ارزیابی‌ها نشان می‌دهد لوازم خانگی یکی از حوزه‌هایی است که اکنون روند تولید آن در شرایط خوبی به سر می‌برد. بر این اساس سالانه ۱۰۰ هزار دستگاه تلویزیون تولید می‌شده که هم‌اکنون این میزان به تولید بیش از ۶ میلیون دستگاه تلویزیون رسیده است. همچنین تولید یخچال و فریزر از ۶۰۰ هزار دستگاه به ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه رسیده که رشدی ۱۱ درصدی را ثبت کرده است. در ادامه این گزارش، تصویری از روند تولید در حوزه‌های مختلف صنعت و معدن ارائه شده است.

تنظیم بازار و سازوکارهای آن از مباحثی بود که وزیر صمت در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر درمورد آن توضیحاتی ارائه کرد. به گفته رحمانی از آغاز سال تا کنون ۲۸ جلسه در کارگروه ملی و ۱۵۰ جلسه در کارگروه تخصصی برگزار شده است. در این جلسات دغدغه کنترل بازار و تامین نیازهای شهروندان بوده است؛ به‌گونه‌ای‌که در طرح تشدید نظارت با همکاری اصناف و تعزیرات و دادستان‌ها بازار به دقت رصد می‌شود. همچنین ذخیره‌سازی‌ها به اندازه مناسب انجام و برای رفاه حال مردم، صادرات مرغ تا پایان ماه رمضان ممنوع اعلام شده است. وزیر صنعت در ادامه گفت: یکی از کارهایی که بسیار از آن کراهت دارم، ممنوعیت صادرات است. به این دلیل که ما بازارهایی را به دست آورده‌ایم و با این ممنوعیت آنها را از دست می‌دهیم، اما به دلیل رفاه مردم در کارگروه بازار این رای را دادیم و حتی به جهاد کشاورزی مجوز دادیم چنانچه در بازار داخلی کمبود وجود داشت، واردات را افزایش دهند.

رحمانی درباره تامین اجناس شب عید هم عنوان کرد: چندین جلسه با تولیدکنندگان لوازم‌خانگی و پوشاک برگزار شده که آنها قول داده‌اند در تامین نیاز بازار مشکلی وجود نداشته باشد. البته تولید داخلی برای برخی از پارچه‌ها محدود بود که اجازه واردات صادر شد و به دلیل ممنوعیت واردات لباس‌های خارجی، کارخانه‌های تولید صنعتی ما سه شیفت فعال هستند و در پوشاک و لوازم خانگی بازار بسیار خوبی مهیا شده است.

شروطی برای خودروسازان

اما در این برنامه صحبت‌های خودرویی نیز زده شد. رحمانی درباره تغییر قیمت خودرو گفت: ما موظف هستیم به عهد و پیمان‌ها وفادار باشیم و این مساله فقط منحصر به مباحث خودرو نمی‌شود. به سازمان حمایت دستور داده‌ام جاهایی که پیش‌فروش انجام می‌شود، قراردادها را بازنگری کنند. قراردادها مطابق قوانین و دستورالعمل‌ها تنظیم شود و تاکید شده در خودروسازی و قطعه‌سازی قراردادها باید به‌گونه‌ای تنظیم شود که حقوق مصرف‌کننده پایمال نشود. به گفته وی، دستورالعمل‌های زمانی و قیمت باید عمل شود. بنابراین همه خودروسازان موظف به حفظ حقوق مصرف‌کننده هستند و از مردم خواهش می‌کنم به خودروسازان اعتماد کنند. وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این سوال که تحویل خودرو به قیمت گذشته باعث سود دلالان می‌شود، تاکید کرد: طبق بررسی‌ها کمتر از ۱۰ درصد افراد بیش از یک خودرو خریداری کرده‌اند. البته در زمان تحویل به هر فرد یک خودرو و خودروی بعدی در نوبت دیگری تحویل می‌شود. اگر ما بر تحویل خودروها به قیمت گذشته تاکید کردیم به‌دلیل حقوق مردم بوده است. قراردادی بسته شده و ما باید به آن متعهد باشیم. امیدوارم اعتماد مردم هم بیشتر جلب شود.

