شاتا: وزیر صنعت، معدن وتجارت پیشنهاد داد، برای حمایت از تولیدکنندگان، مواد اولیه در گمرک به سرعت ترخیص شود.محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت،معدن و تجارت از سامانه جامع گمرکی بازدید و از الکترونیکی شدن ترخیص کالا در گمرک استقبال کرد. در این بازدید مجتبی خسروتاج قائم مقام وزیر صنعت، معدن وتجارت و علی اصغر توفیق معاون آموزش، پژوهش و فناوری اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز حضور داشتند. مسعود کرباسیان، رئیس کل گمرک ایران در ابتدای این بازدید درخصوص چگونگی کارکرد سامانه جامع گمرکی توضیحاتی ارائه و مراحل مختلف انجام تشریفات گمرکی با به‌کارگیری پنجره واحد تجارت فرامرزی و سامانه جامع گمرکی را تشریح کرد.

همچنین نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت پیاده‌سازی مانیفست الکترونیکی و دریافت اطلاعات کالاها توسط سامانه قبل از رسیدن کشتی یا کامیون، قبض انبار الکترونیکی، صدور پروانه‌های گمرکی به روش الکترونیکی، ارتباط الکترونیکی گمرک با بانک،صدور بیمه‌نامه‌های الکترونیک، پرداخت الکترونیکی و حذف کاغذ در گمرک را با کمک سامانه جامع گمرکی قابل تحسین توصیف کرد.مهم‌ترین موضوعی که در این بازدید از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت مطرح شد حمایت از تولیدکنندگان داخلی و صاحبان صنایع با استفاده از سامانه جامع گمرکی و اطلاعات آنلاین این سامانه بود. نعمت‌زاده ابتدا پیشنهاد داد تا قبض انبار برای مواد اولیه و کالاهای مورد نیاز تولیدکنندگان حذف شود و اطلاعات مانیفست الکترونیکی سامانه جامع گمرکی در ترخیص کالا ملاک عمل قرار گیرد که این پیشنهاد با استقبال رئیس کل گمرک ایران همراه شد. همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس کل گمرک ایران توافق کردند تا لیستی از تولیدکنندگان و صاحبان صنایع از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در اختیار گمرک قرار گیرد تا تشریفات گمرکی کالای آنها بدون ارزیابی انجام و کنترل‌های لازم پس از ترخیص و در حین حسابرسی بعد از ترخیص صورت پذیرد.

همچنین پیشنهاد دیگری از سوی رئیس کل گمرک ایران مطرح شد مبنی بر اینکه برای ترخیص فوری کالاهای تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی خوشنامی که مبادلات آنها از طریق سیستم بانکی صورت گرفته یا از ارز مبادله‌ای استفاده می‌کنند، با هدف توسعه و تسهیل تجارت و حمایت از تولیدکنندگان داخلی بانک‌ها سقف اعتباری برای آنها تعریف کنند تا بدون معطلی در گمرک کالاهای آنها ترخیص شود.رئیس کل گمرک ایران نیز از اجرای طرحی در گمرک خبر داد که تولیدکننده‌ها می‌توانند پس از ورود کالای خود به انبارها ۵۰ درصد کالای خود را ترخیص کنند و ۵۰ درصد باقی‌مانده را نگه دارند تا مراحل تشریفات گمرکی آن انجام شود.