این بخش نباشیم.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند