وی ادامه داد: به‌رغم رشد صادرات حدود ۵۵ درصدی زعفران، حدود ۷۷ درصد محصول طلای سرخ ایران تنها به سه کشور هنگ‌کنگ، امارات و اسپانیا صادر می‌شود که نشان از موفق نبودن ما در گرفتن سهم بیشتر از بازار سایر کشورها است. عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: آمار تجارت کشورهای عمده واردکننده زعفران ایران نشان می‌دهد که کشورهایی چون اسپانیا در عین حال که از واردکنندگان عمده زعفران از کشورمان هستند، در زمره بزرگ‌ترین صادرکنندگان این محصول در جهان قرار دارند. وی اضافه کرد: توجه نکردن به نیاز بازارهای جهانی و تلاش برای مطابقت با آن در دوره‌های گذشته سبب شده کشورمان بازار زعفران بسته‌بندی شده را به کشورهایی چون اسپانیا واگذار کند و با وجود رتبه اول در تولید و صادرات این محصول، عمده محصول تولیدی زعفران کشور به شکل فله از کشور صادر شود و ارزش افزوده کمتری را برای کشور به همراه داشته باشد.

زرگران گفت: غفلت مسوولان این حوزه در نگهداری از مزیت کشور در تولید این گرانبهاترین ادویه جهان و خروج پیاز زعفران از کشور سبب شده کشور همسایه ما یعنی افغانستان امروز به یکی از رقبای ما در تولید و صادرات زعفران تبدیل شود. این کشور توانسته با صادراتی بیش از ۱۷ میلیون دلار در سال ۲۰۱۷، سهم خود از بازارهای جهانی تجارت این محصول را نزدیک به ۲۳ درصد افزایش دهد. رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق بازرگانی تهران در بخش دیگری از سخنان خود به آخرین وضعیت صادرات محصولات کشاورزی در سال گذشته پرداخت و گفت: آمارهای منتشر شده گمرک ایران، نشان از افزایش میزان و ارزش صادرات محصولات باغی نسبت به سال قبل از آن دارد. زرگران اظهار داشت: وزن صادرات این محصولات در سال گذشته ۲۶ درصد و ارزش آن حدود ۵ درصد با افزایش روبه‌رو بوده است. به گفته وی، میزان تولیدات باغی کشور در ۱۰ سال گذشته به‌طور کلی روند صعودی را طی کرده به‌طوری که از ۵/ ۱۲ میلیون تن سال ۸۷ به بیش از ۲۱ میلیون تن در سال ۹۵ افزایش یافته است. عضو هیات نمایندگان اتاق ایران اضافه کرد: روند تولید و افزایش صادرات اما برای تمامی محصولات باغی در این دوره یکسان نبوده است. صادرات محصول پسته در سال ۹۶ با کاهش چشمگیر هفت هزار تنی نسبت به سال قبل به ۱۳۰ هزار تن رسیده است.

وی اضافه کرد: ارزش صادرات این محصول هم با کاهش ۹۹۰ میلیون دلاری نسبت به سال گذشته به یک میلیارد و ۱۷۵ میلیون دلار رسیده است. در صورتی که صادرات ۱۸۳ هزار تنی سال ۹۳ که رکورد صادرات این محصول در ۱۰ سال گذشته محسوب می‌شود را در بررسی روند صادرات آن حذف کنیم، خواهیم دید که روند صادرات پسته از سال ۱۳۸۹ روند نزولی خود را آغاز کرده است. زرگران در مورد مقاصد عمده صادراتی پسته نیز گفت: ۵۴ درصد محصول پسته کشور به پنج بازار ویتنام، هنگ‌کنگ، آلمان، امارات و هند صادر می‌شود که نشان از موفق نبودن ایران در فتح بازارهای مختلف صادراتی پسته دارد. وی با بیان اینکه شرایط باغ های پسته در کرمان نیز گویای ادامه روند نزولی تولید و صادرات پسته در سال‌جاری است، گفت: عمده باغات پسته این استان تحت تاثیر شرایط نامساعد آب و هوایی روزهای ابتدایی سال‌جاری قرار گرفته و جوانه های خود را از دست داده‌اند. رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی افزود: به‌طور قطع شرایط ناگوار خشکسالی در این منطقه نیز در پیش‌بینی کاهش این اصلی‌ترین محصول غیرنفتی صادرات کشور بی‌تاثیر نبوده است و پیش‌بینی کاهش تولید در این منطقه را بیش از پیش تقویت می‌کند.