آرشیو روزنامه شماره ۵۱۱۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۱۱۲

 • فرمول گمرک برای رسوب‌زدایی

  دنیای‌اقتصاد: ایستایی، دپو و رسوب کالا در چهار گلوگاه از سوی معاون گمرک ایران تشریح و ۱۶ دلیل برای آن بیان شد. دلایلی که نشان می‌دهد در هر گلوگاه به چه دلایلی ترخیص کالا یا گذر از آن مرحله اتفاق نمی‌افتد. در عین حال فرمولی نیز برای تسریع رسوب‌زدایی کالا در گمرکات ارائه شد. بر این اساس هشت اقدام فوری باید از سوی مقامات ذی‌ربط در اسرع وقت صورت پذیرد تا‌ ماندگاری کالا در گمرکات کاهش یابد. مهردادجمال ارونقی در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» ضمن آسیب‌شناسی دپو، ایستایی و رسوب کالا در دروازه‌های تجارت خارجی، نسخه‌ای را نیز برای برون‌رفت از این شرایط ارائه کرد. ارونقی اعتقاد دارد فر‌آیند تجارت کشور باید اصلاح شود و تا‌ زمانی که این اتفاق نیفتد هیچ کدام از اهداف میسر نخواهد شد.
 • ظرفیت صادراتی ۱۱۰۰میلیارد دلاری بازار کشورهای همسایه

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: ظرفیت صادرات به کشورهای همسایه ۱۱۰۰ میلیارد دلار می‌تواند باشد که اگر تنها ۲۰ درصد از این بازار را داشته باشیم، صادرات ما به کشورهای همسایه مبلغ قابل توجهی خواهد شد.
 • مسوولیت تنظیم بازار محصولات کشاورزی به وزارت جهاد برگشت

  دنیای‌اقتصاد: معاون اقتصادی رئیس‌جمهور در نامه‌ای ۴ مسوولیت تنظیم بازار محصولات کشاورزی را دوباره به وزارت جهاد کشاورزی برگرداند. به گزارش خبرگزاری فارس، براساس ابلاغ معاون اقتصادی رئیس‌جمهور به وزرای جهاد کشاورزی و صمت، چهار مسوولیت تنظیم بازار محصولات کشاورزی از جمله مسوولیت و اختیار ثبت سفارش، تعیین اولویت و تخصیص ارز نهاده‌های دامی، تنظیم بازار زنجیره محصولات مرغ و تخم‌مرغ و سیاست‌های حوزه صادرات نهاده‌های کشاورزی، دام و طیور و مرغ و تخم‌مرغ به وزارت جهاد کشاورزی منتقل شد.
 • قیمت تخم‌مرغ شناسنامه دار در بسته‌های مختلف اعلام شد

  دنیای اقتصاد: قیمت تخم‌مرغ بسته بندی شده در ۷ نوع بسته اعلام و قیمت‌های ۵۷۰۰ تومان تا ۳۶ هزار تومان برای بسته‌های ۴ عددی تا ۳۰ عددی تعیین شد.
 • تولید شکلات صبحانه با هدف رفع ۴۵ درصد نیاز کشور

  گروه شرکت‌ها: «کرمونا» برند تخصصی شکلات صبحانه و فرآورده‌های شکلاتی پس از چند سال توقف تولید، دوباره توسط شرکت تولیدی شیوا به بازار ایران بازگشت.
 • آخرین وضعیت واردات دارو و تجهیزات پزشکی

