ما با بازرگانان، سازمان‌های دولتی و اتاق ایران برای معرفی نمایندگان شرکت‌های انگلیسی همکاری می‌کنیم. دپارتمان ما قدردان ارتباطات کاری مناسب موجود با اتاق بازرگانی مشترک ایران و انگلیس، اتاق تهران، اتاق ایران و دیگر مراجع دولتی است. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، همچنین می‌توانیم قرارهای صدور ویزا برای مقامات ایرانی و مسافران تجاری به انگلستان را تسهیل کنیم و میزبان رویدادهای پرتعداد تجاری میان دو کشور باشیم. به گفته مدیر دپارتمان تجارت بین‌الملل سفارت انگلستان در تهران سال گذشته، این دپارتمان از هیات‌های تجاری انگلیسی و ایرانی در بخش‌هایی مانند آب، هواپیمایی، حمل‌ونقل، خودرو و توسعه منطقه‌ای حمایت کرده‌ است.

همچنین هیأت‌هایی از ایران در حوزه‌های معدن، حفاظت الکترونیک، فناوری اطلاعات، سلامت و خدمات درمانی به‌زودی جهت ملاقات با شرکت‌های انگلیسی به لندن سفر خواهند کرد. ما می‌توانیم فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران را از طریق وب‌سایت تجارت بین‌الملل به شرکای انگلیسی بالقوه معرفی کنیم. به گفته ولینگز، ایران دومین اقتصاد بزرگ خاورمیانه است که حجم تخمینی تولید ناخالص داخلی آن در سال ۲۰۱۶، بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار بوده است. ایران همچنین دومین کشور پرجمعیت خاورمیانه با جمعیت تخمینی ۸۰ میلیون نفر است. وی ادامه داد: دولت انگلستان تجارت با ایران را حمایت کرده است و از موضع حمایت از توافق هسته‌ای با ایران به‌عنوان زیربنای گسترش روابط سیاسی و اقتصادی با ایران تاکید می‌کند و از شرکت‌های انگلیسی که قصد دارند با ایران تجارت کنند، حمایت می‌کند.

به گفته ولینگز، مقامات وزارت امور خارجه انگلستان و کشورهای مشترک‌‌المنافع، دپارتمان تجارت بین‌الملل و خزانه‌داری سلطنتی در تلاش‌ هستند تا چالش‌های پیش‌رو را رفع کنند، اتفاقی که با مشارکت بانک‌های انگلیسی و شرکای بین‌المللی این کشور، به‌منظور بررسی نگرانی‌های فعلی در جریان است. مدیر دپارتمان تجارت بین‌الملل سفارت انگلیس در تهران گفت: اگرچه تسهیل تراکنش‌ها یا ارائه خدمات بانکی در نهایت تصمیمی تجاری است که هر بانک به اقتضای تحلیل ریسک فعالیت می‌کند، اما با توجه به منافع کسب‌وکارها در ایران، حل این مشکلات یکی از اولویت‌های دولت انگلیس باقی خواهد ماند. وی اضافه کرد: توصیه ما به تجار انگلیسی این است که در اولین فرصت، با بانک‌های خود صحبت کنند تا ببینند چه پشتیبانی و توصیه‌هایی را می‌توانند دریافت کنند. او تاکید کرد: اگرچه رفع تحریم‌های سازمان ملل و اتحادیه اروپا گام بزرگی به جلو بود، اما خروج ایالات‌متحده آمریکا از برجام و وضع مجدد تحریم‌ها علیه ایران، می‌تواند پیامدهای تجاری و حقوقی برای شرکت‌های انگلیسی و اشخاصی که با ایران تجارت می‌کنند را به همراه داشته باشد. همچنین تراکنش‌های مالی و دسترسی به فاینانس جدید یکی از چالش‌های موجود است، چرا که بانک‌های بزرگ را در خطر گرفتاری در محدودیت‌های ایالات‌‌متحده قرار می‌دهد. بانک‌های انگلیسی از تحریم‌های بانکی ایالات‌متحده که ورود دوباره تهران به بازارها را پس از سال‌ها انزوا غیرممکن می‌کنند، آگاه هستند.

دپارتمان تجارت بین‌الملل در سال ۲۰۱۶ در سفارت انگلیس، در تهران تاسیس شد؛ این دپارتمان از تجارت و سرمایه‌گذاری در برخی از حوزه‌های دارای اولویت در تجارت و سرمایه‌گذاری میان انگلیس و ایران حمایت می‌کند. این حوزه‌ها عبارتند از: هواپیمایی و فرودگاه، نفت، گاز و پتروشیمی، برندهای پوشاک و خرده‌فروشی، سلامت و خدمات درمانی، زیرساخت‌ها و آب، معدن، کشاورزی، آموزش و خودروسازی.