سرمایه در گردش بنگاه‌ها

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه به اختصاص ۴۰ هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش به واحدهای تولیدی اشاره کرد. به گفته رحمانی، هر تولید مستلزم یکسری شرایط مثل سرمایه در گردش، نقدینگی، مواد اولیه و بازار است که امسال نیاز تامین سرمایه در گردش در تولید به دلیل شرایط ویژه اقتصادی بیشتر شده است. رحمانی ادامه داد: طبق برآوردها در ماه‌های گذشته سرمایه در گردش به اندازه نیاز تامین نشده، اما به دلیل اینکه امروز اولویت دولت حفظ وضعیت تولید و اشتغال است، بنابراین قرار شد تا پایان سال ۴۰ هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش به واحدهای تولیدی تزریق شود. رحمانی عنوان کرد: تامین نقدینگی از هفته قبل در بانک‌ها با هماهنگی بانک مرکزی شروع شده و با مصوبه شورای پول و اعتبار با سود 18 درصد و در موارد خاص مثل تبصره 18، سود 14 و 12 درصد و در اشتغال روستایی با سود 6 درصد و 4 درصد در نظر گرفته شده است. همین طور برای نواحی صنعتی روستایی هم سود 10 درصد در نظر گرفته شده است.

وضعیت تولید محصولات منتخب

متولی صنعت کشور در این برنامه تصویری از عملکرد بخش صنعت و معدن در طول 40 سال گذشته ارائه کرد. بر اساس ارزیابی‌ها، 40 سال پیش 1503 واحد صنعتی در کشور وجود داشت که امروز با پیشرفت 57 برابری به 85 هزار و 76 واحد بهره‌برداری رسیده است. همچنین از 195 واحد معدنی پیش از پیروزی انقلاب، امروز با پیشرفت 32 برابری 6 هزار و 386 واحد فعال وجود دارد. البته کل واحدهای معدنی حدود 10 هزار واحد برآورد می‌شود. علاوه بر این، واحدهای صنفی از 350 هزار واحد با پیشرفت 7 برابری به 2میلیون و 581 هزار واحد با پروانه ارتقا یافته‌اند. تعداد شهرک‌های صنعتی نیز از 3 شهرک در اول انقلاب به ۹۷۸ شهرک مصوب و بهره‌برداری‌شده رسیده که از این تعداد در ۸۵۸ شهرک واگذاری زمین آغاز شده است.  آمارها همچنین نشان می‌دهد استخراج معادن که در ابتدای انقلاب ۶/ ۱۹ میلیون تن بود، اکنون سالانه به ۷۳۵ میلیون تن رسیده که نشان‌دهنده ۳۷ برابر شدن ظرفیت معادن است. به گفته متولی صنعت، با توجه به اینکه ایران دارای ۶۸ نوع ماده معدنی شناخته شده و ۵۱ میلیارد تن ذخایر قطعی است، می‌توان با اکتشافات جدید این ظرفیت‌ها را به نحو چشمگیری افزایش داد. مطابق ارزیابی‌ها تولید مس هم در ۴۰ سال گذشته، با تغییرات محسوسی همراه بوده است. به گفته رحمانی، قبل از انقلاب تولید مس در کشور وجود نداشت، اما تولید آن فقط امسال حدود ۲۵۰ هزار تن مس کاتد بوده است. همچنین پیش از انقلاب در صنعت شیشه، ۱۶۰ هزار تن ظرفیت تولید وجود داشت که امروز ۱۸۸۵ هزار تن تولید و به رشد ۱۲ برابری دست یافته است. در حوزه فولاد هم از ۴/ ۲ میلیون تن زنجیره فولاد در اول انقلاب به تولید ۲۲۰ میلیون تن رسیده‌ایم. آمارها نشان می‌دهد ظرفیت فولاد خام در آغاز انقلاب ۵۰۰ هزار تن بوده و هم‌اکنون به ۲۲ میلیون تن رسیده است. از سوی دیگر پیش از پیروزی انقلاب ۱۲ میلیون مترمربع تولید کاشی و سرامیک انجام می‌شده که هم‌اکنون از ۶۰۰ میلیون مترمربع عبور کرده است. سیاست‌گذار صنعت اعلام کرد این میزان تولید تا سه سال آینده به بالای یک میلیارد مترمربع می‌رسد. رحمانی در بخش دیگری از اظهارات خود به رشد مثبت صادرات در ۴۰ سال گذشته اشاره کرد. بر اساس آمارهای اعلام‌شده امسال ۹ میلیارد دلار صادرات معدنی عملیاتی شده که حداقل ۱۰ درصد از این میزان به محصولات معدنی اختصاص داشته است. این در حالی است که در آغاز انقلاب ۵۰۰ میلیون دلار صادرات و ۱۰ میلیارد دلار واردات غیرنفتی ثبت شده که نشان‌دهنده رشد ۲۰ درصدی واردات در برابر صادرات است.