دنیای اقتصاد: آمار ثبت نام طرح رونق به منظور تامین مالی بنگاه‌های تولیدی کوچک، متوسط و طرح‌های نیمه‌تمام با پیشرفت فیزیکی بیش از ۶۰درصد تا نیمه آذر ماه امسال، از عطش مالی در بخش تولید حکایت دارد.

با وجود اینکه در ابتدا بحث پرداخت ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات به ۷هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی مشکل دار در دستور کار بود، اما بر اساس اظهارات هفته گذشته ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی قرار است به هیچ وجه محدودیتی در پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش ایجاد نشود. همین موضوع آمار ثبت نامی در طرح رونق را به سطح ۵۹هزار متقاضی رسانده است. بر اساس گفته رئیس کل بانک مرکزی، تصمیم گرفته شده که با توجه به نقش واحدهای کوچک و متوسط در رشد اقتصادی که می‌تواند در دورافتاده ترین نقطه کشور زمینه رشد و توسعه اقتصادی را فراهم کند، پرداخت تسهیلات را ادامه دهیم. نظام بانکی ظرفیت پرداخت سالانه ۴۵۰هزار میلیارد تومان تسهیلات را دارد که سال گذشته حجم تسهیلات پرداختی نظام بانکی ۴۱۷هزار میلیارد تومان بود. این اظهارات در حالی عنوان شده که پیش از این مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز اعلام کرده بودند رقم ۱۶ هزار میلیارد تومان اعلام شده از سوی بانک مرکزی برای این طرح یک رقم ثابت نیست و قابل افزایش است. در این میان، خلاصه وضعیت طرح رونق تولید از اختصاص حدود ۱۲هزار میلیارد تومان تسهیلات به ۱۷هزار و ۵۷۷ واحد تولیدی کوچک و متوسط در سراسر کشور حکایت دارد که همچنان تا رقم اولیه تسهیلات پیش‌بینی شده برای اجرای این طرح فاصله دارد. اوایل سال جاری بود که طرح تخصیص تسهیلات ۱۶ هزار میلیارد تومانی در قالب طرح رونق اجرایی شد. این طرح در ابتدا با هدف حمایت از بنگاه‌های مشکل دار و حفظ اشتغال موجود و افزایش تولید به اجرا درآمد. پیش‌بینی‌های اولیه برای اجرای این طرح حاکی از آن بود که قرار است ۷هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی مشکل دار به واسطه تخصیص ۱۶هزار میلیارد تومان اعتبار فعال شوند اما مطابق آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تا تاریخ ۱۵ آذر ماه سال جاری، در اجرای این طرح تعداد واحدها به بیش از دو برابر تعداد پیش‌بینی شده رسیده است. کارشناسان اعتقاد دارند یا تخمین وزارت صنعت، معدن و تجارت از تعداد بنگاه‌های نیازمند بسیار ضعیف و غیردقیق بوده که بسیاری از بنگاه‌های نیازمند را از قلم انداخته است یا مساله می‌تواند این باشد که تعریف بنگاه‌های نیازمند در طول این مدت دستخوش تغییر شده است. به اعتقاد آنها، دولت به جای تزریق مستقیم پول که روشی انحراف‌زا است، بهتر است از ابزارهای دیگر چون تخفیف‌های مالیاتی،‌ تعدیل نرخ‌های بیمه و... برای کمک به بخش تولید استفاده کند. در این رابطه فعالان اقتصادی در بخش خصوصی چندین بار خواستار شفاف‌سازی و اعلام اسامی دریافت‌کنندگان این تسهیلات از سوی متولیان صنعتی نیز شده‌اند. به اعتقاد آنها، به منظور استفاده بهینه از منابع محدود بانکی باید هدایت درست منابع به سمت هدفی که وجود دارد که همان تولید واشتغال است، در نظر گرفته شود. مطابق جدیدترین آمارها، از زمان شروع ثبت نام تا نیمه آذر ماه امسال، ۵۹هزار متقاضی اطلاعات خود را در سایت بهین یاب ثبت کرده‌اند. از این میزان ۳۳ هزار و ۳۰۶ متقاضی به بانک‌های عامل برای دریافت بیش از ۲۸ هزار و ۵۰۰‌میلیارد تومان تسهیلات معرفی شده‌اند.

استان‌های دارای بیشترین و کمترین متقاضی

آمارها نشان می‌دهد که بیشترین متقاضیان دریافت تسهیلات در قالب طرح رونق در استان‌های اصفهان (۴هزار و ۶۵۷ متقاضی)، مازندران (۴هزار و ۵۴۰ متقاضی)، آذربایجان‌شرقی (۳هزار و ۵۸۰ متقاضی)، گیلان (۳هزار و ۲۷۴ متقاضی) و فارس (۳هزار و ۲۰۱ متقاضی) متمرکزند. کمترین میزان درخواست‌ها برای دریافت وام نیز به مناطق آزاد (۱۹۰ متقاضی)، خراسان شمالی (۳۶۱ متقاضی)، بوشهر (۳۷۳ متقاضی)، سیستان و بلوچستان (۴۴۲ متقاضی) و کهکیلویه و بویراحمد (۵۸۹متقاضی) اختصاص داشته است. آمارها نشان می‌دهد که تا نیمه آذر ماه، ۹هزار و یک متقاضی از طریق فرآیند طرح رونق موفق به دریافت ۶هزار و ۴۳۲میلیارد تومان تسهیلات شده‌اند و ۸ هزار و ۵۷۶ متقاضی نیز از طریق مراجعه مستقیم به بانک ۵هزار و ۵۵۶‌میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده‌اند.

عطش وام در تولید