آرشیو روزنامه شماره ۵۱۱۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۱۱۴

 • فاصله توسعه غرب و شرق آسیا

  دنیای‌اقتصاد: بررسی آنکتاد نشان می‌دهد ظرفیت‌های مولد در آسیا نه‌تنها در بین کشورها، بلکه بین شرق و غرب آسیا به‌طور ناهموار توزیع شده است. طبق برآوردها، بین امتیازات بهترین بازیگران در شرق آسیا مانند «چین»، «کره» و «سنگاپور» و امتیازات بهترین بازیکنان غرب آسیا، یعنی «ارمنستان»، «ایران» و «ترکیه» فاصله قابل‌توجهی وجود دارد. در این بین میانگین نمره PCIدر شرق آسیا تقریبا قابل مقایسه با اقتصادهای توسعه‌یافته بوده و این نشان‌دهنده توسعه موفق و تحول‌آفرین از سال۱۹۷۰ در منطقه است. در انتهای دیگر توزیع، کشورهایی مانند «افغانستان»، «عراق» و «یمن» هستند که به دلیل عملکرد ضعیف PCI آنها میانگین نمره در غرب آسیا و به‌طور کلی آسیا به‌عنوان یک کل را کاهش داده‌اند.
 • برنامه سه روزه همایش یازدهم فولاد

  دنیای‌اقتصاد: یازدهمین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنعت فولاد و سنگ‌آهن ایران با نگاهی به بازار، دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه این هفته (چهارم تا ششم اسفند) برگزار می‌شود. در این همایش که به سنتی هر ساله برای گروه رسانه‌ای «دنیای‌اقتصاد» تبدیل شده است، بزرگان زنجیره صنعت فولاد ایران و جهان گردهم می‌آیند تا سیاست‌های این صنعت پیشران را بررسی کنند.
 • تجویز سیاست‌گذاری آزاد برای صنایع کوچک‌ومتوسط

  دنیای اقتصاد: در نشست کمیسیون صنایع اتاق ایران، توجه به سیاست‌گذاری صنعتی مناسب برای صنایع کوچک مورد تاکید قرار گرفت. از زمان تاسیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در سال ۱۳۸۳ تا امروز این بخش از وزارت صمت ۱۳مدیرعامل و رئیس به خود دیده است. موضوعی که نقش اساسی در بی‌ثباتی مدیریت صنایع کوچک و متوسط داشته و برای حل آن، سیاست‌گذاری آزاد از نظرات فردی تجویز شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد ایجاد منطقه آزاد سیاست‌گذاری در سازمان صنایع کوچک فارغ از نظرهای شخصی افراد می‌تواند به بهبود وضعیت صنایع کوچک و متوسط در کشور منجر شود. در این جلسه پیشنهاد شده اختیار صدور مجوزهای مختلف در حوزه صنایع کوچک و متوسط از وزارت صمت به معاونت صنایع کوچک واگذار شود. در این نشست که با حضور اعضای اتاق، برخی مقامات سازمان صنایع کوچک و نمایندگان مجلس تشکیل شد، نایب‌رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران به انتقاد از خدمات پولی ارائه‌شده از صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک پرداخت. او با اشاره به مصوبه مجلس مبنی بر اداره شهرک‌های صنعتی توسط صاحبان صنایع افزود: متاسفانه تامین منابع مالی شهرک‌های صنعتی در شرایط فعلی غیرممکن است و در حال حاضر راه‌حل این مشکل این است که ۵۰ درصد عوارض شهرداری‌ها برای مدیریت منابع مالی شهرک‌های صنعتی، مستقیما به آنها تخصیص یابد. تسهیل تامین مواد اولیه برای بنگاه‌های کوچک و متوسط از دیگر نکاتی بود که نایب‌رئیس کمیسیون صنایع مطرح کرد. او همچنین خواستار پذیرش صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک توسط کلیه بانک‌ها شد.
 • سه نشانه صنعتی برای ثبات اقتصادی

