به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، با توجه به ایام پیک امسال و افزایش دمای هوا، وزارت نیرو پیشنهادی را به دولت مبنی بر جابه‌جایی ساعات کار و استفاده از تمامی ظرفیت‌های دستگاه‌های اجرایی برای بهینه‌سازی مصرف انرژی ارائه کرد که در ۱۳ خرداد سال جاری هیات وزیران با حضور رئیس‌جمهور با این پیشنهاد موافقت کردند.

پیرو این موافقت به استانداران در تمامی شهرهای استان‌‌های هرمزگان، خوزستان، بوشهر و سیستان و بلوچستان و نیز شهرستان‌های استان‌های دیگر که دمای بالاتر از ۴۵ درجه دارند، اجازه داده شد بنا بر تشخیص شرکت‌های توزیع نیروی برق، ساعات شروع و پایان کار ادارات و دستگاه‌های مشمول را به ساعت ۶:۳۰ صبح تا ۱۳:۳۰ تغییر دهند و همچنین تمامی دستگاه‌‌های اجرایی مکلف شدند در فصل تابستان به نحوی در مصرف انرژی برق مدیریت کنند که مصرف آنها نسبت به مدت مشابه سال قبل حداقل ۱۰ درصد کاهش یابد.

پس از این مصوبه حسن روحانی رئیس‌جمهوری در جلسه هم اندیشی مدیران اجرایی سراسر کشور بر لزوم صرفه‌جویی در مصرف آب و برق تاکید کرد و گفت: در فصل تابستان مدام به مردم گفته می‌شود که در مصرف آب و برق صرفه‌جویی کنند ولی نباید از این نکته غافل شویم که دولت، ادارات و وزارتخانه‌های آن باید در خط مقدم صرفه‌جویی آب و برق باشند. وی خاطرنشان کرد: از تمامی وزرا می‌خواهم و این موضوع را ابلاغ می‌کنم که تمامی زیرمجموعه‌های آنها در سه ماه تابستان امسال مصرف آب و برق خود را کنترل کنند.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: اگر مصرف این بخش‌ها بالاتر از سال گذشته باشد، باید مسوولان مربوطه آن بخش را عوض کنند. در راستای تغییر ساعات کار ادارات برخی استان‌ها، استان تهران نیز از این مصوبه عقب نماند و سیزدهم تیرماه تغییر ساعات ادارات را ابلاغ کرد. رضا اردکانیان، وزیر نیرو با بیان اینکه اگر صرفه‌جویی ناشی از تغییر ساعات کار ادارات در تعدادی از استان‌ها صورت نمی‌گرفت، دچار خاموشی بیشتری می‌شدیم، افزود: با تغییر ساعت کار برخی ادارات یک هزار و ۵۰۰ مگاوات در اوج بار در میزان مصرف برق صرفه‌جویی شد. باید گفت که یک هزار و ۵۰۰ مگاوات کاهش مصرف در استان‌ها شکل گرفت که با اعمال تغییر ساعت ادارات تهران، نزدیک به ۵۰۰ مگاوات دیگر بر آن افزوده شد که سرجمع حدود ۲ هزار مگاوات کاهش مصرف از تغییر ساعات ادارات دولتی به‌وجود آمد.