  دنیای اقتصاد: در ۱۰ ماه اول امسال بیش از ۳/ ۱ میلیارد دلار دارو،تجهیزات و ملزومات پزشکی وارد شده است.به گزارش «ایسنا» بخشی از دارو و تجهیزات پزشکی مشمول دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌شود و هر ساله دولت منابعی را برای تخصیص ارز به این بخش و چند قلم دیگر کالای اساسی با نرخ ترجیحی اختصاص می‌دهد.این در حالی است که بررسی وضعیت واردات در ۱۰ ماه اول نشان می‌دهد که کل واردات کالاهای اساسی در این مدت ۷/ ۱۹ میلیون تن به ارزش ۸/ ۹ میلیارد دلار بوده است که ۴/ ۱۲ هزار تن آن به دارو و تجهیزات و ملزومات پزشکی اختصاص داشته است. ارزش واردات دارو و تجهیزات و ملزومات پزشکی در این دوره به بیش از ۳۵۰/ ۱ میلیارد دلار می‌رسد. البته در کنار داروهای انسانی، داروهای دامی ضروری نیز در این مدت وارد شده که حدود ۴۰۳ تن به ارزش ۵۳ میلیون دلار بوده است. تغییر مبنای ارزی و حذف ارز ترجیحی یکی از مباحث پر چالش در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ بود که مجلس تاکید داشت که ارز ۴۲۰۰ تومان از کالاهای اساسی حذف شود اما در نهایت با اصلاحاتی که در لایحه بودجه صورت گرفت تخصیص ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی و به ویژه دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز همچنان ادامه خواهد یافت. تعرفه گمرکی برای واردات دارو، تجهیزات پزشکی، کالاهای اساسی و مواد اولیه کارخانه‌ها نیز همچنان با نرخ ترجیحی اعمال خواهد شد.
 • روند توزیع روغن جامد در کشور بهبود می‌یابد

  دنیای اقتصاد: معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه‌های توزیعی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: در کارگروه تنظیم بازار روی قیمت تجدید نظر شده که امید است روند توزیع کشوری روغن جامد خوراکی در کشور بهتر شود.
 • نسخه برد-برد در صنعت ماینینگ

  دنیای اقتصاد: مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری در گزارشی، نسخه طراحی یک سیاست درست برای صنعت ماینینگ را ارائه کرد. بازوی پژوهشی دولت با ارائه ۱۸ پیشنهاد، از نهادهای اجرایی درخواست کرد ضمن رسمیت‌دادن به این بازار، برای استفاده سریع از فرصت‌های زودگذر موجود در این بخش به تنظیم‌گری در بازار رمزارزها بپردازند. این مرکز موفقیت در این مسیر را به استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در یک بازی برد-برد منوط کرده و در عین حال شیوه کنونی تنظیم‌گری دولت در بازار رمزارز را عامل باخت توامان بخش خصوصی و دولت در کسب عواید از صنعت ماینینگ اعلام کرده است.
 • آب شیرین‌کن‌ها در ایران چقدر رشد کرده‌اند؟

  دنیای‌اقتصاد: آمار شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور نشان می‌دهد، ۹۶ پروژه تا‌سیسات نمک‌زدایی و ارتقای کیفی آب شرب با سرمایه‌گذاری ۲۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال با هدف توسعه آب‌شیرین‌کن‌ها در جنوب کشور در حال اجرا است. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، آب شرب به‌عنوان یکی از کالاهای مهم و اساسی، افزون بر تا‌مین بخش شرب، نقش مهمی در پیشرفت و توسعه کشور به‌خصوص در بخش اقتصادی، صنعتی و... دارد. در این میان، استفاده از آب دریا برای ایران که در یک منطقه خشک و نیمه خشک قرار گرفته و تنها ۴۶ درصد از جمعیت آن به ۲۰ درصد از آب پایدار دسترسی دارند، یک الزام است. با توجه به واقع شدن کشور در منطقه خشک و نیمه خشک و برای سرعت بخشیدن به حرکت تولید و توسعه در کشور، پروژه‌های انتقال آب برای استان‌های همجوار صنعتی از دریا در حال انجام است که اجرای آنها می‌تواند تا‌ثیر بسزایی در تحقق شعار جهش تولید داشته باشد.
 • خطوط قرمز سیاست‌گذاری برای فولاد

