هدایت فهمی با بیان اینکه هم اکنون میزان هدررفت آب در شبکه‌های توزیع آب شهری کشور ۵/ ۲۵ درصد است، گفت: کاهش نرخ هدررفت آب در شبکه‌های توزیع آب شهری از جمله وظایف دولت و مدیریت آب کشور است. وی ادامه داد: عمری از شبکه‌های آب‌رسانی کشور گذشته و بسیاری از این شبکه‌ها فرسوده و دچار نشتی هستند. معاون مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو گفت: نشت‌یابی و اصلاح سیستم‌های توزیع آب شهری هم از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و هم از نظر تاثیرات زیست محیطی بسیار مهم است و طی سال‌های اخیر کاهش تلفات آب به‌عنوان یکی از راهبردی‌ترین و اقتصادی‌ترین راه‌های مقابله با کم‌آبی در کشور مطرح شده است. فهمی بیان کرد: هزینه‌های سنگین ساخت و نگهداری سازه‌های کنترل و نگهداری آب‌های سطحی مانند سدها، تاسیسات لازم برای استحصال آب از منابع زیر زمینی مثل پمپ‌ها و خطوط انتقال آب،‌ تصفیه و سالم‌سازی آب و ... از دلایل بسیار مهم این راهبرد است. وی گفت: استفاده بهینه و کامل از منابع موجود با توجه به افزایش رو به رشد جمعیت، کاهش نسبی مقدار نزولات جوی و از همه مهم‌تر کمبود منابع آبی قابل استحصال موجود در کشور یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است.

معاون مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو افزود: جلوگیری از تلفات آب خود می‌تواند یک راهکار مناسب برای نگهداشت آب در کشور باشد. وی ادامه داد: سرانه مصرف آب در شهرهای ایران هم اکنون ۲۲۰ لیتر در شبانه‌روز به ازای هر نفر است که این رقم در برخی مناطق کلان‌شهرهای کشور مانند تهران به بیش از ۳۰۰ لیتر در شبانه‌روز می‌رسد. فهمی یادآور شد: مصرف بهینه و معقول آب شهری مستلزم فرهنگ‌سازی، به کارگیری تجهیزات کاهنده مصرف آب، استفاده از لوازم خانگی با میزان مصرف استاندارد، روش بازچرخانی آب خاکستری و بسیاری موارد دیگر است.

فاجعه رایگان شدن آب شرب مدارس

قائم‌مقام مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران نیز با بیان اینکه مصوبه رایگان شدن آب و برق مدارس فاجعه بود، گفت: گزارشی در حال تهیه است که نشان می‌دهد مصرف آب شرب مدارس و مساجد قبل و بعد از تصویب از سوی مجلس چه میزان بوده است.  علیرضا نوذری‌پور در مورد مصوبه رایگان شدن آب و برق مدارس گفت: این طرح برای مدیریت مصرف آب و فرهنگ‌سازی و استفاده آب فاجعه است، چون کسانی که قرار است فرهنگ و آینده کشور را بسازند، اگر آب شرب آنها مجانی باشد، برای مصرف بهینه آب چندان تلاش نمی‌کنند.

وی افزود: سوال این است، چرا باید نمایندگان مجلس طرحی را تصویب کنند که مدیران مدارس چون هزینه آب و برق آنها رایگان است، تلاشی برای فرهنگ‌سازی و مدیریت مصرف آب انجام ندهند. وی ادامه داد: امیدواریم نتایج این طرح باعث شود که نمایندگان به این نتیجه برسند که این مصوبه کار اشتباهی بوده است. نوذری‌پور خاطرنشان کرد: گزارشی در حال تهیه است که نشان خواهد داد میزان مصرف آب شرب مدارس و مساجد قبل و بعد از تصویب از سوی مجلس چگونه بوده است، بنابر این آمارها قطعا نشان خواهد داد که این طرح اشتباه بوده است.

قائم‌مقام مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: در روایات آمده است که علم در کودکی مثل حکاکی در روی سنگ است، پس در کودکی است که رفتار و نقش انسان‌ها ساخته می‌شود و وقتی مصرف آب شرب در مدارس رعایت نمی‌شود، عملا این رفتار تا بزرگسالی در ذهن افراد باقی خواهد ماند. نمایندگان مجلس بهمن ماه سال گذشته تصویب کردند تمامی مدارس دولتی در سال ۹۷، از پرداخت هزینه مصرفی آب و برق و گاز در سقف الگوی مصرف معاف باشند و از سال جاری این مصوبه روی قبوض آنها اعمال می‌شود.