آرشیو روزنامه شماره ۴۵۲۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۵۲۹

 • نسخه اشتباه برای صنعت

  دنیای‌اقتصاد: آیا چالش بخش تولید تنها سرمایه در گردش است؟ هر چند بسیاری از مدیران صنعتی همواره بر مشکل تامین منابع مالی تاکید دارند، اما بسیاری دیگر در کنار کمبود منابع مالی، سیاست‌های مداخله‌جویانه صنعتی را چالش اصلی این بخش دانسته و معتقدند برای عبور از این چالش باید دولت دست از دخالت نابجا در بخش صنعت بردارد تا از این طریق بوروکراسی دست و پا گیر از میان برداشته شود.
 • اهمیت نهمین فستیوال فولاد ایران

  مهدی کرباسیان
  اهمیت دوره نهم همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران که هفته آینده از سوی گروه رسانه‌ای «دنیای اقتصاد» برگزار می‌شود، با توجه به تحریم فولاد و تعدادی از شرکت‌های فولادی از یکسو و وضع عوارض بر فولاد چین و تعدادی از کشورهای دیگر از سوی دیگر قابل توجه است.
 • واگذاری مجوز صدور پروانه‌های اکتشاف به شرکت‌های توانمند

  گروه بنگاه‌ها: واگذاری مجوز محدوده‌های معدنی به بخش خصوصی توسط معاونت اکتشافی سازمان زمین‌شناسی از مهم‌ترین اقداماتی بود که با نظر مساعد و همراهی شورای عالی معادن و معاونت معدنی وزارت صمت به تصویب رسید. عباس گل‌محمدی، معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، با اعلام این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: واگذاری پروانه‌های اکتشاف سازمان زمین‌شناسی عملیاتی شده و توسط سازمان در چارچوب مقررات به شرکت‌های توانمند واگذار خواهد شد.
 • ممنوعیت واردات پوشاک لغو نشده است

  شاتا: مدیرکل صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت گفت: ممنوعیت واردات پوشاک، کفش و سایر کالاهای نهایی ‌حوزه صنایع نساجی و پوشاک که در شرایط حاضر ضرورتی به واردات آنها وجود ندارد، به قوت خود باقی است. افسانه محرابی با اعلام این خبر افزود: براساس مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی، محدودیت‌های موجود منابع ارزی و در راستای تامین ارز موردنیاز برای واردات کالاهای ضروری، اساسی و مواداولیه؛ ثبت‌سفارش کالاهای گروه چهارم شامل ۱۳۳۹ ردیف تعرفه، ممنوع شد. وی خاطرنشان کرد: از آنجا که مصوبه مذکور به قوت خود باقی است و نظر به توانمندی‌های تولید داخلی در تامین انواع پوشاک موردنیاز کشور و لزوم حمایت از تولیدات داخلی به‌ویژه در مقطع کنونی، ثبت سفارش انواع پوشاک همچنان ممنوع است. مدیرکل صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت در پایان با نگاهی به آمار صادرات پوشاک تصریح‌ کرد: طی ۹ماه اخیر ۴هزار و۶۰۰ تن پوشاک به ارزش ۴۸میلیون دلار صادر شده که از نظر وزنی ۵۹درصد و از نظر ارزشی ۲۴درصد رشد داشته است.
 • بهبود وضعیت منابع آبی تهران

  دنیای اقتصاد: مدیر دفتر تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای تهران از بهبود وضعیت منابع آبی تهران خبر داد. به گفته محمد شهریاری از ابتدای سال آبی تا ۳۰ دی‌ماه، میزان بارندگی‌های استان تهران ۱۸۰ میلی‌متر ثبت شده که این میزان نسبت به متوسط بلندمدت که عددی معادل ۱۰۳ میلی‌متر بوده، ۷۳ درصد افزایش داشته است.

بیشتر