  بهادر احرامیان تحلیلگر ارشد صنعت فولاد
  تنظیم‌گری گرچه در مقام نظر لغت یا دامنه جذاب و حتی فریبنده‌ای است اما تنها در سطح عملی است که ابعاد واقعی و اثرات سوء آن مشخص می‌شود. با اینکه عموما در سیاست‌گذاری اقتصادی تنظیم‌گری را با هدف تعادل‌‌بخشی به قیمت‌ها به کار می‌گیرند اما آنچه اتفاق می‌افتد به شدت با خواست اولیه تفاوت دارد. دلیل این موضوع تفسیرپذیری گسترده‌ای است که از این کلمه برخواهد خاست. این موضوع در سطح بازار فولاد از مجرای تنظیم‌گری قیمت برای میلگرد و سایر اقلام فولادی یا نحوه تسهیل‌گری دولت برای صادرات فولاد قابل رصد است. سوالی که این بین مطرح می‌شود قیمت مناسب برای میلگرد در بازار است. موردی که به نظر می‌رسد به تعداد افراد جامعه برای آن پاسخ متفاوت وجود دارد.
 • دور تا‌زه خاموشی برق معابر و ماینرها

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران گفت: پیش‌بینی سازمان هواشناسی نشان از سرد شدن هوا در روزهای آینده دارد و برهمین اساس صنعت برق برای روزهای سرد آماده است.
 • ساخت «لوله‌های آلومینیومی نیروگاه‌ها» برای اولین بار در ایران

  گروه شرکت‌ها: مدیرعامل هلدینگ کاوه پارس متعلق به بنیاد مستضعفان از ساخت ریل سوم مترو و لوله‌های آلومینیومی خاص نیروگاهی (Busduct) برای اولین بار در کشور خبر داد و گفت: این دو محصول که تولیدشان نیازمند تکنولوژی بالایی بود و تا پیش از این به‌طور کامل از خارج وارد می‌شد با همت متخصصان ایرانی به تولید رسید و با ساخت آنها در کشور، ایران در تولید این دو محصول به خودکفایی رسید.
 • تولید ۵/ ۷ میلیارد نخ سیگار در «دخانیات ایران»

  گروه شرکت‌ها: شرکت دخانیات تا بهمن‌ماه امسال بیش از ۵/ ۷‌میلیارد نخ سیگار تولید کرده است و سعی کرده حقوق نیروها عقب نیفتد. به گزارش روابط عمومی شرکت دخانیات ایران اصغر شیخ محمدی رئیس شورای اسلامی کار مرکز شرکت دخانیات ایران در مورد سطح رضایت کارگران از اقدام‌های مدیریت این شرکت به «ایلنا» گفت: کارگران در بحث معیشتی از اقدام‌های مدیرعامل کنونی شرکت رضایت کامل دارند. دخانیات تنها شرکتی است که به حدود ۵ هزار کارگر و کارمند مستقر در ۷ مجتمع تولیدی و ۲۳ دفتر فروش خود در سراسر کشور، بیست و ششم هر ماه حقوق پرداخت می‌کند. در وانفسای کرونا، نه تنها هیچ حقوق عقب افتاده‌ای نداریم، بلکه وضعیت معیشتی‌مان بهتر از گذشته شده است.
 • پایش صنعت با کمک بخش خصوصی دستور کار تازه وزارت صمت

  معاون وزیر صمت در مراسم تقدیر از واحدهای نمونه صنعت، معدن و خدمات مهندسی خانه صنعت، معدن و تجارت ایران از پایش صنعت با کمک بخش خصوصی و تشکل‌های فعال این حوزه خبر داد. سعید زرندی با اشاره به واگذاری برخی از اختیارات و وظایف وزارت صمت به خانه‌های صمت گفت: در بسیاری از استان‌ها این واگذاری‌ها به خوبی پاسخ داده و آمار‌های خوبی طی نظرسنجی‌ها به دست آمده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر