آرشیو روزنامه شماره ۵۱۵۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۱۵۰

 • اسم رمز ۱۹ مخل تولید

  دنیای‌اقتصاد: اسم رمز ۱۹ مخل تولید اعلام شد و برای تعیین تکلیف روی میز هیات مقررات‌زدایی قرار گرفت. گزارش وزارت «صمت» حاکی از این است که از میان ۱۹ مجوز، رویه یا مقرره که در واقع مخل تولید هستند و عموما برون‌دستگاهی به حساب می‌آیند، ۹ مورد در بخش صنعت، ۵ مورد در بخش معدن و ۵ مورد نیز به بخش اصناف مربوط است. فضای نامطلوب کسب‌وکار و قوانین سلیقه‌ای دستگاه‌های اجرایی، موانعی است که در مسیر تولید قرار گرفته است. به اعتقاد فعالان اقتصادی، تورم مقررات و بعضا مزاحم، تاثیرات منفی در اقتصاد ایران به جای گذاشته است که اثرات آن کمتر از تحریم‌ها و محدودیت‌های بین‌المللی نیست؛ چراکه نوعی سردرگمی در روند فعالیت‌های تولیدی ایجاد کرده است. تحلیل‌های کارشناسی نشان می‌دهد که مشخص کردن مخل یا مفید بودن مجوزها، شفاف کردن تعداد مجوزهای هر نهاد و دلایل امتناع نهادها از تسهیل در دریافت آنها در کنار تمرکز روی گسترش پلت‌فرم دولت الکترونیک از جمله مواردی است که کمک خواهد کرد تا مسیر مانع‌زدایی از تولید سریع‌تر و دقیق‌تر طی شود.
 • پیش‌نیاز طرح تشکیل وزارت انرژی

  دنیای اقتصاد: سال ۹۹ «طرح تشکیل وزارت انرژی» و «وزارت آب و محیط‌زیست» توسط جمعی از نمایندگان به مجلس تقدیم و در چند روز گذشته نیز اعلام وصول شد. در همین راستا، کمیسیون انرژی اتاق ایران اولین نشست خود در سال جدید را به بررسی طرح تشکیل وزارت انرژی اختصاص داد. حاضران در این نشست بر ضرورت اهمیت نهاد رگولاتوری تاکید و تعریف ساختار درستی از نهاد تنظیم‌گر را پیش‌نیاز تاسیس وزارت انرژی عنوان کردند.
 • هشدار اتمام ذخایر سنگ آهن کشور

  دنیای‌اقتصاد: دیوان محاسبات کشور اعلام کرد: ضعف جدی در نظارت بر عرضه محصولات فولادی و ناهماهنگی بین بخش‌های مختلف حاکمیتی موجب ایجاد التهابات متعدد و نوسانات بازار در سبد محصولات فولادی است.
 • گرانی جوجه ربطی به قاچاق آن ندارد

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر بازرگانی داخلی کالاهای کشاورزی گفت: نوسانات اخیر قیمت جوجه یک‌روزه ربطی به قاچاق ندارد و ممکن است تحت‌تاثیر عواملی چون افزایش تقاضا بوده باشد.
 • درخواست اختصاص ۲۰ هزار میلیارد ریال برای نهاده‌های کشاورزی

  دنیای‌اقتصاد: وزارت جهاد کشاورزی به منظور تا‌مین منابع مالی لازم برای تهیه و تدارک نهاده‌های کشاورزی به ویژه کودهای مورد نیاز بخش کشاورزی در سال جاری، خواستار اختصاص مبلغ ۲۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی شد.
 • چالش تامین زمین برای بنگاه‌های کوچک

  دنیای‌اقتصاد: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که‌ نزدیک به ۱۰ هزار بنگاه اقتصادی با پیشرفت فیزیکی بیش از ۶۰ درصد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور وجود دارد که می‌تواند دست‌‌کم برای ۲۰۰ هزار نفر اشتغال ایجاد کند.
 • چهار اهرم رشد صادرات

  دنیای‌اقتصاد: سه سناریوی صادراتی ایران برای سال ۱۴۰۰ اعلام شد. سناریوهایی که با چهار پارامتر اصلی برای هدف‌گذاری صادراتی تعیین تکلیف می‌شوند. «کنترل کرونا و میزان واکسیناسیون»، «تحولات سیاسی ناشی از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران و تا‌ثیر آن بر اقتصاد»، «میزان پیشرفت در مذاکرات برای برداشته شدن تحریم‌ها» و « میزان تحقق شعار سال ۱۴۰۰ در مورد تولید» چهار عامل تا‌ثیرگذار در تحقق یکی از سه سناریوهای «خوش‌بینانه»، «بدبینانه» و «تداوم شرایط فعلی» است. بدیهی است در صورت مثبت بودن چهار پارامتر فوق، سناریوی خوش‌بینانه محقق خواهد شد و در صورت عدم‌توفیق در این پارامترها، سناریوی بدبینانه رقم خواهد خورد.
 • صادرات در دست‌انداز بخشنامه‌ها

  دنیای‌اقتصاد: ابلاغیه۱۷۷ ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در مورد روش‌های رفع تعهد ارزی مورد بازنگری قرار گرفت و این امیدواری را ایجاد کرد که بسیاری از مسائل حوزه صادرات از جمله رفع تعهد ارزی صادرات سال ۱۳۹۷ برطرف شود، اما جمشید نفر، رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق ایران بر این عقیده است که ابلاغیه جدید نیز مشکلات صادرکنندگان سال ۱۳۹۷ را حل نمی‌کند.
 • دو هدف همکاری شرکت‌های بلغاری و ایرانی

  دنیای‌اقتصاد: در ملاقات سفیر بلغارستان در ایران با رئیس اتاق تهران، دو طرف نسبت به ارتقای سطح مناسبات تجاری دو کشور تاکید کردند. نیکولینا کنوا، سفیر بلغارستان در ایران، در گفت‌و‌گو با مسعود خوانساری، رئیس اتاق تهران چگونگی توسعه همکاری‌ها و افزایش حجم مبادلات تجاری ایران و بلغارستان را مورد بررسی قرار داد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر