حمیدرضا دهقانی‌نیا در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، در پاسخ به این سوال که چه تعداد برند پوشاک خارجی در بازار فعالیت دارند، اظهار کرد: ۵۰ شرکت و ۶۷ برند شناسایی شدند که از این تعداد آنچه برای ما به‌عنوان برندهای مجاز برای عرضه محرز شده، ۴۰ برند است. این مقام مسوول در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز همچنین به آغاز مرحله جدید برخورد با عرضه پوشاک قاچاق اشاره کرد و گفت: طی هفته گذشته، تیم‌هایی با حضور نمایندگان سازمان حمایت، اتاق اصناف و پلیس، ابلاغ‌های کتبی برخورد با عرضه پوشاک قاچاق را به واحدهای صنفی هدف ارائه کردند و از هفته پیش‌رو، برخورد با واحدهای صنفی متخلف به‌صورت جمع‌آوری و ضبط پوشاک قاچاق و تشکیل پرونده آغاز می‌شود.

دهقانی‌نیا با اشاره به شناسایی 40 مجتمع تجاری عرضه پوشاک در تهران اضافه کرد: این در حالی است که در ماه‌های گذشته در جلسات حضوری با مدیران مجتمع‌های هدف، موضوع به آنها ابلاغ شده و آنها هم به مغازه‌داران اعلام کردند؛ بنابراین دیگر هیچ بهانه‌ای مبنی بر عدم اطلاع از اجرای طرح برخورد با عرضه پوشاک قاچاق باقی نمی‌ماند و بدون هیچ مماشاتی با واحدهای عرضه‌کننده پوشاک قاچاق برخورد می‌شود. سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: این برخورد به‌صورت جمع‌آوری و ضبط پوشاک قاچاق از واحدهای متخلف و تحویل آن به سازمان اموال تملیکی و تشکیل پرونده تعزیراتی برای واحد متخلف خواهد بود. به گفته دهقانی‌نیا تیم‌های برخورد با عرضه پوشاک قاچاق متشکل از نمایندگان سازمان تعزیرات حکومتی، اتاق اصناف، سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان، پلیس اماکن و پلیس مبارزه با قاچاق کالا خواهد بود.

از سوی دیگر، دبیرکارگروه بررسی و پیگیری تامین مواد اولیه پوشاک از آغاز به کار دومین مرحله توزیع مواد اولیه پوشاک به تولیدکنندگان صنفی این اتحادیه خبر داد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران، توکلی در جلسه‌ای که با حضور نماینده وزیر اتاق اصناف ایران، دبیرکل اتاق اصناف ایران و نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت و جمعی از تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان حوزه پوشاک برگزار شده بود، گفت: کارگروه بررسی و پیگیری تامین مواد اولیه پوشاک در یک ماه اخیر توسط اتاق اصناف تهران و سازمان صنعت، معدن و تجارت به دستور وزیر راه‌اندازی شد که هدف از ایجاد این کارگروه حذف واسطه‌ها و پایین آوردن قیمت‌ها بوده است. وی تصریح کرد: توزیع مواد اولیه تولید با هدف حذف واسطه‌ها صورت گرفته است و در این کارگروه تاجر به‌عنوان واردکننده با تولیدکنندگان حوزه پوشاک به‌صورت مستقیم در ارتباط خواهند بود و کالا بدون واسطه به تولید‌کننده عرضه می‌شود. توکلی اظهار کرد: هدف ما حذف واسطه هاست که دوست داریم تولیدکننده و تجار در یک خط باشند و با ادامه این روند قیمت‌ها کاهش مناسبی خواهند داشت. دبیرکارگروه بررسی و پیگیری تامین مواد اولیه پوشاک‌ افزود: این دومین مرحله توزیع پارچه به تولیدکنندگان است و در دوره قبل پارچه شلواری توزیع شده بود که باعث کاهش ۱۰هزار تومانی قیمت کالا در بازار شد. وی با بیان اینکه در این دوره اتحادیه‌های ذی‌ربط عضو این کارگروه هستند و بر روند توزیع کالا نظارت می‌کنند، اظهار کرد: در حال حاضر در این دور از توزیع پارچه، پیراهن‌دوزان و تولیدکنندگان حواله ۷۰۰ مترپارچه با نرخ مصوب را دریافت می‌کنند که قیمت آن ۵ الی ۷ هزار تومان زیر قیمت بازار است. توکلی تصریح کرد: این کارگروه تازه شروع به کار کرده است و در دوره‌های بعدی رسته‌های دیگر را نیز شامل خواهد شد و در دوره بعد یک هزار و ۲۰۰ تن نخ، پارچه آستری، لایی چسب و پارچه مانتویی نیز عرضه خواهد شد. وی افزود: این کارگروه هفت رسته مرتبط (پیراهن‌دوزان، خیاطان، سراجان، کشباف، چرم و...) صنف پوشاک را شامل می‌شود و تمامی اتحادیه‌های همگن در این کارگروه حضور دارند و هیات امنای بازار و اتاق اصناف ایران و تهران نیز بر روند کار نظارت دارند. توکلی اظهار کرد: برای روند بهتر فعالیت کارگروه با تمامی کارخانه‌های نساجی کشور وارد مذاکره شده‌ایم و هدف اصلی ما بالا بردن تولید با قیمت مناسب و حذف واسطه‌هاست و به زودی فعالیت کارگروه گسترش می‌یابد.

علی عوض‎پور دبیر کل اتاق اصناف ایران هم در جلسه کارگروه بررسی و پیگیری تامین مواد اولیه پوشاک گفت: دومین جلسه توزیع حواله پارچه از طریق کارگروه بررسی و پیگیری تامین مواد اولیه پوشاک به تولیدکنندگان این صنف صورت گرفت که این کار با هدف حذف واسطه‌ها و متعادل شدن قیمت‌ها در بازار است. وی تصریح کرد: این کارگروه با همت مدیران اتحادیه پوشاک، پیراهن‌دوزان، خیاطان و تهران و نماینده وزیر در اتاق اصناف ایران تشکیل شده و به‌صورت آزمایشی فعالیت داشته‌اند که نتیجه مثبتی را در برداشت و با توجه به ضرورت تامین و توزیع مواد اولیه پوشاک و مشکلاتی که در این حوزه داشتیم و از طرفی یکی از پتانسیل‌های صنوف تولیدی در حوزه تولید پوشاک است کارگروه اقدام به توزیع مواد اولیه در مرحله دوم داشته است. عوض‌پور اظهار کرد: با توجه به نتیجه مثبتی که کارگروه در این مدت اندک داشته است توانسته برای تامین مواد اولیه تعدادی از ۱۰ هزار واحد تولیدی صنفی در شهر تهران اقدام کند و با توجه به موفقیت این کارگروه امروز تصمیم بر آن شد تا فعالیت کارگروه را به تولیدکنندگان کشوری نیز تعمیم بدهیم و تامین‌کننده مواد اولیه پوشاک کشورمان باشیم.

دبیرکل اتاق اصناف ایران افزود: تلاش ما بر این است تا در سایر بخش‌ها و حوزه‌های دیگر تولیدی صنفی حمایت لازم را برای تامین مواد اولیه و تسریع در ثبت سفارش وتخصیص ارز را با همکاری وزارت صمت داشته باشیم تا تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی صنفی در بخش خصوصی انجام شود و در این راستا اتاق اصناف ایران همه تلاش خود را به‌کار خواهد گرفت.