آرشیو روزنامه شماره ۵۱۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۱۲۲

 • ۹ درجه‌دار اقتصادی سال ۹۹

  دنیای‌اقتصاد: پنجمین دوره مراسم اهدای نشان و تندیس کارآفرینی امین‌الضرب همزمان با ۱۳۷ سالگی تاسیس اتاق تهران برگزار شد. در این دوره از ۹ چهره فعال در حوزه اقتصاد و بخش خصوصی تقدیر شد. این مراسم که از سوی اتاق بازرگانی تهران برگزار می‌شود، تقدیری است از کسانی که در افت و خیزهای اقتصادی کشور دست از کار نکشیدند و کسب و کار خود را همچنان سرپا نگه داشتند. در این دوره از مراسم اهدای نشان و تندیس کارآفرینی امین‌الضرب، مهم‌ترین محور صحبت‌های کارآفرینان، دست‌اندازهایی بود که دولتی‌ها برای فعالیت‌های اقتصادی فراهم می‌آوردند. به گفته آنها عملکرد دولت در قبال بخش خصوصی مانند پزشکی است که بدون دانستن بیماری، نسخه درمان ارائه می‌کند.
 • چه‌میزان کالای اساسی از گمرکات کشور ترخیص شد؟

  دنیای‌اقتصاد: از ابتدای سال تا‌ پایان بهمن‌ماه حدود ۴/ ۲۱ میلیون تن کالای اساسی به ‌ارزش ۱۰ میلیارد و ۸۴۰ میلیون دلار از گمرکات کشور ترخیص شد که «ذرت» با بیش از ۹ میلیون تن، ۴۲ درصد وزن واردات کالا‌های اساسی را به خود اختصاص داده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا‌ ۳۰ بهمن‌ماه ۳۰ میلیون و ۸۱۸ هزار تن کالا به‌ ارزش ۳۴ میلیارد و ۳۲۱ میلیون دلار از گمرکات کشور ترخیص شده که ۲۱ میلیون و ۳۷۷ هزار و ۲۸۱ تن به‌ ارزش ۱۰ میلیارد و ۸۳۹ میلیون و ۳۰۵ هزار و ۹۰۱ دلار آن مربوط به ترخیص ۲۵ گروه کالاهای اساسی است. سهم واردات کالا‌های اساسی از کل واردات کشور از لحاظ وزنی ۶۹۱ درصد و از لحاظ ارزش ۵/ ۳۱ درصد بوده است.
 • تدوین نقشه راهبردی تجارت ایران و عمان

  دنیای‌اقتصاد: روسای اتاق‌های بازرگانی ایران و عمان در نشست ویدئوکنفرانس، ضمن تشریح چالش‌های توسعه روابط دو کشور، پیشنهادهای خود را برای بهبود وضعیت موجود ارائه کردند. در این نشست، پیشنهاد شد نقشه راهبردی ایران و عمان به منظور توسعه روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف تجارت، صنعت، سرمایه‌گذاری و ... تدوین شود.
 • رونق تولید با اهرم سیاست ارزی

  دنیای‌اقتصاد: اهرم ارزی توانست صنعت لوازم‌خانگی را احیا کند. اعلام رسمی عبور تولید ۱۱ماهه لوازم‌خانگی از مرز ۱۴ میلیون دستگاه از سوی مقامات وزارت صمت شاهدی مهم برای این ادعاست که سرکوب نرخ ارز تنها به رشد واردات برندهای خارجی و کاهش محبوبیت محصولات داخلی منجر خواهد شد. سیاستی که ناشی از یک خطای ذهنی است و تکرار هرباره آن جز صنعت‌زدایی و گسترش قاچاق حاصلی در پی نداشته است. این خطا امسال از سوی سیاست‌گذار تکرار نشد و در مدتی کوتاه، فواید بسیاری در پی داشت. یکی از این فواید، مطلوبیت بیشتر خرید کالای داخلی در مقایسه با محصولات خارجی بود که نمود آن به عینه در بازار لوازم‌خانگی مشهود است.
 • مکاتبه وزیر با معاون اول برای تعیین تکلیف برنج‌های دپو

  دنیای‌اقتصاد: بعد از چهار ماه کشمکش و به توافق نرسیدن دستگاه‌های مختلف بر سر استاندارد ۱۲۷ برنج که منجر به ترخیص نشدن انواع محموله‌های برنج وارداتی و دپو شده در بنادر شده، در نهایت کار به دفتر ریاست جمهوری کشیده شد و وزیر صنعت، معدن و تجارت طی نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهور خواستار تمدید به تعویق افتادن اجرای استاندارد ۱۲۷ برنج تا‌ پایان ماه رمضان شده است. به گزارش «ایسنا»، حجم برنج‌های دپو شده در گمرک و بنادر تا‌ آبان امسال به بیش از ۲۰۰ هزار تن رسید که برای ترخیص آن چنین حاشیه‌هایی نیز ایجاد شد؛ به‌طوری که صاحبان کالا به دلایلی از جمله تا‌مین نشدن ارز امکان ترخیص نداشته و حتی اعلام کردند که کالاها تا‌ مرز فاسد شدن هم پیش رفته است، ولی سرانجام بعد از رایزنی‌های صورت گرفته این مشکل برطرف و ترخیص برنج‌های وارداتی از سر گرفته شد.
 • کمک «دخانیات» به زلزله‌زدگان سی‌سخت

  گروه شرکت‌ها: شرکت دخانیات ایران در پی وقوع زلزله در شهر سی‌سخت و در راستای ایفای مسوولیت‌های اجتماعی خود، ۵/ ۱ میلیارد ریال به آسیب‌دیدگان این حادثه ناگوار کمک کرد. به گزارش «روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت دخانیات ایران»، به‌منظور ابراز همدلی و همدردی با آسیب‌دیدگان زلزله اخیر شهر سی‌سخت استان کهگیلویه و بویراحمد و تامین بخشی از مایحتاج ضروری و مورد نیاز، کمک‌های غیر نقدی شرکت دخانیات ایران به این شهر ارسال شد. براساس این گزارش، این اقدام با دستور افضلی، مدیر عامل و نایب رئیس هیات‌مدیره انجام شد. این اقلام در قالب ۲۵۰ تخته پتو، هزار قالب صابون، ۲۵۰ کیسه برنج، ۵۰۰ حلب روغن، ۵۰۰ بسته قند، ۵۰۰ بسته چای و ۵۰۰ قوطی رب گوجه فرنگی در خودروی‌های سنگین شرکت بارگیری و به منطقه زلزله‌زده ارسال شد.
 • توزیع کالاهای شب عید در شبکه منتخب

  دنیای‌اقتصاد: قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد از ۲۰ اسفند برای مقاطع شب عید و رمضان از طریق شبکه منتخب توزیع، فروشگاه‌های منتخب و اصناف، کالاهای ضروری شب عید منظم توزیع خواهد شد. به گزارش «ایسنا» محمد صادق مفتح در برنامه «تیتر امشب» با اشاره به افزایش تقاضای برخی از کالاها در آستانه شب عید و ماه رمضان گفت: به‌دلیل نزدیکی دو مناسبت نوروز و ماه رمضان، برنامه‌ریزی مشترکی برای عرضه کالا به قیمت مناسب و منصفانه که تولیدکننده هم متضرر نشود برای هر دو مناسبت در حال انجام است. اما قیمت‌گذاری بدون در نظر گرفتن مکانیزم عرضه و تقاضا کار بیهوده‌ای است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر