به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، در این جلسه اسحاق جهانگیری، استان خوزستان را استانی بسیار مهم و استراتژیک برای کشور دانست و از نگاه ویژه دولت به حل مشکلات مردم این استان خبر داد. معاون اول رئیس‌جمهوری یکی از مشکلات مردم استان خوزستان را وجود ریزگردها در فصول مختلف سال عنوان کرد و گفت: خشکسالی و کمبود منابع آب نیز در کنار مساله ریزگردها، مردم استان خوزستان را با مشکل مواجه کرده، البته خشکسالی مشکلی است که تقریبا مردم همه استان‌های کشور با آن مواجه هستند. وی با تاکید بر اینکه تلاش دولت برای حل مساله ریزگردها در استان خوزستان جدی است و تردیدی در اراده جدی دولت برای حل این مساله وجود ندارد، تصریح کرد: در موضوع ریزگردها آنچه اهمیت دارد این است که کانون‌های اصلی ایجاد ریزگرد شناسایی و تمرکزی جدی بر این کانون‌ها معطوف شود.

جهانگیری در ادامه افزود: از آنجا که گزارش‌های سازمان هواشناسی نشان می‌دهد که کاهش بارش‌ها و روند خشکسالی نسبت به سال گذشته افزایش یافته، بنابراین برای حل مساله ریزگردهای استان خوزستان نباید فقط راهکارهای متکی به منابع آب مدنظر قرار گیرد و لازم است انواع و اقسام راهکارها نظیر مالچ‌پاشی، نهال‌کاری، مرطوب‌سازی و سایر روش‌ها نیز در دستور کار باشد و نباید فقط به راهکارهای متکی به منابع آب اکتفا شود. معاون اول رئیس‌جمهوری همچنین از تلاش دولت برای مذاکره با کشورهای همسایه در جهت حل مساله بخشی از ریزگردها که منشا خارجی دارند خبر داد و گفت: دولت حل مساله ریزگردها با منشا خارجی را نیز به‌طور ویژه دنبال می‌کند. جهانگیری با اشاره به‌وجود برخی اختلاف‌نظرهای آماری از سوی دستگاه‌های مرتبط با مساله ریزگردها و منابع آب، بر ضرورت یکپارچه‌سازی اطلاعات و هماهنگی کامل میان وزارتخانه‌های «جهادکشاورزی»، «نیرو»، «سازمان برنامه و بودجه» و «سازمان حفاظت محیط‌زیست» تاکید کرد و گفت: لازم است با فوریت جلسه‌ای با حضور این چهار دستگاه اجرایی و استانداری خوزستان برگزار و هماهنگی‌های لازم برای تدقیق آمارها انجام شود و نتایج آن در کوتاه‌ترین زمان ممکن اعلام شود تا همه دستگاه‌های متولی بتوانند آمارها و اطلاعات یکسان و دقیق را مبنای برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات خود قرار دهند.

معاون اول رئیس‌جمهوری همچنین با اشاره به سخنان غیرکارشناسی برخی مسوولان غیردولتی استان خوزستان درخصوص منابع آب این استان، بر لزوم اطلاع‌رسانی دقیق از سوی دستگاه‌های دولتی تاکید کرد و افزود: متاسفانه گاهی برخی مسوولان غیردولتی سخنانی غیرکارشناسی مطرح می‌کنند که برخلاف مصالح ملی کشور است. ما همه در یک کشور هستیم و نباید با بیان برخی مطالب غیرکارشناسی، مردم یک استان را در مقابل مردم استانی دیگر قرار دهیم. جهانگیری همچنین با اشاره به‌گزارش رئیس سازمان هواشناسی کشور مبنی بر کاهش بارش‌ها نسبت به‌سال گذشته و روند رو به رشد خشکسالی در کشور، مردم را به صرفه‌جویی در مصرف آب فراخواند و اظهار کرد: نباید مردم تصور کنند که با بارش‌های اخیر از خشکسالی عبور کرده‌ایم، بلکه خشکسالی همچنان در کشور ادامه دارد و باید در مصرف بهینه آب در همه بخش‌های شرب، کشاورزی و صنعت برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشیم و مردم نیز باید در این مسیر همراهی کنند. وی از وزارت نیرو و سازمان برنامه و بودجه خواست برنامه‌ریزی‌های لازم را برای اطلاع‌رسانی مناسب به مردم جهت صرفه‌جویی و مصرف بهینه آب انجام دهند و شرایط را به‌گونه‌ای مدیریت کنند تا در فصل تابستان با مشکل کمبود آب شرب مواجه نشویم.