  دنیای اقتصاد: افزایش رشد بخش صنعت تا سطح ۵/ ۶درصد، رشد ۳۸درصدی مجوزهای صادره صنعتی و رشد داخلی‌سازی تا سطح ۳میلیارد دلار سه نشانه مهم در بخش صنعت برای تایید ثبات در سطح اقتصاد هستند. علیرضا رزم حسینی وزیر صمت در حالی از وضعیت باثبات اقتصاد ایران گفت که در سفر اخیر خود به استان یزد ۴پروژه صنعتی با سرمایه‌گذاری ۱۹۰۸ میلیارد تومان و اشتغال‌زایی ۹۰۰نفر را افتتاح کرد. وی ضمن یادآوری اثر تحریم روی بخش صنعت خاطرنشان کرد: صادر‌کننده فولاد، انواع فلزات رنگی و پتروشیمی هستیم و ۷۵ درصد صادرات کشور به ۱۵ کشور همسایه نشانگر قابلیت‌های ما در این حوزه است‌. رزم حسینی همچنین تصریح کرد: اگر فشار جنگ و تحریم نبود اکنون یکی از کشورهای صنعتی برتر منطقه بودیم که بحمدالله با تمام این شرایط در این مسیر در حال حرکت هستیم. وی گفت: مسیر توسعه کشور با تعامل مردم، مجلس و دولت هموارتر می‌شود. رزم‌حسینی رشد ۳۸ درصدی صدور مجوزهای صنعتی در ۱۰ماه را نشان از امید مردم به سرمایه‌گذاری، امنیت پایدار، توسعه و نشانگر ثبات سیاسی و اقتصادی دانست و خاطرنشان کرد: طرح شیرین‌سازی و انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی و شرق کشور یکی از مهم‌ترین اقدامات تاثیرگذار در طول دوران جمهوری اسلامی ایران بوده است. وزیر صمت با بیان اینکه خط اول انتقال به طول ۸۲۰ کیلومتر برای انتقال آب خلیج‌فارس به اردکان (یزد) است، گفت: این خط تا پایان سال به استان یزد،اردکان و معدن چادرملو می‌رسد.
 • تغییرات اقلیمی سد توسعه

  دنیای اقتصاد: تغییرات اقلیمی و زیست‌محیطی در جهان، قربانیان بسیاری خواهد داشت و تجارت یکی از این قربانیان است. آسیب‌هایی که فعالیت‌های انسانی به طبیعت وارد کرده، در نهایت گریبان او را خواهد گرفت و انسان برای تداوم حیات خود، گریزی جز یافتن چاره‌ برای مهار این تغییرات اقلیمی ندارد. کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل موسوم به آنکتاد، در گزارش اخیر خود نسبت به آسیب‌های گسترده این تغییرات به کشورهای جهان به ویژه کشورهای در حال توسعه هشدار داده است. این گزارش تاکید دارد که اتخاذ سیاست‌های متناسب برای بخش‌های کشاورزی، شیلات و توریسم و همچنین تنوع بخشیدن به بخش‌های اقتصادی برای کاهش پیامدهای زیست محیطی لازم و ضروری است.
 • هزینه واردات آمریکا به بیشترین میزان خود از سال ۲۰۱۲ رسید

  دنیای‌اقتصاد: هزینه واردات ایالات متحده در ماه ژانویه به دلیل افزایش قیمت محصولات انرژی و تضعیف دلار، شاهد بیشترین افزایش طی۹ سال اخیر بود که انتظارات را برای تسریع تورم در ماه‌های آینده تقویت می‌کند.
 • جزئیات تعیین تکلیف و ترخیص کالاهای ممنوعه

  دنیای‌اقتصاد: معاون فنی گمرک ایران طی مکاتبه‌ای با معاونت هماهنگی معاون اول رئیس‌جمهور از تعیین تکلیف کالاهای بلاتکلیف و واردات ممنوع مانده در گمرک خبر داده است.
 • مشکل بزرگ خودتحریمی در صادرات

  دنیای‌اقتصاد: معاون استان‌ها و تشکل‌های اتاق ایران با بیان اینکه در دوره‌های مختلف شاهد صدور بخشنامه‌های غیر کارشناسی و ساعتی برای تولید و صادرات هستیم، بخش عمده مشکلات صادرات را ناشی از خودتحریمی‌ داخلی دانست که در قالب بخشنامه‌های خلق‌الساعه ظهور می‌کنند. مظفر علیخانی، گفت: فلسفه برگزاری آیین روز ملی صادرات آسیب‌شناسی صادرات، سیاست‌گذاری در حوزه ارز و صادرات، تدوین و ارائه راهکار در بحث افزایش صادرات، معرفی الگوهای موفق صادراتی به جامعه و صادرکنندگان جوان و فرهنگ‌سازی در این امر است. او اظهار کرد: درآمد ارزی و بازگشت ارز به چرخه اقتصادی و کمک به کارآفرینی، تولید و توزیع ثروت، برقراری عدالت اجتماعی، ایجاد اشتغال، افزایش درآمد مردم و... از جمله کارکردهای اصلی صادرات است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر