رشد تولید در ۷ ماه منتهی به مهرماه سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته در حالی است که وضعیت تولید با شروع پاییز افت محسوسی داشته است؛ به‌طوری که در مهرماه سال جاری از مجموع کالاهای منتخب «صنعتی»، «معدنی و صنایع معدنی» و «شیمیایی و پتروشیمی» در مجموع ۲۹ کالا افت تولید نسبت به ماه ماقبل را (شهریور) تجربه کردند. براساس جدیدترین آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، در ۷ ماه منتهی به مهر سال جاری و از میان ۲۹ کالای منتخب صنعتی، در مجموع ۲۳ کالا رشد تولید و ۵ کالا نیز افت تولید و یک کالا نیز توقف تولید را ثبت کرده‌اند. آمار اعلام شده همچنین از بازگشت رونق تولید به محصولات منتخب «معدنی و صنایع معدنی» در ۷ ماه منتهی به مهر سال جاری حکایت دارد. این گروه سال گذشته را با افت تولید در بیشتر کالاهای منتخب سپری کرد و حال با توجه به آمار اعلام شده می‌توان گفت از مجموع ۱۳ کالای منتخب معدنی و صنایع معدنی، در مجموع ۸ کالا رشد تولید را در مدت زمان مذکور ثبت کرده‌اند و با این شرایط می‌توان گفت این گروه نیز پس از طی کردن یک دوره طولانی رکود، توانسته به دوران رونق بازگردد. هرچند بررسی آمار مهرماه این گروه از افت تولید در اکثر کالاها حکایت دارد،‌ به‌طوری که از مجموع ۱۳ کالای منتخب معدنی و صنایع معدنی در مدت زمان مذکور ۱۲ محصول افت تولید داشته‌اند.  اما بررسی جدیدترین آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که تولید کالاهای «منتخب شیمیایی و پتروشیمی» در مدت زمان مذکور در بهترین شرایط قرار داشته؛ به‌طوری که از میان ۱۳ کالای مورد ارزیابی، ۱۲ کالا رشد مثبت را ثبت کرده‌اند.  تسهیل در روند دسترسی تولیدکنندگان به مواد اولیه از یکسو و پیش‌بینی تامین منابع مالی مورد نیاز این بخش از طرق مختلف عمده دلیلی است که فعالان صنعتی بهبود روند تولید در بخش صنعت را به آن نسبت می‌دهند و معتقدند با گذشت زمان و با توجه به رفع برخی چالش‌های این بخش، شاهد بهبود بیش از پیش روند تولید خواهیم بود. در بخش معدن و صنایع معدنی نیز رشد تولید به رونق صادرات گره خورده بود که به گفته فعالان این بخش با توجه به تفاهم‌نامه‌هایی که برای صادرات محصولات معدنی صورت گرفت، این چالش نیز در حال برطرف شدن است و این امر رشد تولید در گروه محصولات معدنی را به همراه داشته است.

کالاهای منتخب صنعتی با رشد مثبت

براساس آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در مدت زمان مذکور، «کمباین»، «اتوبوس، مینی‌بوس و ون»، «داروی انسانی»،‌ «ماشین لباسشویی» و «انواع کاغذ» بیشترین رشد تولید را ثبت کرده‌اند. آمار اعلام ‌شده حکایت از آن دارد که در مدت زمان مورد بررسی «کمباین» بیشترین رشد تولید را در میان کالاهای منتخب صنعتی به خود اختصاص داده است، به‌طوری که در مدت زمان مورد بررسی در مجموع ۴۵۸ دستگاه کمباین در کشور تولید شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد بیش از ۱۲۳ درصدی داشته است. پس از کمباین در دوره زمانی مورد بررسی، تولید «اتوبوس و مینی‌بوس و ون» نیز با رشد تولید نزدیک به ۸۴ درصدی جایگاه دوم را در میان کالاهای منتخب به خود اختصاص داده است. در این دوره زمانی در مجموع ۲۰۶۵ دستگاه اتوبوس، مینی‌بوس و ون در کشور تولید شده است. تولید «داروی انسانی» نیز در ۷ ماه منتهی به مهر امسال نزدیک به ۳۵ میلیارد عدد بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد بیش از ۵۲ درصد را ثبت کرده است. تولید «ماشین لباسشویی» نیز در این مدت برابر با ۴۸۹ هزار و ۶۰۰ دستگاه بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی ۳۰ درصدی داشته و توانسته جایگاه چهارم را در میان کالاهای منتخب با رشد مثبت به خود اختصاص دهد. «انواع کاغذ» تولید شده در مدت زمان مورد بررسی نیز برابر با ۴۰۷ هزار و ۶۰۰ تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد نزدیک به ۲۷ درصدی داشته است.

کالاهای منتخب صنعتی با رشد منفی

آمار اعلام شده همچنین بیانگر آن است که در ۷ ماه منتهی به مهر امسال شاهد حذف «دی‌ام‌تی» از لیست کالاهای منتخب صنعتی بوده‌ایم. تولید این محصول از ابتدای سال جاری متوقف شده بود و حال به‌طور کامل از لیست منتخب‌های صنعتی حذف شده است. از سوی دیگر، براساس آمار اعلام شده تولید «الیاف اکریلیک» نیز در این مدت به‌طور کامل متوقف شده است. اما درخصوص محصولاتی که بیشترین افت تولید را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده‌اند می‌توان به «کولرآبی»، «نئوپان»، «وانت» و «الکتروموتور» اشاره کرد. آمار اعلام شده بیانگر افت تولید بیش از ۲۷ درصدی «کولرآبی» در مدت زمان مورد بررسی نسبت به مدت مشابه سال قبل است. کولر آبی تولید شده در کشور در مدت زمان مورد بررسی ۳۳۳ هزار و ۵۰۰ دستگاه بوده است. از سوی دیگر، براساس داده‌های اعلام‌ شده تولید «نئوپان» نیز در مدت زمان مورد بررسی ۴۰۴ هزار و ۶۰۰ مترمکعب بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افت تولید ۵/ ۱۵ درصدی داشته است. افت تولید «وانت» نیز در دوره زمانی مورد بررسی نسبت به مدت مشابه سال قبل، بیش از ۱۲ درصد بوده و در مجموع ۴۰ هزار و ۱۰۰ دستگاه وانت در کشور تولید شده است. از سوی دیگر، براساس آمار اعلام شده تولید «الکتروموتور» نیز در این مدت افت بیش از ۲ درصدی را تجربه کرده است.

وضعیت تولید در معدن و پتروشیمی

وضعیت تولید کالاهای منتخب معدنی و صنایع معدنی نیز در مدت زمان مورد بررسی بیانگر آن است که از میان ۱۳ کالای منتخب معدنی و صنایع معدنی، ۸ محصول در مدت زمان مذکور رشد تولید را نسبت به مدت مشابه در سال گذشته تجربه کرده‌اند. براساس آمار مذکور می‌توان گفت از میان کالاهای منتخب معدنی و صنایع معدنی «شیشه جام»، «چینی بهداشتی»، «کنسانتره زغال‌سنگ»، «کاشی» و «محصولات فولادی» بیشترین رشد تولید را نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته‌اند؛ اما در مقابل تولید «کاتد مس»، «ظروف شیشه‌ای»، «ظروف چینی»، «سیمان» و «شمش آلومینیوم» به ترتیب بیشترین افت تولید را ثبت کرده‌اند. در بخش کالاهای منتخب شیمیایی و پتروشیمی نیز از میان ۱۳ محصول، در مجموع ۱۲ محصول رشد تولید را تجربه کرده‌اند و با توجه به آمار اعلام شده می‌توان گفت در این میان ۹ محصول پلیمری و سه محصول شیمیایی رشد تولید داشته‌اند. وضعیت اپوکسی رزین (PVC) از رشد ۱۰۰درصدی این محصول در مدت زمان مورد بررسی حکایت دارد. از سوی دیگر براساس آمار اعلام شده «اکریلونیتریل بوتادین استایرن» (ABS) تنها محصولی است که در مدت زمان مورد بررسی افت تولید را در میان کالاهای منتخب پلیمری ثبت کرده است. اما درباره دیگر محصولات منتخب پلیمری که در این دوره زمانی بیشترین رشد تولید را تجربه کرده‌اند می‌توان به «پلی‌استایرن» (PS)، «پلی کربنات» (PC)، «پلی‌اتیلن ترفتالات» (PET) و «استایرن بوتادین رابر» (SBR) اشاره کرد. مجموع تولید محصولات پلیمری نیز بیش از ۳ میلیون و ۸۳۶ هزار تن بوده است که رشدی ۵/ ۱۴ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده است. اما در این میان در مجموع بیش از ۲۷ میلیون تن محصولات شیمیایی نیز در کشور تولید شده است.

 

شاهد آماری خیز صنعت