آرشیو روزنامه شماره ۵۱۱۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۱۱۶

 • کلید رهایی از خودتحریمی

  دنیای‌اقتصاد: در یازدهمین سال برگزاری همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و سنگ‌آهن ایران با نگاهی به بازار، متولیان بخش دولتی و خصوصی تهدیدها و فرصت‌های فضای کسب‌وکار زنجیره فولاد را واکاوی کردند. ‌آسیب‌شناسی این صنعت استراتژیک نشان می‌دهد فضای کسب‌وکار در ایران بیش از آنکه به ریسک‌های غیراقتصادی مرتبط باشد، تحت‌تاثیر ریسک‌های سیاست‌گذاری است که کمتر از فشار تحریم‌ها نیست. اجماع اضلاع درگیر توسعه صنعت فولاد در این همایش، یک‌صدایی درخصوص چگونگی حل چند چالش «مداخلات دولتی و اقتصاد دستوری»، «نبود برنامه جامع در صادرات زنجیره فولاد»، «عدم‌سرمایه‌گذاری در فولادهای آلیاژی»، «فقدان تولید فناورانه» و «نفوذ کمرنگ در بازارهای مصرف» بود، ضمن آنکه راهکارهایی برای دست‌یافتن به آینده روشن این صنعت در روز اول این همایش که به ابتکار گروه رسانه‌ای«دنیای اقتصاد» برگزار می‌شود، ارائه شد.
 • دو معضل صنعت پخش در ایران

  دنیای اقتصاد: اعضای کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق ایران در نشست اخیر این کمیسیون به بررسی توانمندی‌های صنعت پخش و چالش‌های پیش‌روی این صنعت پرداختند. به اعتقاد آنها، نبود یک متولی مشخص برای این حوزه و وجود قوانین موازی، دو معضل جدی در برابر صنعت پخش است.
 • تخصیص ارز مورد نیاز واردات کالاهای اساسی برای ۶ ماه نخست ۱۴۰۰

  دنیای‌اقتصاد: دبیر کارگروه تنظیم بازار از تخصیص ارز مورد‌نیاز ۶ ماهه نخست ۱۴۰۰ برای واردات کالا‌های اساسی توسط بانک مرکزی خبر داد.
 • افزایش تولید بیش از دو برابری در ۸۶ واحد بزرگ صنعتی

  دنیای اقتصاد: بررسی اطلاعات ۳۱۹ واحد صنعتی بزرگ و مهم کشور نشان می‌دهد که در ۱۰ ماه‌ امسال ۱۴۸ واحد بین ۲۰ تا ۵۰ درصد، ۴۰ واحد بین ۵۰ تا ۷۰ درصد، ۴۵ واحد بین ۷۰ تا ۱۰۰ درصد و ۸۶ واحد بیش از ۱۰۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش تولید داشته‌اند. سعید زرندی، معاون طرح و برنامه وزارت صنعت‌و معدن و تجارت در گفت‌و‌گو با «ایسنا» اظهار کرد: معاونت طرح و برنامه وزارت صمت ماهانه ۴۰ کالای اصلی و مهم بخش صنعت و معدن را تحت‌عنوان کالاهای منتخب صنعتی و معدنی بررسی می‌کند. این بررسی از حدود ۱۰۰۰ واحد صنعتی و معدنی انجام می‌شود‌ چرا‌که تعداد کل واحدهای صنعتی و معدنی خیلی زیاد هستند و امکان پایش همه آنها وجود ندارد.
 • زمینه‌سازی برای توسعه همکاری با تایلند

  دنیای‌اقتصاد: وبینار مشترک اتاق‌های بازرگانی ایران و تایلند باهدف توسعه همکاری‌ها و معرفی زمینه‌های مشترک برگزار شد و تشکیل شورای مشترک بازرگانی با هدف توسعه روابط دو کشور در دستور کار قرار گرفت. وبینار مشترک اتاق‌های بازرگانی ایران و تایلند باهدف توسعه همکاری‌ها و معرفی زمینه‌های مشترک برگزار شد. حاضران در نشست ابراز امیدواری کردند با اتمام کرونا و محدودیت‌های ناشی از تحریم، روابط دو کشور به قبل از این دوران برگردد. ضمن اینکه دو طرف بر اهمیت تبادل اطلاعات تجاری در شرایط فعلی تاکید کردند و آن را زمینه‌ای برای تاسیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و تایلند یا شورای مشترک بازرگانی عنوان کردند. در همین زمینه غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران تشکیل شورای مشترک بازرگانی دو کشور را نقطه آغازی برای روابط اقتصادی دو کشور در آینده معرفی کرد.
 • تعیین‌تکلیف قیمت‌گذاری فولاد

  دنیای‌اقتصاد: در نشست تخصصی«تعاملات دو حوزه فولاد و سنگ‌آهن، چالش‌ها و راهکارها؛ صادرات در دوره پساترامپ» جدال بر سر قیمت‌گذاری دستوری در زنجیره تولید فولاد به خط اصلی گفت‌وگوهای حاضران بدل شد. چشم‌انداز بلندمدت صنعت فولاد از منظر اکتشافات معدنی، بررسی روندهای جهانی اکتشاف و فرآوری سنگ‌آهن، مداخلات دولتی در زمینه سهمیه‌بندی برای بازیگران و پیش‌نیازهای دستیابی به افق ۱۴۰۴ صنعت فولاد از دیگر مواردی بود که حین بحث توسط حاضران مطرح شد. بارزترین نکته در این نشست که به گفت‌وگو میان موافقان و مخالفان اقتصاد دستوری و رقابتی بدل شد، تبعات و فواید قیمت‌گذاری در بخش‌های مختلف زنجیره فولاد بود. در عین حال سخنرانان این نشست نسبت به آینده ذخایر سنگ‌آهن کشور و لزوم ورود به فاز سرمایه‌گذاری برای اکتشاف و واردات سنگ‌آهن در راستای تثبیت سطح تولید فولاد ابراز نگرانی کردند.
 • موانع خودساخته صادرات غیرنفتی

  دنیای اقتصاد: مراسم معرفی صادرکنندگان نمونه استان تهران و تقدیر از آنها با حضور مقامات دولتی و نمایندگان بخش خصوصی توسط اتاق بازرگانی تهران برگزار شد و طی آن ۱۴ صادرکننده نمونه معرفی و از آنها تقدیر شد.
 • تغییر ماهیت اتاق به نفع بخش خصوصی نیست

  دنیای‌اقتصاد: اصلاح قانون اتاق بازرگانی که اخیرا از سوی برخی از نمایندگان مجلس مطرح شده، مورد انتقاد همه فعالان بخش خصوصی واقع شده است. بیشتر انتقادات نیز متوجه یکی از بندهای این طرح است که در آن گفته می‌شود اتاق باید به بخش عمومی غیردولتی تبدیل شود. فعالان بخش خصوصی بر این باورند که تغییر ماهیت حقوقی اتاق، زمینه دخالت‌ها در نهاد بخش خصوصی را فراهم می‌کند. در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، این موضوع از سوی غلامحسین شافعی مطرح شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر