نادعلی اسماعیلی با بیان اینکه بیش از ۶۹ ماده معدنی در کشور وجود دارد، گفت: بخش معدن در دو مقطع گرفتاری عظیمی را تجربه کرد که یکی از آنها دوران جنگ و دیگری تحریم دوره قبلی آمریکا بود که با سربلندی توانست از آن عبور کند؛ این در حالی است که توانسته‌ایم مواد اولیه مورد نیاز بخش‌های دیگر صنعتی که وابسته به معادن بودند را به خوبی تامین کنیم. رئیس سازمان نظام مهندسی معدن افزود: اواخر تحریم قبلی، دشمنان متوجه شدند که چرخ کشور به هر حال می‌چرخد و این امر به دلیل تنوع مواد معدنی است، این در حالی است که برخی از کشورهای دنیا  برای مواد اولیه‌ای که به وفور در معادن ایران یافت می‌شوند، بسیار مشتاق بوده و سالانه هزینه هنگفتی را می‌پردازند.

نادعلی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تحریم‌ها چه میزان در بخش معدن تاثیر خواهد گذاشت تصریح کرد: معدن در دوره جدید تحریم‌ها نیز اگرچه آسیب می‌بیند، اما این آسیب‌ها جدی نیست و کمترین اثر را در اقتصاد ایران خواهد داشت؛ لذا باید از همین تهدید اندک نیز به‌عنوان یک فرصت استفاده کنیم. از سوی دیگر باید به بخش معدن بهای ویژه‌ای داده شود و موانع پیش روی آن برداشته شود. وی اظهار کرد: ما در تحریم در تنگنا قرار می‌گیریم؛ اما فعالیت ما متوقف نمی‌شود؛ این در حالی است که باید برنامه‌ریزی کنیم تا صادرات خود را در این بخش گسترش دهیم. نادعلی گفت: ایمنی معادن یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که باید مورد توجه قرار گیرد که بر این اساس، سال گذشته با توجه به اتفاقاتی که در معادن زغال‌سنگ رخ داد، اکنون وزیر صنعت برای ایمنی معادن و ارتقای آن دستورات ویژه‌ای صادر کرده است. بر این اساس قرار است ارزیابی ریسک معادن صورت گیرد. ضمن اینکه اگر معدنی کوچک‌ترین مسائل غیرایمنی را داشته باشد، تعطیل خواهد شد.

وی افزود: ۱۲۵ معدن زغال‌سنگ در کشور وجود دارد که مرتب از سوی بازرسان بازدید می‌شود؛ ضمن اینکه ۵ معدن را به‌صورت پایلوت هر ماه بازدید می‌کنیم و گزارش آن را به وزیر صنعت ارسال کرده‌ایم. در عین حال در مجموع ۶ هزار معدن داریم که ممکن است به‌رغم همه این بازرسی‌ها و مراقبت‌ها، برخی حوادث همچون سوانح جاده‌ای در آن رخ دهد، اما به هرحال ما ایمنی در معادن را به شدت جدی می‌گیریم. رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خاطرنشان کرد: به دستور وزیر صنعت در تمامی معادن زیرزمینی پایگاه امداد و نجات راه‌اندازی خواهد شد که این یک اقدام بسیار مناسب از سوی وزیر صنعت است.