محمد اکبری مدیرعامل شرکت پویش گستر صنعت با بیان این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: در یک دهه گذشته و به‌طور مشخص در دولت‌های نهم و دهم، ساختار اقتصادی و مالی کشور به‌هم ریخت. در آن سال‌ها وزارت نیرو از نظر مالی جزو وزارتخانه‌های قدرتمند ایران بود؛ اما به دلیل سوء مدیریت، تصمیمات غیرکارشناسانه و عدم به روز شدن تعرفه برق، وزارت نیرو امروز توان مالی گذشته را ندارد.

وی با اشاره به چالش‌های پیش روی صنعت برق در سال ۹۷، گفت: خشکسالی در ایران در سال جاری بسیار جدی است. بنابراین یکی از سخت ترین و مهم ترین چالش‌هایی که صنعت برق به حتم با آن رو به رو است، کسری برق ۵ هزار مگاواتی است؛ زیرا زمانی که آب نباشد، توربین‌های آبی، برقی تولید نمی‌کنند و در نتیجه با کسری برق رو به رو خواهیم شد. مدیرعامل شرکت پویش گستر صنعت، با اشاره به زمینه فعالیت این شرکت، گفت: شرکت پویش گستر صنعت در سال ۱۳۷۵ تاسیس شد؛ اما از سال ۱۳۸۲ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. در ابتدا بیشتر فعالیت‌های شرکت در زمینه تعمیرات و اورهال نیروگاه‌های برق و به‌طور مشخص توربین‌های گازی و حرارتی بود. در ادامه با توسعه سرمایه، فعالیت‌های شرکت نیز افزایش یافت. در حال حاضر پویش گستر صنعت، به‌جز تعمیر و اورهال نیروگاه‌های برق، در بحث تولید و بازسازی تجهیزات نیروگاهی نیز فعال است.

اکبری با بیان اینکه در حال عقد قرارداد با نیروگاه بندرعباس برای ساخت هیتر فشار ضعیف نیروگاهی هستیم، گفت: وضعیت برای انجام این‌گونه فعالیت‌ها به‌طور نسبی در کشور فراهم است؛ تنها مشکل و چالشی که صنعتگران در حال حاضر با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، دیوان‌سالاری پیچیده حاکم بر سیستم اداری کشور است. وی با اشاره به فعالیت‌های برون مرزی این شرکت، گفت: تا پیش از مشکلات سوریه و عراق، در این ۲ کشور فعالیت‌های فراوانی داشتیم. تعمیرات یک واحد گازی نیروگاه ناصریه عراق، نمونه‌ای از فعالیت‌های ما در این کشور است. اما متاسفانه پس از وقایع تلخی که در سال‌های اخیر در این کشورها اتفاق افتاد، فعالیت‌های صادراتی و خدماتی ما مختل شد. مدیرعامل شرکت پویش گستر صنعت افزود: البته خوشبختانه با پایان ناامنی‌ها در عراق، تصمیم داریم مجددا در این کشور حضور و فعالیت داشته باشیم.